Hepimiz bu durumu zaman zaman yaşarız. Aklımız minik sinsi bir kertenkele gibi tüm çalışma saatleri boyunca köşelerde saklanır ve böylelikle bütün gün yapmamız gereken işten başka her şeyi yaparız. Bir şeye odaklanmakta ve onun sonunu getirmekte zorlanıyorsanız korkmayın. Konstantre olmak hepimizin öğrenmesi gereken bir yetenek. Dikkat dağınıklığıyla başa çıkmak, belli bir düzene sahip olmak ve eforunuzu bir konuya kanalize etmek çok zor olmak zorunda değil. Fazla aktif aklınızdan faydalanıp bunu iyi şeylerde kullanabilir ve kendinizin mümkün olan en verimli versiyonunu yaratabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak istiyorsanız yazının devamını da okuyun.

Aktif Konsantrasyonu Sağlamak

1. Çalışırken not alın. Yaptığınız işe aktif olarak konsantre olmak için uygulayabileceğiniz en etkili yollardan biri el yazısı kullanmaktır. Klayede yazmanın aksine el yazısı kullanmak öğrendiğiniz konuyla fiziksel bir bağ kurmanızı sağlar, konuyu aklınıza daha iyi sokar ve daha içgüdüsel bir şekilde öğrenmeyi teşvik eder.

  • Dersler ya da toplantılar sırasında dikkatinizi vermede güçlük çekiyorsanız, daha fazla not tutmayı deneyin. Sonrasında size yardımcı olacak notlar olmasa bile, kaleminizi sürekli hareket ettirmek düşüncelerinizi belli bir noktada sabit tutacak ve başka yerlere dalmanızı engelleyecektir.

2. Karalama yapın. Uzun zaman boyunca dikkatini vermemenin bir sembolü olarak görülse de, en sonunda aktif düşünen insanların genelde karalama yapmayı seven insanlar olduğu ortaya çıkmıştır. Konsantre olmaya çalışırken anlamsız şekiller bile çiziyorsanız, bazı çalışmalara göre bu sizin odaklanmanıza ve öyle kalmanıza yardımcı bir harekettir. Böylelikle canınız sıkılmaz ve zihninizi öğrenmeye açık tutarsınız.

3. Çalışırken yüksek sesle konuşun. Karalama ve not tutmaya benzer olarak çalışırken yüksek sesle konuşmanın da –her ne kadar etrafınızda bulunan kişilere birkaç tahtanızın eksik olduğunu düşündürse de- okuduklarınızı özümsemede oldukça yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Tıpkı yazmak gibi sözcüklere dökmek de kelimelere anlam yüklemenizi sağlar ve iki aşamalı bir öğrenme süreci oluşturarak hatırlamanızı ve bağ kurmanızı kolaylaştırır. Bu durum size utandırıcı geliyorsa, izole ve sessiz bir çalışma alanı bulmayı deneyin ya da denemek için etrafınızdaki kişilerin gitmesini bekleyin. Kendi kendinize konuşun. Hepimiz bunu yapıyoruz.

4. Sadece doğru cevaba odaklanın. Profesyonel sürücüler eğitilirken patinaj yapmaktan kaçınmak için çarpmaktan kaçtıkları ağaca değil gitmek istedikleri uzaklığa bakmayı öğrenirler. Başarılı futbolcular açık alanda oynarlar, başarılı gitaristler en iyi notayı çalmak için boş bir alan ararlar. Aynı şekilde iyi bir öğrenci de eylemin doğru tarafına ve eylemi doğru bir şekilde yapmanın yollarına odaklanır.

  • Kulağa aptalca gelebilir, ancak eğer bir şey okurken kendinizi başka düşünceler içinde buluyorsanız, kendinizi bu işi doğru yaparken hayal edin. Kendinize dikkatinizi vermeniz ve düzgün bir şekilde okumanız gerektiğini söyleyin. Beyninizin işleyişini değiştirin; olduğunuz noktaya değil, doğru şeyleri yaptığınız noktaya bakın. Ve sonra yapın.