Koşmak herkesin kolay bir biçimde uygulayabileceği bir aktivitedir. Fakat asıl zor olan hızlı koşmaktır. Hızlı koşmak, eğitim, odaklanma, disiplin ve kararlılık gerektirmektedir. Bazı koşucular yarış başlar başlamaz kendini yorgun hissedebilir. Zaman içerisinde bu yorgunluk bir kenara bırakılabilir ve performans artırımına gidilebilir. Koşu konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak ve performansınızı artırmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Başlarken Yapılması Gerekenler

1. Mevcut hızınızın ne olduğunu belirleyin. Koşma hızınızı artırmadan önce şimdi sahip olduğunuz hızın ne olduğunu öğrenmeli ve çalışmalarınızı da bu yönde çalışmalarınızı devam ettirmeniz sizin için çok daha yararlı olacaktır. Bir kilometre koşun ve bu mesafeyi kaç dakika içerisinde koştuğunuzu kronometre vasıtası ile öğrenmeye çalışın. Bu işlem sırasında sahip olduğunuz kesin sürenin ne olduğunu ortaya koymanız gerekmektedir. Saniyelerde meydana gelen değişimler bile koşu eğitimi sırasında fark yaratacaktır. Bu nedenle dikkatli olmalısınız.

Koşu bandı üzerinde koşarken ise mesafelerin denklik derecelerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Örneğin koşu bandı üzerinde geçirilmiş olan bir tür yaklaşık olarak 250 metreye tekabül edebilmektedir.

Koşu bandını kullanarak koşma gibi bir imkânınız yoksa trafiksiz sakin bir yolda belirlediğiniz mesafeyi ne kadar sürede koştuğunuzu net bir biçimde öğrenmeye çalışmalısınız.

Koşu sırasında attığınız adımları sayarak da gösterdiğiniz ilerlemeyi kısa bir süre içerisinde öğrenebilirsiniz. Bu işlem sırasında saat kullanma gibi bir sorumluluğunuz bulunmamaktadır. Yere kaç kere temas ettiğinizi sayarak bile kaç adım attığınızı hesaplayabilir ve gelişiminiz hakkında daha detaylı bir biçimde fikir sahibi olabilirsiniz. Mevcut hızınızı her seferinde iki katına çıkarmayı amaçlamalı ve bu yönde alışmalarınızı sürdürmelisiniz.

2. Güzel bir koşu alanı bulun. Sorunsuz bir biçimde koşabileceğiniz hem hızınızı kesmeyecek hem de yoğun olmayan bir koşu alanı bulun. Koşu bantları aslına bakılırsa hızını artırmak isteyen kişiler için en uygun ortamlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Koşu bantlarının olumlu özelliklerinden bir diğeri de hızınızı ve koştuğunuz alanı ölçmenin çok kolay olmasıdır. Koşu yaparken başka kişiler ile karşılaşmamak ve hızınızın kesilmemesi elde ettiğiniz hız ölçümünün ve sürenin çok daha doğru olmasını sağlayacaktır.

Okullar eğitim süresi bittikten sonra koşu yollarını diğer kişilere de açık bırakabilmektedir. Bu durumdan faydalanmak istiyorsanız yakınınızda bulunan okulun görevlisi ile durumu konuşabilirsiniz.

Kendinize uygun bir koşu alanı bulamazsanız koşu bantlarını kullanmak en uygun seçeneklerden bir tanesi olarak görünmektedir.

Kıvrımlı ve engebeli sokaklarda yürüyüş yapmaktan kaçınmanız gerekmektedir. Bu kıvrımlar koşuda ne denli bir hıza sahip olduğunuzu direkt olarak etkileyecek ve hızınızda nasıl bir ilerlemeye gittiğinizi öğrenmenizi engelleyecektir. Koşu yapmak için mümkün olduğunca düz sokakları kullanmanız gerekmektedir.

3. Bir program hazırlayın. Koşu konusunda performansınızı yüksek bir hale getirmek disiplin ve kararlılık gerektirmektedir. Bu nedenle hayatta yapmanız gereken şeyleri önünüze koyarak hem sıkı hem de gerçekçi bir program oluşturmanız sizin için çok önemlidir. Haftada 4-5 kere koşuya çıkmak programınızın vazgeçilmez amaçlarından bir tanesi olmalıdır.

