İçmek için ya da bir yemek işiniz için kaynamış suya mı ihtiyacınız var? Az miktarda su, elektrikli su ısıtıcınızı çalıştırmak ya da ocakta kaynatmak derdi olmadan dakikalar içinde mikrodalgada kolaylıkla kaynatılabilir. Ancak bunun da zorlukları vardır. Örneğin küçük (ama ciddi) aşırı sıcaklık riski vardır ki bu durumda sıcak su aniden patlar ve büyük olasılıkla yangına sebep olur. bu olay muhtemel değilken bile mikrodalgada güvenli bir şekilde su kaynatmayı garanti etmek için alınacak olan basit önlemler vardır.

  • Hazırlama süresi : 1 dakika
  • Isıtma süresi: 1-3 dakika
  • Toplam süre: 2-4 dakika

Adım Adım Mikrodalgada Su Kaynatma

**Mikrodalgaya uygun bir kap seçin. **Mikrodalgada güvenli bir şekilde su kaynatmanın ilk adımı uygun bir kap kullanmaktır. Aşağıdaki malzemeler, size kabınızın bu iş için uygun olup olmadığını anlamanıza yardım edecektir.

  • Cam
  • Seramik
  • Kağıt tabaklar
  • Vaks/parşömen kağıdı

Mikrodalgada metal kullanmayın. Çoğu metal (alüminyum folyo ve gümüş dahil) mikrodalgaya zarar verebilen, hatta yangın başlatabilen kıvılcımlar çıkarabilir.

Ambalaj kağıtları kullanmayın. Mikrodalgada zehirli dumanların yayılmasına sebep olabilir, hatta yangın çıkabilir.

Kapalı/hava geçirmez kaplar sıcak buharın artışı patlamaya sebep olabilir.

Tek kullanımlık kaplar (yoğurt kapları, margarin paketleri gibi) eriyebilir, yanabilir ya da zehirli duman yayabilirler.

Plastik kaplar (ambalaj kağıtları, Tupperware ve benzeri kaplar gibi) tehlikeli kimyasallar yayabilir ve bu kimyasallar yiyeceklerin içine sızabilir. Ancak “mikrodalgaya uygun” olarak FDA sertifikalı plastik kaplar kullanılabilir.

Strafor kullanımı; mikrodalgaya uygun olarak işaretlenen strafor kaplar kullanılabilir.

Suyu güvenli bir şekilde kaynatmak

Suyu mikrodalgaya uygun bir bardak ya da kaseye koyun. Mikrodalgada su kaynatmak gerçekten çok kolay. Başlamak için yukarıda listelenen mikrodalgaya uygun bir kaba suyu dökün.

Koyduğunuz kabın kapalı olmadığından emin olun. Sıcak buhar artışı zararlı bir patlamaya sebep olabilir.

Suyun içine temiz, mikrodalgaya uygun bir şey koyun. Suyun içine tahta kaşık, yemek çubuğu ya da dondurma çubuğu gibi metal olmayan bir şey koyun. Bu, suya kaynar hale getirebileceği bir şey vererek aşırı ısınma olarak adlandırılan tehlikeli bir problemi engeller.

Aşırı ısınma mikrodalgadaki suyun kaynama noktasını geçtiğinde gerçekleşir ve su, kabarcıkları oluşturamaz çünkü çekirdekleşme yerleri (kabarcıkların oluşması için başlıca sert spotlar) yoktur.

Eğer suyun içine koyacak metal olmayan bir şeyiniz yoksa, iç yüzeyinde bir boşluk olan kap kullanın. Bu, suyun kaynamasına yardım eden çekirdeklenme yerlerinin işlevini görecektir.

Suyu mikrodalgaya koyun. Su buharlaşana kadar kısa bir süre (1.5 dakikadan fazla değil) ısıtın. Bu adımlar takip edilse de kaynama ocakta olduğu gibi açık ve net olmayabilir. Suyun kaynadığını anlamanın en kesin yolu termometre kullanmaktır. Deniz seviyesinde su: 212o F; 100o C ‘de kaynar. Bu derece daha yüksek yerlerde azalır.

Isıyı koruyan bir kap kullanıyorsanız (cam ve ya seramik gibi) suyu mikrodalgadan çıkaracağınız zaman dikkatli olun. Elinize alırken kendinizi yanmaktan korunmak için havlu ya da el bezi kullanın.

Suyu sterilize etmek için kaynatmaya devam edin. Eğer suyu arıtmak için kaynatıyorsanız mikrodalgada mikroorganizmaları öldürmeye yetecek kadar uzun süre ısıtın. Hastalık Kontrol Merkezi ve Çevre Koruma Kuruluşu, suyu 6,562 adım (>2000 m) yükseklikteki yerlerde en az 1 dakika ya da 3 dakika kaynatmayı öneriyor.