Cımbızla kaş almaktan sıkılıyor, ağda ile de kaş alacağım derken kaşınızın şeklini mi bozuyorsunuz? O halde iple kendi kaşınızı kendiniz almayı öğrenme zamanı geldi! İp ile kaş olmak hem kolay hem de oldukça kısa sürede biten bir yöntem. Peki kaşlarınızı iple nasıl alacaksınız, iple kaş alma teknikleri nelerdir işte size tüyolar;

Adım Adım İple Kaş Alma

Gerekli Malzemeler

  • 35 cm ip (Orlon olabilir, kopmaya meğilli ip tercih edilmemelidir)
  • Opsiyonel bir kalem (hiza belirlemek için)
  • Buz ( isteğe bağlı)
  • Kaş jeli (isteğe bağlı)
  • Kaş Alma Tekniği (İp ile)

İple Kaş Alma Yöntemi

1. Kaşınızı iple almak için gerekli malzemeleri edinin. İp seçiminizi kaşınızı alırken cildinizi kızartmamak ve tahriş etmemek için orlondan yana kullanın. Malzemeler arasında bulunan buz, soğuk kompres uygulamak için hem kızarıklık azaltıcı hem de acı dindirici bir gereçtir. Kaş jelini ip ile kaşınızı aldıktan sonra kaşlarınızı şekillendirmek için kullanabilirsiniz.

2. İpi 35 cm kesin ve uçlarını bağlayın. Kaşınızı alabilmek için ipi bir daire şeklinde hazırlayın. Böylelikle kaşınızı iple alırken düğümler oluşmayacaktır.

3. İpi daire şekline getirdikten sonra düğümü ortaya getirecek şekilde yanlardan gergince tutun.

4. Sıkıca tuttuğunuz gergin ipleri birbirinin üstlerine çaprazlama getirin ve birbirine dolayın. Bu ipleri birbirine dolama işlemini 5-6 kez gerçekleştirin. İplerle yaptığınız bu dolambaç kum saati ya da sonsuzluk işareti gibi olmalıdır.

5. İple yaptığınız sonsuzluk işaretinin sağa ve sola hareket edebildiğini kontrol edin. İpleri birbirine dolayarak yaptığınız bu düzene ellerinizi sağa ya da sola açtığınızda bir ip üzerinde yürüyerek hareket edebiliyor olmalıdır. Kaşınızı iple almak için oluşturduğunuz bu el yapımı düzenek gerçekten de başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlayacak.

6. Parmaklarınızı yüzünüzden uzak tutacak ve ipi yüzünüzün kaş hizasına yaslayacak şekilde kaşı almak için konumlandırın.

7. Almak istediğiniz kaş kıllarını ipte oluşturduğunuz sonsuzluk işaretinin olduğu yere getirin ve ipi kaş dibinize doğru yürütün. Kaşlarınızı kaş diplerinize ve kaşlarınızın çıkış yönüne doğru iple almalısınız. Aksi halde kaşlarınız ipe sıkışmaz ve alınamaz.

8. Üçgen şeklinde bir açık bir kapalı kaş alma ipini hareket ettirerek kaş etrafındaki tüm kaşları alın. İple cildinizi tahriş etmemek için dikkatli ve seri olmanız da fayda var.

9. Kaşınızı iple ilk defa alacaksınız bir kalemle iple kaş almaya girmeyeceğiniz bölgeleri işaretlemelisiniz.

İpuçları

  • Kaşa buzu iple almadan önce soğuması ve acı hissi vermemesi için sürmeli ve 10 dakika kadar bekletmelisiniz.
  • Kaş kalemi ile kaşınızın alınacak kısımlarını işaretlemekten çekinmeyin.
  • Kaş jeli ile kaşınızı aldıktan sonra şekillendirerek kendinizle gurur duyun.