Nevresim, yatak odası dekorasyonun vazgeçilmez parçalarından biridir. Nevresim takımlarının hem dayanıklı, hem sağlıklı,hem dekoratif hem de kaliteli olanı makbuldür. Kimi zaman desenine kimi zaman rengine hayran olarak aldığımız nevresim takımlarını seçerken dikkat edilmesi gereken birkaç detay vardır. Nevresim nasıl seçilir, bir bakalım;

Nevresim Seçimi

Kumaş. Nevresim seçerken sürekli temas halinde olacağınızdan sağlığınız önceliğiniz olmalıdır. Nevresimler genel olarak pamuk, polyestrer, saten, bambu gibi materyallerden hazırlanmaktadırlar.

Bu kumaş çeşitlerinden nevresim için en kullanışlı olan ve en çok tercih edilen pamuktur. Pamuk nevresim tercih ederseniz, nefes alabilen bir nevresime sahip olursunuz. Tamamen organik olan pamuklu nevresimler kolaylıkla yıkanabilirler ve deforme olmazlar; ancak kırışmaya meyillidir ve yüksek sıcaklıkta yıkandığı zaman çekebilir.

Bambu nevresimler, bambunun anti-bakteriyel özelliği sayesinde oldukça hijyenik bir yatak odası ortamı sağlar. Bambu nevresimler yumuşacıktır ve bambunun hava geçirme özelliği sayesinde serin tutar. Bambu nevresimler yaz aylarında kullanmak için idealdir.

Saten nevresimler, lüks hissi uyandıran bir kumaş olan satenden yapılır, parlak ve kaygandır. Kaliteli ve aynı zamanda pahalı bir malzeme olan saten nevresimler yatak odası şıklığından ödün vermeyenlerin tercihidir.

Polyester nevresimler, sentetik kumaşlardan meydana gelir; kaygan, parlak ve yumuşaktırlar. Uygun fiyatlı olan bu nevresim çeşitleri kolay kolay kırışmazlar ve oldukça kullanışlıdırlar. Son zamanlarda organik kumaşlara dönme eğiliminde olan tüketiciler tarafından sıklıkla tercih edilmemektedir. Özellikle bebekler ve çocuklar için nevresim olarak kullanılmaması tavsiye edilir.

Nevresim Takımının Yatak ile Uyumu

Ahenk. Kişiliğinizle uyumlu yatak odası yaratmanın en önemli parçalarından biri şüphesiz nevresimlerdir. Eğer sakinleştirici ve zarif bir yatak odasına sahip olmak isterseniz seçeceğiniz nevresim takımları yumuşak renklere sahip olmalıdır. Sıcak bir yatak odası için ise nevresim seçerken daha canlı ve sıcak renkleri tercih etmelisiniz. Nevresim seçerken her zaman zıt renkleri kullanmaktan ve çok koyu ve güçlü renk tercihleri yapmaktan uzak durmalısınız.

Mevsim. Nevresim seçerken ve kullanırken mevsimin ve yatak odasının ısısını göz önünde bulundurmalısınız. Kimi kumaşlar sizi terletecek ve sıkacakken kimi kumaşlar tamamen serinletir ve huzurlu bir uyku geçirmenizi sağlar. Özellikle Yaz aylarında, nemi çabuk emen türden kumaşların tercih edilmesi vücut terini daha kolay emen nevresim, sizde rahatsızlık bir huzursuzluk yaratmaz.

Ebat. Nevresim seçerken, yatak odanızda bulunan yastık ve yorgan ebatlarını göz önünde bulundurmalısınız. Alışverişe çıkmadan evvel yastık ve yorgan ölçülerinizi not etmeniz de fayda var. Böylelikle yastığınızı sığdıramadığınız darlıkta yastık kılıfı almamış olursunuz.