Mezuniyet kıyafetinizi seçtiniz, en dertli ve uzun uğraş gerektiren kısmı atlattınız. Mezuniyet ayakkabısından, gideceğiniz yere kadar tüm planlar kafanıza yattı her şey yolunda gidiyor! Mezuniyet balosuna hazırlanırken kararsızlıklar, etraftaki herkesin fikirlerini beyan etmesi ve sizin stres altına girmeniz yüzünüzü biraz bozmuş akne ve sivilce çıkarmanıza sebep vermiş olabilir. Mezuniyet gününden evvel tüm akne ve sivilcelerden kurtulmanızı sağlayacak ipuçları, ipuçlarına dikkat ettikten sonra pamuk gibi bir cilt ile mezuniyet balonuza katılmamanız için hiçbir sebep yok!

Adım Adım Sivilcelerden Kurtulmak

1. Düzenli cilt bakımı yapın. Mezuniyet balosundan önce olan düzeninizi bozmayın, sabah temizler akşam bakım mı yapardınız aynen devam. Bir cilt bakım düzeniniz olmadıysa şimdi düzene girmenizin tam zamanı. Kesinlikle geceleri makyaj ile yatağa girmeyin. Gözeneklerini her zaman nefes alabilecek şekilde tutmanız cilt sağlığınız için son derece önemli. Akne ve sivilce istemiyorsanız gözeneklerinizi açık tutmalısınız! Cildinizi kozmetik ürünleri ile tıkamayın.

2. Akne ve siyah nokta önleyici cilt ürünlerini kullanın. Kozmetik mağazalarında ürünlerin içindekiler kısmına bakın ve “non-comedogenic” ibrazlı ürünler tercih etmeye çalışın. Bu lisansa sahip kozmetik ürünler vücudunuzu temizlerken gözeneklerin tıkanmasına ve kapanmasına sebep olmazlar.

3. Düzenli olarak yastık kılıfınızı ve çarşafınızı değiştirin. Yüzünüz yastığınız ile ve çarşaflarınız ile sürekli temas halinde olduğundan kumaşların yağ ve kir tutma özelliği ile temiz cildinizle kirli yastığınıza yatmak pek işinizi kolaylaştırmayacaktır. Özellikle mezuniyet öncesinde bunu bir görev edinin ve haftada iki kere en azından yastık kılıfınızı değiştirin.

4. Temiz havlular kullanın ve giyilmiş kıyafetlerinizi tekrar tekrar giymeyin. Mezuniyet öncesi tüm bu kurallar için strese girmenize gerek yok bunları normal hayatınızda bir düzen haline getirirseniz zaten temiz bir cilde sahip olacaksınız. Banyo havluları da yastık kılıflarınız gibi sürekli yüzünüzü sildiğiniz gereçlerden olduğundan temiz ve kuru olduğundan emin olun. Ayrıca giydiğiniz bir gömleği gittiğiniz ortamdaki mikroplarla birlikte eve getirip tekrar üzerinize giymeniz cildinizin sivilcelenmesine davetiye çıkarmaktır!

5. Mezuniyet öncesi makyajı az tutun. Makyaj malzemeleri ne kadar kaliteli olursa olsun yüzünüzde uzun süre kalan pudra ve fondotenler cildinizin tıkanmasına ve nefes alamamasına sebep olacak ve sivilcelenmeler başlayacaktır. Mezuniyet balosunda harika gözükmek istiyorsanız bu haftalarda makyaja kesinlikle ara vermelisiniz.

6. Cep telefonunuzu temizleyin! Bu biraz ilginç gelebilir ancak sürekli elinizin altında olan akıllı cep telefonlarınız ve her çaldığında yüzünüzle temas eden akıllı cep telefonlarınız sizin sivilcelenmenize sebep oluyor olabilir! Cep telefonunuzu sık sık temizleyin ve havadaki dokunduğunuz her yerdeki pislik ve kiri yüzünüze taşımamaya çalışın! Aynı şekilde elleriniz ile de sürekli yüzünüz ile oynamamalısınız, eller sürekli çevre ile temas halinde olduğundan sürekli bir hijyen içerisinde değillerdir ve eliniz ile sürekli yüzünüz ile oynayan insanlardan olmayın!

7. Saçlarınızı sık sık yıkayın. Saçlarınızın sürekli olarak temiz olması da cilt sağlığınız için önemlidir. Saçınız da ister istemez yüzünüzle sık sık temas eder ve cildinizin temiz olması için sadece temizleyici ürünler kullanmak yeterli değildir. Saçınızdan ellerinize, cep telefonunuzdan havlunuza kadar her ayrıntıya dikkat etmeniz gerekir!