Daha bir kaç ay önce yepyeni bir çift Nike spor ayakkabı mı aldınız ? Ve şimdi 3 yıllık gibi mi duruyor? Korkmanıza gerek yok. Yırtıklara ve renk değişimlerine rağmen, ayakkabılarınız bir kaç basit adımla yepyeni görünebilir.

Bölüm 1: Spor Ayakkabılarınızı Temizlemek

1. Fazlalık kirlerden kurtulun. Bu yöntem ayakkabınıza kir bulaştıktan sonra lekelenmeden korunmak için en iyisidir. Temiz, ince tüylü bir diş fırçası kullanarak ayakkabınızın dış yüzeyini temizleyin.

Eğer gerçekten derinlemesine bir temizlik istiyorsanız, küçük boya fırçaları, tornavidalar, tığlar veya telefon ve gözlüklerin temizleme setlerinde bulunan ürünleri kullanarak kuytu köşeleri temizleyebilirsiniz.

2. Biraz köpük hazırlayın. Lavabonuzu sıcak su ile doldurun ve içerisine bir miktar toz çamaşır deterjanı karıştırın. Aşırıya kaçmayın. Çünkü istediğiniz şey hafif sabunlu bir sıvıdır.

Eğer Nike’ın Flyknits modelini temizliyorsanız, soğuk su kullanın. Sıcak su kumaşa zarar verebilir. Aynı zamanda toz çamaşır deterjanı yerine bulaşık deterjanı veya beyaz yumuşak sabun gibi ürünler kullanabilirsiniz ki bu kimyasallar Flyknit modelinin kumaşının boyasına etki ederler.

3. Ayakkabılarınıza sünger yardımıyla temizleyin. Sünger, mikrofiber bez veya lif kullanarak ayakkabınızın kirlerini hafifçe ovalayın. Çok fazla sıvı kullanmayın, ayakkabılarınızın olması gerektiğinden de fazla ıslak olmasını istemezsiniz. Kullandığınız süngeri veya bezi sıcak suda durulayın ve daha sonra ayakkabınızdaki sabunu aynı bez ile temizleyin.

4. Kurumaya bırakın. Ayakkabılarınızı iyi havalandırılan bir odada kurumaya bırakın. İşlemi hızlandırmak için güneş gören bir yerde de bırakabilirsiniz. Bununla birlikte kurutma işlemini hızlandırmak için fön makinesini soğuk ayarında kullanıp kurutabilirsiniz ancak ayakkabılarınızı asla kurutucuya atmayın.

Ayakkabılarınızın şeklini koruması için içlerine kağıt havlu doldurabilirsiniz. Herhangi bir hava akımı yoksa kurumanın daha uzun süreceğini aklınızdan çıkarmayın.

Her ayakkabının içine çamaşır kurutucu kumaş tabakaları koymak daha hızlı kurutmaya yardımcı olur ve ayakkabılarınızı biraz tazeler.

Bölüm 2: Ayakkabı Astarınızı Temizlemek

1. Astarlarınızı ıslatın. İyice ıslanana kadar suyun altında tutun. Özellikle hasarlı veya soyulmuş kısımlara karşı nazik olun. Bu kısımlarda dikkatli olmazsanız parçalanmaya sebep olabilirsiniz.

2. Astarları fırçalayın. Astarların üzerine bir miktar bulaşık deterjanı dökün. Bir diş fırçası veya küçük bir fırça yardımı ile nazikçe fırçalayın. Eğer astarın üzerinde görülür bir etiket varsa , fırçalama sırasında özellikle etiketin çevresine dikkat edin.

3. Astarları durulayın. Bu kez soğuk su kullanın. Hassas bir şekilde devam edin ancak bir yandan da tüm sabunu temizlediğinizden emin olun.

4. Astarları kurulayın. Bir havlu serin ve astarları üzerine koyun. Havlunun kalan kısmını üzerlerine doğru katlayın ve kurumaları için üzerine bastırın. Su mümkün olduğunca kuruyana kadar ovuşturun. Astarları kurumaları için iyi havalandırılmış bir odaya veya bir vantilatörün önüne koyun.