Bu yöntem sayesinde yalnızca hızlı koşma özelliği kazanmaz aynı zamanda bir istatistik sahibi de olmuş olursunuz. Bunun yanı sıra nasıl bir performansa sahip olduğunuz konusunda çok daha sağlıklı bir fikir sahibi olmuş olursunuz. Daha mı hızlı koşmalısınız? Hızınızı korumalı mısınız? Bu soruların cevabını program sahibi olursanız daha kısa bir sürede verebilirsiniz.

4. Hedeflerinizi belirleyin. Daha hızlı koşmak için çaba sarf eden bir kişiyseniz aklınızda belirlediğiniz bir hedefin olması sizi çok daha olumlu bir biçimde etkileyecektir. Bu hedef sayesinde motivasyonunuzu her daim yüksek tutarak kendinizi hedefe adım adım yaklaşmaya itebilirsiniz. Seçtiğiniz hedef her ne olursa olsun zorlayıcı olmalı fakat kesinlikle gerçekçilikten de uzağa düşmemelidir.

Hedefiniz bir süre ve bu sürede koşulacak olan mesafeyi içerebilir. Örneğin 8 kilometre bir mesafeyi kaç dakika içerisinde koşacağınızı belirleyip bu hedefe erişmek için çaba gösterebilirsiniz.

Buna alternatif olarak bir dakika içerisinde atmanız gereken adım sayısını belirleyip bu adım sayısına erişmeye çalışabilirsiniz. dünyada en hızlı koşan atletlerin yaklaşık olarak bir dakikada attıkları adım sayısı 180 olarak belirlenmiştir.

İlk olarak bir dakika içerisinde sizin kaç adım attığınızı belirleyin ve bu adım sayısını iki katına çıkarmak için uğraşın.

5. Uygun spor kıyafetlerine sahip olun. Doğru koşu teçhizatları koşmak isteyen her insanın olmazsa olmazı değilse bile hızını artırmak isteyen kişilerin mutlaka sahip olması gerekenler arasında bulunmaktadır. Hem kıyafetler hem de uygun spor ayakkabılar ayaklarınızın üzerinde çok daha hafif bir biçimde hissetmenize yardımcı olacaktır. Ayaklarınızı çok rahat hissettirecek birçok spor ayakkabısı türü bulunmaktadır. Hatta rahatlık seviyesi çıplak ayak kadar yüksek olan bazı spor ayakkabısı türlerinin varlığından da bahsetmek gerekmektedir.

Nefes alabilen ve kilo bakımından hafif olan spor eşyalarını kullanmak koşma hızınızı çok olumlu bir biçimde etkileyecektir. Uygun spor teçhizatlarını kullanmak hem mental olarak hem de fiziksel olarak performansınızın tetiklenmesine yardımda bulunacaktır.

Buna ek olarak eğer dilerseniz ileri teknoloji ürünü saatlerden satın alarak dakikada kaç adım attığınıza ve nabzınıza kadar birçok farklı detayın da bilincinde olma imkanını elde edebilirsiniz. Bu saatler vasıtası ile harcadığınız kaloriyi görmek sizi motive eden unsurlardan bir tanesi olacaktır.

6. Bir arkadaş edinin. Spor düzeninize ayak uyduracak bir arkadaş edinmek motivasyonunuzu ikiye katlayabilecek unsurlar arasında bulunmaktadır. Arkadaşınız ister size fahri antrenörlük yapsın isterse de sizinle beraber koşsun ve size yalnızca eşlik etsin. Yanınızda bir insanın olması ve sürece dahil olması sizi net bir biçimde motive edecektir. Sıkıntı ile karşılaştığınız zamanlarda bu arkadaşınızdan güç alırsınız ve egzersizinizi yarıda bırakmazsınız.

7. Kendinize bir mantra oluşturun. Hedefinize ulaşmakta zorluk çekiyorsanız veya artık performansınızın bir yerde takıldığını hissetmeye başladıysanız kendinize bir mantra oluşturabilirsiniz. Mantranın manası tekrarlandığı zaman ruhani olarak sizi motive edecek ve enerjinizi yükseltecek olan sözdür. Bu fikri ilk duyduğunuz anda size çılgınca veya tuhaf gelebilir. Denemeye başladığınız zaman olumlu etkilerini gördükçe mantranın aslında olumlu bir yönünün olduğunu siz de hissedeceksiniz.

Daha hızlı olmalısın manasına gelen bir mantra edinmek sizin için çok faydalı olacaktır.