Siz cool ve eğlencelisiniz, sıradan değilsiniz. Odanızın da sizi yansıtmasını istersiniz değil mi? Peki ne yapacağınızı ya da nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? O zaman doğru yerdesiniz işte size adım adım odanızı yenileme yolları:

Oda Aksesuarı Nasıl Düzenlenir?

İhtiyaç duyacağınız şeyler:

  • Boya ( Eğer badana yapacaksanız)
  • Size yardım edecek birileri
  • Ivır zıvırların konulabileceği bir kutu
  • Mobilya
  • Odanıza yerleştireceğiniz aksesuarlar
  • Temizlik araçları; elektrikli süpürge gibi

Adımlar:

1. Odanızın nasıl görünmesini istediğinize karar verin. Mümkünse sadece bir tema üzerinden gitmemeye çalışın. Farklı farklı şeylerden hoşlanıyorsunuz dolayısıyla tek tema üzerinden gitmek sadece işinizi güçleştirecektir. Odada temel bir renk belirleyip duvarlarda bu rengi kullanmak diğer renkleri de odaya dağıtmak iyi bir fikir olabilir. Mobilyalarınıza yeni bir görünüm katmak için bir plan yapın. Yine de bir tema üzerinden gitmek istiyorsanız farklı ilgi alanlarını barındıran bir tema belirleyin. Mesela, modern bir yatak örtüsü ve lamba edinin sonra bunları gümüş ve mavi renklerle dekore edin.

2. Duvarlarınız için sevdiğiniz sizi yansıtan renkler seçin. Neşeli bir insan mısınız? Sarı ve krem tonları tam sizlik. Girişken ve kendinden emin sizi tanımlayan özellikler mi? Parlak yeşil ve mavi size göre. Feminen ya da yaratıcı bir tarafınız olduğunu mu düşünüyorsunuz? Pembe ya da mora ne dersiniz?

3. Boya yaparken ya da bir şeyleri kaplarken kendinizin ve kullandığınız malzemelerin zarar görmemesine özen gösterin.

4. İlgi alanlarınızı düşünün. Örneğin; müzik, resim, filmler hayvanlar…

5. Bir liste hazırlayın. Sonrasında çok işinize yarayacaktır.

6. Mobilyalarınızın yerlerini değiştirmeye başlayın. İyi bir yer bulmaya çalışın ve görmek istediğiniz alanların, pencere gibi, önünü kapatmadığından emin olun. Taşımaya başlamadan önce çalışma masanızı ve çekmecelerinizi boşaltın. her şeyi yatağınızın üstüne serin ve taşıma işleminden sonra yerlerine geri yerleştirin. İstemediğiniz eşyalarınızı bir kuruma bağışlayın, artık kullanılmayacak durumda olanları ise atın gitsin. Çöplerinizden kurtulmayı da unutmayın.

7. Sıra etrafı toplamada. Başta kulağa sıkıcı gelebilir ama pozitif düşünürseniz eğlenceli hale getirebilirsiniz bu işi. Odanızın işin sonunda ne kadar güzel görüneceğini düşünün. Sil, süpür, kurula… yapabileceğin her şeyi yap.

8. İşin büyük bölümünü tamamladınız. Bilin bakalım sırada ne var? Eğlenceli kısım! Muhteşem bir yorgan, yastık, perdeler… odanıza rahat ve samimiyet hissi verecek her şey. Eğer gerekliyse yatağınızı da değiştirin.

9. Ivır zıvırlarınızı düzenleyin. Makyaj malzemelerinizi, parfümlerinizi ve güzellik ürünlerinizi komodinin üstüne yerleştirin. Dosyalarınızı da çalışma masanıza yerleştirin.

10. Eşyalarınızı sergileyebileceğiniz yollar bulun. Raf ve kutuları her şeyi koymak için kullanabilirsiniz. Peki ya koleksiyonlarınızı sergilemeye ne dersiniz? Bütün kitaplarınızı kitaplığa yerleştirin. Ya rafın yanına oyuncak ayılar kondurmak nasıl fikir? Düzeninizi kurun!

11. Son olarak aksesuarlar! Favori posterlerinizi ve fotoğraflarınızı yerleştirin. Hatırlatma notlarınızı ve elişlerinizi asabileceğiniz bir not tahtası edinin. Favori şarkıcılarınızın fotoğraflarını unutmayın (size ilham vermesi için listenize bakabilirsiniz) Odanıza gizem katmak için değişik ışıklandırmalar Hayal gücünüzü kullanarak daha pek çok şey ekleyebilirsiniz.

12. Biraz geri çekilin ve odanıza bakıp hayran kalın.

İpuçları

Odanızın kapısına değişik işaretler asabilirsiniz. Örneğin; “Lütfen kapıyı çalın” yazılı bir levha asabilirsiniz.

Dengeyi sağlamak için eşyaları raflara üçlü gruplar şeklinde yerleştirin.

Daha aydınlık gözükmesi için perdeleri açık tutun.

Eğlenceli lambalar kullanabilirsiniz ya da not tahtanızı boyama ve pullarla dekore edebilirsiniz.

Sizi yansıtmayan bir odanın güzel gözükmesi mümkün değil. Odanızı kişiselleştirin.

Sizin için çok kıymetli mektuplarınızı bir yerlere yapıştırabilirsiniz.

Odanızın tamamen samimi olduğundan emin olun.

Ruh halinize uygun bir müzik açın sizin odada olduğunuz süre boyunca arka planda çalsın.

Odanızı en küçük parçasına kadar sevdiğinize emin olun.

Şiirler yazın ve bu şiirleri arada bir göz atmak için kitap haline getirin. Kitap ve dergilerinizi yatağa yakın bir yere koyun ki yataktayken onlara göz atabilesiniz.

Kendinizi evinizde gibi hissetmek için size ait olan bir şeyler ekleyin odanıza. Örneğin yumuşak pofuduk bir battaniye ya da minderler kullanılabilir.

Uyarılar

Çöpleri odanızdan uzak tutun.

Odanızda yiyecek bulundurmamaya çalışın.

Odanızı toplu tutun.