Olay anında ortaya çıkması ve ciltte bere gibi gözüken bir leke olan morlukla sonuçlanması alışılmamış bir durum değildir. Morluk bereye benzer, bu yüzden berelenmeler için onaylanmış tedavileri kullanarak ve lekeyi gizleyerek morluğu giderebilirsiniz ve kimsenin sizin yaşadıklarınızı bilmesine izin vermeyebilirsiniz.

Evde doğal tedavi yöntemlerini kullanma

Morluğa buz uygulayın. Morluğun üzerine bir buz paketi yerleştirmek şişliği gidermeye ve size verebileceği acıyı rahatlatmaya yardımcı olabilir. Buz ile şişmeyi engellemek lekeyi de daha az fark edilir yapabilir.

Soğuk ısırması riskini en aza indirmek için buzu temiz bir bezle sarın. Morluğa soğuk bir kaşık da yerleştirebilirsiniz, ama cildinize çok sürtmediğinizden emin olun.

Bezelye gibi bir çanta donmuş sebze kullanın ya da eğer buz paketiniz yoksa bir strafor fincanda su dondurun.

Buzu bir kerede 20 dakikaya kadar morluğun üzerinde bırakın, tekrar uygulamadan önce 1 ya da 2 saat kadar beklediğinizden emin olun. Bir ya da iki gün, gün içinde birkaç kez uygulayın.

Morluğu sıcak tutun. İki ya da üç gün buz tuttuktan sonra, morluk üzerine ısı uygulayabilirsiniz. Isı terapisi damarların açılmasına yardımcı olur ve kan akışını arttırır; bu da iyileşmeyi hızlandırır.

Isı pedi ya da sıcak su sıkılmış bir bez kullanın.

Günde birkaç kez, bir kerede 20 dakikaya kadar ısı uygulayın. Her bir ısı uygulamasından sonra cildinizin normal sıcaklığına dönmesine izin verdiğinizden emin olun yoksa cildinizi yakabilirsiniz.

Morluk olan bölgeyi kalbinizin hizasından yukarı kaldırın. Yapabiliyorsanız morluk olan bölgeyi kalbinizin hizasından yukarı kaldırın. Bu, kanın morarmayı daha kötü yapan dokuda toplanmasını engelleyebilir.

Eğer morluk boynunuzdaysa kafanızı bir ya da iki yastığa koyup dinlenin.

Kalça ya da karın gibi bölgeleri kalp hizasında kaldırmak zor olabilir.

Morluğa Aleo Vera Tedavisi

Morluğa bir miktar aloe vera uygulayın. Aloe vera doğal bir nemlendiricidir ve morluğun iyileşmesini hızlandırmaya da yardımcı olabilir. Kalın bir aloe vera parçasını morluğun üzerinde yumuşatın ve onu 10 dakika kadar morluğun üzerinde bırakın, sonra da bir peçeteyle aloe verayı temizleyin. Bunu, morluk iyileşene kadar günde iki kere tekrarlayın.

Morluğun üzerine muz kabuğu tutmayı deneyin. Morluğun üzerine muz kabuğunun iç tarafını tutmak bölgeyi soğutmaya yardımcı olabilir, bu da morluğun boyutunu küçültmeye yardımcı olabilir. Bir muzu soyun, kabuğun iç kısmını morluğun üzerine yerleştirin ve onu orada 30 dakikaya kadar tutun, sonra da nemli bir bezle ya da peçeteyle fazla muzu

Morluğu sarın. Kimi zaman morluktan tamamen kurtulmak mümkün değildir, bu yüzden onu örtbas etmeye çalışmanız gerekebilir. İyileşene kadar morluğunuzu kıyafetlerle ya da makyajla gizleyebilirsiniz.

Morluğunuzu örtmek için balıkçı yaka kazak, süveter ya da farklı bir eşya giyin. Bunu dikkat çekmeyecek bir şekilde yapın. örneğin; yaz mevsiminde balıkçı yaka kazak giymek bütün dikkatleri boynunuza çekmenin çok sağlam bir yoludur.

Eğer uzunsa saçlarınızı salın.

Morluğu kapatmak için kapatıcı ya da fondöten kullanın. eğer morluk mor ya da maviyse, rengi eşitlemek için şeftali tonlarında bir ürün kullanın. eğer morluk yeşilimsi bir renkteyse,rengi dengelemek için mor bir ürün kullanın.