Menekşenin sıklıkla güzel anıları çağrıştıran eşsiz bir kokusu vardır. Victorya döneminden beri, menekşe çayı, hayatında güzelliklere yer açan insanlar için büyüleyici bir gelenek olmuştur. Öğleden sonra çay partileri için tam bir emsal olan bu çay geçip giden günlerin özünü ortaya çıkartacak. Eğer menekşenin kokusunu seviyorsanız, aroma evinizi dolduldurdukça bir kaç bardak menekşe çayı yapmak sizin için bir zevk kaynağı olacak. Peki menekşe çayı nasıl yapılır, menekşe çayı yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktalar nelerdir, işte bilmeniz gerekenler;

Menekşe Çayı Yapımı

1. Bir menekşe seçin. Kendiniz evinizde menekşe yetiştiriyorsanız, çiğ damlaları kuruduktan ancak güneşin ısısı menekşenin esansiyel yağını kurutmadan önce menekşeleri toplayın. Kuşluk vakti bu iş için ideal bir zamandır.

2. Menekşeleri nazikçe temizleyin. Bütün tozları ve böcekleri silkeleyin. Menekşeleri bir kevgire ya da çay süzgecine koyun ve kalan tüm pisliklerin temizlenmesi için nazikçe yıkayın. Menekşeleri yıkadıktan sonra kurutmak için bir kağıt havlu kullanın.

3. Hemen taze menekşe çayı mı yoksa kurutulmuş menekşe çayı mı yapmak istediğinize karar verin. Belki ikisini birden yapmak istersiniz! Kuru menekşe çayının aroması daha güçlü olur.

Taze menekşe çayı yapımı:

Çayı hazırlamak için menekşeleri doğrudan demlenmeye bırakın. 1 su bardağı su için 2-3 çay kaşığı taze menekşe çiçeği kullanın. Çaydanlık kullanıyorsanız, ne kadar su kullandıysanız o kadar çok çiçek ekleyin. Menekşeleri beş dakika boyunca demlenmeye bırakın, süzün ve servis edin.

Kurutulmuş menekşe çayı yapımı:

Menekşeleri kurutun. Taze menekşe yapraklarından çay yapabileceğiniz gibi menekşe yapraklarını kurutun. En az bir hafta boyunca menekşelerin kurumasına izin verin. Evde menekşe yoksa, aktarlardan kurumuş, organik ve kimyasallarla spreylenmemiş menekşe satın alabilirsiniz.

  • Kurumuş menekşe çiçeklerini opak ve hava geçirmeyen kaplarda saklayın.
  • Kurumuş çiçeklerden çay yapın. Kullandığınız her su bardağına 1-2 çay kaşığı kurumuş menekşe ekleyin.

İpuçları ve Uyarılar

  • Güller yerine aslında menekşelerin geleneksel Sevgililer Günü çiçekleri olduğunu biliyor muydunuz? Ancak zaman geçtikçe güller menekşelerin yerini alsa da menekşeler hala romantizmin ve nezaketi simgeler.
  • Menekşe çayının nefes darlığına, bronşite ve boğaz ağrısı gibi solunum yolları enfeksiyonlarının neden olduğu sorunlara iyi geldiği söylenir.
  • Tam anlamıyla bir menekşe şöleni yaşamak için çayın yakında menekşeli kekler servis edin.
  • Gül, hercai menekşe ve lavanta menekşe ile birlikte uyum yaratan aromatik tatlar arasındadır.
  • Kimyasal böcek ilacı sıkılmış menekşeleri kullanmayın. Menekşeye böcek ilacı sıkılıp sıkılmadığından emin değilseniz, o menekşeyi kullanmamalısınız.
  • Yabani menekşe kullanıyorsanız, köpeğinizin tuvaletini o bölgelerde yapmadığından emin olun!