Mezuniyet balosu dendiğinde erkeklerin çoğu resmi kıyafetleri göz önüne getirir, takım elbiseler, smokin ceketler, kravat! Resmi ve yarı resmi tüm yerlerde bu bir klişedir ancak yeni mezun olduğunuz düşünüldüğünde sizin için mezuniyet balosunda böylesine resmi olmak ne kadar doğru? Hem şık hem de yarı resmi görüneceğiniz her şeyden önemlisi mezuniyet kıyafetiniz içinde iyi ve kendiniz gibi hissedeceğiniz takım elbise nasıl giyilir ile ilgili ipuçlarını sizin için derledik:Mezuniyet balosunda bir erkek olduğunuzu ispat etmek istercesine siyah giymeye gönüllüyseniz ve kesinlikle görünüm itibariyle örnek aldığınız biri gibi gözükmek istiyorsanız; kendinizi kesinlikle pahalı bir smokin alma konusunda tutmalısınız. Hayatınızın mezuniyet döneminde bir smokine ihtiyacınız olmayabilir, smokin giyecekseniz kiralamalısınız! Siyah takımlar için ve siyah asilliğini mezuniyet kıyafetinize yansıtmak için dikkat etmeniz gerekenler;

Mezuniyette Takım Elbise Seçimi için Püf Noktalar

1. Ceket: Keskin ve sivri hatlara sahip bir yakası olan bir ceket tercih edebilirsiniz ya da sezon trendi bir şal yaka smokin ceket de mezuniyet kıyafetiniz için doğru seçimler olacaktır. Siyah saten ceketlerden uzak durmanız gerekir, mezuniyet balosu için fazla abartılı ve geleneksel bir tercih! Saten detaylı bir ceketten bile mezuniyet balonuz için uzak durun. Ceketiniz de bir yaka çiçeği ya da broş ya da sizi ifade eden bir rozet takabilirsiniz. Bu mezuniyet ceketinizi daha ön planda gösterecektir.

2. Pantolon: Mezuniyet kıyafetinizde seçtiğiniz ceket ile aynı kumaşta eşleşen bir pantolon giymelisiniz. Bir takım elbise almanız bu açıdan avantajlıdır, mağaza mağaza gezerek aynı kumaşı bulmak mümkün olmayabilir. Pantolon ile ilgili söylenecek en önemli detay, pantolon paçalarının ayakkabılarınız üzerine düşmemesidir. Bu kesinlikle korkunç bir görünüme sahip olmanız ve olağandan kısa ve paspal gözükmesine neden oluyor. Pantolonun paçaları ayakkabınızın başladığı yerde bitmeli, ayakkabınızın tabanına kadar uzun paça ölçüleri alanlara izin vermeyin!

3. Gömlek: Mezuniyet takımınız için seçeceğiniz gömleğin bir numarası olmalıdır. Dik yakalı ya da haki yaka ama kesinlikle ilk bakışta dikkat çekici ve duruşu ile insanların dikkatini çekebilecek bir gömlek sizi kesinlikle mezuniyet balosunun gözdesi yapar. Manşetli gömlekler mezuniyet kıyafeti için uygundur. Ceketinizi çıkarmadığınız halde gözükecek ve kendinizi yansıtmanızı kolaylaştıracak manşetler seçebilirsiniz. Gömlek de manşet gibi detayları fazla bulanlar için tekrar hatırlatıyorum mevzu tamamen gömlek yakasında, manşetler zaten ikinci planda kalıyor.

4. Kravat: Kravatta renk değişikliğine gitmelisiniz, ille de tamamıyla siyah bir görünümü kafaya koyduysanız da kravat bağlamayı bilmeniz gerekir. Kravat her şekilde bağlanabilir ancak baştan aşağı siyah bir takım elbise içinde iseniz kravatınızı ince ve bedeninizde göbek deliğinin geleceği hizaya kadar uzun tutmalısınız. Bu son derece kolay ancak tutturması bir o kadar zor bir uyarlamadır. Bunu mezuniyet töreninizde kesinlikle aklınızda bulundurun!

5. Ayakkabı: Mezuniyet balosu bir başka açıdan tüm gece dans edeceğiniz bir yer değil midir? Mezuniyet ayakkabınızı seçerken, öncelikle takımınızla uyum içerisinde olmasını sağlayın ancak daha sonra ayağınızın rahatlığını ön planda tutun. Yürümenizi zorlaştıracak ve ayağınızı mahvedecek bir ayakkabı seçmeyin. Ayakkabılara da fazlasıyla da para vermeyin, yine kiralamak elinizde!

6. Kemer: Mezuniyet balosunda takım elbise ya da smokin ya da yelekli bir takım giymeyi tercih etmiş olabilirsiniz kemer buradaki hassas ve en önemli aksesuar. Yelekli bir takım elbise giydiyseniz kemeriniz gözükmeli ama silik durmalıdır; ince ve mat siyah renkte bir kemer seçmelisiniz. Kemer ve ayakkabı uyumunu atlamayın. Frag giydiyseniz, günümüzde kullandığımız kayışlı kemerler işinize yaramayacaktır, yapmanız gereken bir kuşak yardımıyla pantolon ve gömlek arasındaki mesafeyi kapatmaktır.