Ne spor salonlarında aletlerle yapılan egzersizler ne de ev de yaptığınız egzersizler bölgesel biriken yağlarınızı eritmez. Fakat o bölgedeki kaslarınızın çalışmasını sağlayarak düzgün bir görünüme sahip olmanıza yardımcı olur. Yağlarınızın çözülüp erimesi içinse düzenli ve yeterli bir beslenme ve hareketli bir yaşam yeterli olacaktır. Eğer karın bölgenizin biçimli olmasını istiyorsanız aşağıdaki adımların tümünü her gün aksatmadan yapın.

Adım Adım Göbek Eritme Hareketlerinin Yapılışı

1. Karın incelten yer egzersizlerini uygulayın.

  • Crunch egzersizi: Sırtüstü uzanın ve dizlerinizi kırı ve ayaklarınızı yere basın. Elleriniz şakakta yalnızca kürek kemiklerinizle göğsünüzü yukarı kaldırın. Bu hareket karın bölgenizin üst ve orta kaslarını çalıştıracaktır.
  • Yine sırtüstü uzanın. Bu defa kürek kemikleriniz yere sabit ayaklarınızı belinizle birlikte havaya kaldırın. Bu egzersiz alt karın kaslarınızın çalışmasını sağlayacaktır.
  • Yan bölgelerinizi çalıştırmak için yine sırtüstü bu kez sağ bacağınızı sol bacağınızın üzerine atın. Ve sol elinizi enseden tutarak çapraz hafif yukarı kalkın. Aynı işlemi diğer yan bölgeniz için gerçekleştirin.

2. Karnı eritmek için ayakta ne tür egzersizler yapabileceğinizi öğrenin.

  • Ayakta karnınızı 3-5 saniyeliğine sıkıp bırakın.
  • Dizlerinizi sırasıyla karnınıza doğru çekin. Ve yeterli tekrardan sonra her iki dizinizi zıplayarak karnınıza çekin.

3. Karın kasları için günlük egzersiz programının nasıl olması gerektiğini öğrenin. Yer veya ayakta yapılan egzersizlerin tümünü yapabilir veya içlerinden size uygun olanları seçip yapabilirsiniz.

  • Burada dikkat etmeniz gereken noktalardan birincisi tekrar sayılarını gücünüzün yettiği kadar ayarlayın. Gün geçtikçe tekrar sayısını artırabilecek duruma geleceksiniz.
  • İkinci olarak ilk etapta set sayısını minimum 3 set olarak belirleyin. Set sayınız sabit kalabilir ya da artırabilirsiniz.

4. Karın egzersizi için az vakti olanlar nasıl bir program izlemelisiniz kavrayın. Eğer günlük 20-30 dakika egzersizlere ayırmam mümkün değil diyorsanız gün içerisinde herhangi bir egzersizi 3 dakikalığına yapıp işinize dönebilirsiniz. Günde 3 set yapmanız yeterli olacaktır. Toplu bir biçimde vakit ayıramıyorsanız bu tekniği uygulayabilirsiniz. Vaktim yok bahanelerine asla kapılmayın.

5. Karın kasları için iş yerinde ne tür hareketler yapılabilir öğrenip uygulayın.

  • Oturarak iş yapıyorsanız eğer her yarım saatte bir ayağa kalkıp birkaç adım atın ve tekrar oturun. Otururken dik oturmaya dikkat edin.
  • Ayağa kalkacak lüksünüz yoksa çalışırken karın kaslarınızı arada bir 3-5 saniye düzenli bir biçimde sıkıp bırakabilirsiniz.
  • Oturduğunuz yerde saatte bir veya 2 saatte bir dizlerinizin her ikisini veya ayrı ayrı dizleriniz karnınıza doğru çekin.