Ev satmak piyasanın durumu iyi de olsa kötü de olsa her dönemde ev sahiplerini düşündüren karmaşık bir iş olmuştur. Daha önce de ev satmış olsanız bile kafanızda sorular olacaktır. Emlak piyasası çok değişken olduğundan, son zamanlarda ev fiyatlarının nasıl olduğu, eğer bir emlakçıyla çalışıyorsanız, emlakçınızın iyi olup olmadığı sizi düşündüren sorular arasında yer alacaktır. Ev almak büyük bir yatırım olduğundan, alıcılar da bu konuda özenli davranır, biz de sizin için evinizi satarken size yol göstericek birkaç tüyo paylaştık.

Ev Satışında Püf Noktalar

Ekspertiz.Evinizi satmadan önce ekspertiz ettirmeniz sizi olaya daha hakim kılar ve çıkabilecek sorunlardan uzak tutar. Ayrıca ekspertiz yaptırmak bir takım yasal gerekliliklerle ilgili de size yardımcı olacaktır. Evinizin yapısal özelliklerini bilmek, tesisat kaçakları veya riskli malzemelerle ilgili bilgi sahibi olmanız yasal olarak gerektiği zaman size avantaj sağlar.

Fiyat.Evinizin fiyatını belirlerken, evinizin hangi semtte olduğu, kaç metrekare olduğu, manzarasının nasıl olduğu dikkate alınması gereken konuların başında gelir. Farklı semtlerde bulunan evleri fiyat açısından kıyaslamak en büyük yanlışınız olur. Hangi semtin daha iyi olduğuna alıcılar karar verir bu yüzden aynı ev bir semtte daha ucuzken, bir başka semtte diğerinin on katı fiyatta olabilir. Evin yaşı, güneş görüp görmemesi de göz önünde bulundurulması gereken faktörler arasındadır. Fiyatı belirlerken 3 ayrı fiyat belirleyin. En yüksek fiyatı ilanlara verin, ikinci yüksek olan fiyat ise pazarlıklar sonucu düşebileceğiniz fiyat olsun. Son fiyat ise akrabalarınız veya çok ısrarcı alıcılar için olabilir.

Tadilat/Değişiklik. Genelde alıcılar bir eve girdiklerinde 10 dakika içinde o evi alıp almayacaklarına karar verir. Kimse yıkık dökük bir ev alıp tamiratla uğraşmak istemez. Ayrıca dekorasyonu güzel olan bir ev daha çok dikkat çeker. Yapılan değişiklikler her zaman alıcı için caziptir fakat yaptığınız masrafları satış ile telafi edemeyebilirsiniz. Eğer banyo ve mutfağınız çok eski ise buralarda yapacağınız yenilemeler sizi kazançlı çıkarabilir. Çünkü alıcılar banyo ve mutfak tadilatı yüzünden fikirlerini değiştirebilirler. Dolap kapaklarını boyayarak ve tezgahları değiştirerek çok masraf yapmadan yeni bir görünüm elde edebilirsiniz.

Satış.Evinizi satmak için iki yola başvurabilirsiniz. Bir emlakçıyla çalışarak ya da kendi çabalarınızla evinizi satabilirsiniz. Gayrimenkul siteleri de ilan vermeniz ve alıcı bulmanız için size yardımcı olacaktır. Alıcı bulduktan sonra yapmanız gereken evrak işleri ise aşağıdaki gibi,

  • Noterden vekalet
  • Belediyeden borcu yoktur kağıdı
  • Tapu kadastroya başvuru ve devir işlemleri

Devir işlemlerinde paranızı aldığınıza dair imza atmanız gerekir ve geri dönüşü yoktur bu yüzden paranızın emniyetinden ve kararınızdan emin olun.