Birçok insan sosisli sandviçi direkt olarak mikrodalga fırın içerisinde pişirmeyi önermektedir. Bu pişirme işlemi sırasında sosisin bir havlu kâğıda veya bu yapıda bulunan başka bir materyale sarılmaları önerilmektedir. Fakat bu yöntemin bir hayli yetersiz olduğunun da altını çizmek gerekmektedir. Bu yöntem vasıtası ile pişirilen sosislerin kuruması ve hatta yüzeyinde çatlakların oluşması gayet olasıdır. Aşağıda anlatılacak olan pişirme yöntemi ise çok güzel bir biçimde pişmiş sosislere sahip olmanızı sağlarken bir yandan da hızlı olmanızı da sağlayacaktır.

Adım Adım Mikrodalgada Sosisli Pişirme

1. Bir çatal alın ve çatalınız vasıtası ile batırma işlemi gerçekleştirerek sosisin üstünde delikler açmaya başlayın. Çatalınızı iyi bir açı ile tutmaya özen göstermelisiniz bu biçimde birbirine paralel olan delikler elde etme şansını da yakalayabilirsiniz. Çatalın boyunun sosisin boyundan uzun olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

2. Sosisi mikrodalga fırınınızın kabının içine veya sosisin boyundan uzun bir bardağa yerleştirin. Sosise batılı bir biçimde duran çatalın boyunun bardaktan uzun olması gerektiğini unutmayın.

3. Bardağın içerisine sosisin boyunu aşacak kadar soğuk su doldurun. Kullanacağınızın suyun soğuk olması çok önemlidir. Buzdolabından çıkan sosisi dış yüzeyi de soğuk olacağı için suyun erken kaynaması ve buna bağlı olarak çiğ kalma gibi bir ihtimal de net olarak ortadan kalkmış olur.

4. Bardağı mikrodalga fırının içerisine yerleştirin. ÖNEMLİ: sosise batırılmış olarak duran çatal hiçbir biçimde mikrodalga fırına temas halinde olmamalıdır. Böyle bir temas meydana gelirse alev alabileceğinin de bilinmesi gerekmektedir. Mikrodalga fırınınız dönen bir yapıya sahip ise bu dönme işlemi sırasında da temasın olmaması için gerekli olan bütün önlemleri almanız gerekmektedir.

  • Sosisi çatala takılı bir biçimde tutmanızın ana amacı sosisi suyun altında tutmaktır. Sosis aksi takdirde suyun dışına çıkarak mikrodalganın direkt ışınlarına maruz kalır ve buna ek olarak da düzgün bir pişme işlemi gerçekleşemez.
  • Bu işlemler sırasında metal kaşık kullanmamalısınız. Buna ek olarak kontroller yaparak çatalı mutlak suret ile mikrodalganıza değmediğinden emin olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde mikrodalga fırınınız tamamen hasar görebilir.

5. Yüksek dereceli pişirme programında 2 dakika boyunca pişirme işlemini devam ettirin. İki adet sosisli sandviç pişiriyorsanız 3 dakika pişirme seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. Mikrodalga çalışma ayarına göre 20 veya 30 saniye içerisinde kaynama işlemi gerçekleşecektir.

6. Dikkatli bir biçimde bardağı mikrodalga fırınından çıkarın. Bardak kaynayan su içerdiği için çok sıcak olabilir ve elinizi yakabilir. Bardağın sıcaklığından etkilenmemek için bir bez yardımı ile almalısınız.

7. Ilık bir yapıya sahip sosisli sandviç istiyorsanız bu işlem sırasında kullanacağınız ekmekleri de fırınınızın içinde ısıtabilirsiniz.

8. Sosisleriekmeğin içerisinde hareket ettirmek için çatal kullanın.

9. Sosisli sandviç hazır !