Obezite zannedildiği gibi sadece ABD’de değil tüm dünyada gittikçe ciddi bir problem oluyor. Kilo vermenin yollarından birisi az yemektir. Fakat özellikle büyük porsiyonlarda yemeye alıştıysanız ve açlığınızı kontrol etmekte zorlanıyorsanız bu biraz zor olabilir. Neyse ki, daha az yemek ve gün içinde daha az aç hissetmek için çeşitli yollar var. Yediğiniz şeyleri, yeme saatinizi ve yeme şeklinizi değiştirmek sizi iyi yönde etkileyecektir.

Açlığı Yönetmek

 1. Yemeklerden önce sıvı tüketin. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; az kalorili ya da kalorisiz sıvılar tüketmek açlığınızı bastırmanızı ve daha az yemenizi sağlıyor.
 • Yemekten önce çok açsanız, bir bardak su ya da bir kase etli veya sebzeli çorba için. Mideniz fiziksel olarak dolu dolu hissedecek ve o his beyninizi kandırarak çok yediğinizi düşündürecek.
 • Farklı içecek olarak tatlandırılmamış kahve veya çay, aromalı su ya da bir bardak yağsız süt deneyebilirsiniz.
 • Ayrıca gün boyunca da yeterli saf sıvılar tükettiğinden emin olun. Eğer kaybettiğiniz sıvıları tekrar kazanmazsanız, ciddi bir şekilde hastalanabilirsin.

2. Doyurucu ve tatmin edici yiyecekler yiyin. Yemekte doğru türde yiyecekler gün boyunca açlığını kontrol etmenize yardımcı olur.

 • Her öğünde yağsız proteinler tercih edin. Yağsız protein açlığı kontrol etmek için mükemmeldir. Vücudunuzun yağsız proteini sindirmesi uzun zaman alır ve bu beyninize aç olmadığınıza dair mesaj gönderir. Her öğünde ve atıştırmalıklar yağsız protein tükettiğinizden emin olun.
 • Lif açısından zengin meyvelere, sebzelere ve tam tahıllara yönelin. Proteine ek olarak lifler vücudunuzun daha tok hissetmesine yardımcı olacak. Bunlar çok miktarda selüloz içerdiğinden ve şişkinlik verdiğinden dolayı az yiyerek doymanızı sağlar ve uzun süre acıkmanızı engeller.
 • Yüksek miktarda protein ve lif içeren yiyecekler: Izgara somon salatası,esmer pirinçle kızartılmış tavuk ya da soya peyniri (tofu) veya meyveli ve fındıklı süzme yoğurt deneyebilirsiniz.

3. Naneli tatları tercih edin. Birçok araştırma gösteriyor ki ağzınızda naneli bir tadın olması gün boyunca açlığımızı azaltıyor.

 • Yemeklerden sonra dişlerinizi fırçalayın! Ağzınız temiz hissettiğinizde, bir şeyler yiyerek o ferah temizliği mahfetmek istemeyeceksiniz. Öğleden sonra atıştırmayı önlemek için diş fırçanızı iş yerinize götürün.
 • Sakız çiğneyin! Birçok insan sadece çiğnemek için bir şeyler istiyor. Sakız çiğnemek aklınızı yemek yemekten uzak tutmaya ve beyninizi yemek yiyiyormuş gibi kandırmanıza yardımcı olur.
 • Ayrıca naneli bir çayı yudumlayabilir ya da şekersiz naneli şekerler emebilirsiniz. Tekrardan, naneli tatlar tüm açlığınızı azaltmanıza yardımcı olabilir.

4. Dikkatinizi dağıtın. Pek çok kez açlık hissi ya da yeme isteği birden gelebiliyor. Bu zamanlarda hemen doymak için yoğun bir yeme isteğiniz olabilir. Dikkatinizi dağıtmak bu hisleri kontrol etmenize yardımcı olabilir.

 • İster tatlıya düşkünlüğünüz olsun, isterseniz biraz sıkılmış olun aklınızı yemekten kurtarmak için bazı dikkat dağıtıcı teknikleri kullanabilirsiniz.
 • Çoğu zaman yeme isteği yaklaşık 10 dakika sürer. Dikkatinizi dağıtmak için yeme isteğinizin üstüne gitmeden önce kendinize en az 10-20 dakika zaman tanıyın (ihtiyacınız olmasa bile).
 • Ivır zıvır çekmecenizi temizlemeyi, çamaşır katlamayı, kısa bir yürüyüşe çıkmayı, duş almayı, kitap okumayı, birkaç e-maile cevap vermeyi ya da internette gezinmeyi deneyin.