Nefes terapisi rahatlamak için yapılan egzersizlerden oluşur. Kendinizi stresli ve baskı altında hissettiğiniz zamanlarda nefes egzersizleri size yardımcı olur. Özellikle panik ve endişe halindeki kişilere önerilen egzersizlerdir. Bu egzersizler zihninizi boşaltmanıza yardımcı olarak , kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Birçok psikolog nefes terapisini hastalarına önererek onların hayatına katkıda bulunmaya çalışır.

Nefes egzersizi iki aşamadan oluşur:

Diyaframdan nefes almak: Diyaframdan nefes almak doğru olan nefes alma biçimidir. Nefes egzersizinin temelini de diyaframdan nefes almak oluşturur. Bu aşamada kişinin nefesini diyaframdan alıp almadığını anlaması çok önemlidir. Diyaframdan nefes almak zaman içinde unuttuğumuz bir alışkanlıktır. Bebekler diyaframdan nefes alır. Doğru nefes alıp almadığınızı anlamanın yolu bir elinizi göğsünüze bir elinizi karnınıza koyarak elinizin hareketine bakmaktan geçer. Eğer göğsünüzdeki eliniz hareket ediyorsa göğsünüzden, karnınızdaki eliniz hareket ediyorsa diyaframdan nefes alıyorsunuz demektir. Karnınızı şişirmeye çalışarak nefes almanız diyaframdan nefes almanıza yardımcı olabilir. Bir diğer yöntem ise sırt üstü uzanmaktır. Genelde sırt üstü uzandığımızda nefes alırken karnımız hareket eder. Yani kişi sırt üstü uzandığında yüksek ihtimalle diyaframdan nefes alıyor demektir. Diyaframdan nefes almayı başardığınızda egzersizin temelini yapmış olursunuz.

Ayrıca Bakınız: Transformal Nefes Tekniği Nasıl Uygulanır?

Vücudu serbest bırakmak: Vücudunuzu serbest bırakmak sandalyede otururken bile rahatça yapabileceğiniz bir egzersizdir.

Gözlerinizi kapatıp zihninizi boşaltmaya çalışırken diyaframdan nefes alın. Daha sonra sırayla vücut kaslarınızı sıkıp bırakarak vücudunuzu serbest bırakabilirsiniz.

İlk olarak tüm yüz kaslarınızı sıkıp buruşturarak başlayın. Birkaç saniye sonra serbest bırakın.

Aynı şekilde boyun ve omuzlarınızı sıkıp, serbest bırakın. Kolarınızı bir şeye uzanıyormuş gibi uzatın ve sıkıp iki kenara bırakın.

Daha sonraki aşamalarda üst gövdeniz için kalçanız için ve bacaklarınız için aynı hareketi uygulayın.

Vücudunuzun pelteleştiğini hissediyorsanız diyaframdan nefes almaya devam edin. Yeterince pelteleşmediğini hissediyorsanız aynı hareketleri tekrar yapın. Bu süreçte hafif bir müzik zihninizi boşaltmanıza yardımcı olacaktır.