Unutmayın ki ergenlik yaşınızda makyajdan tek beklentiniz güzelliğinizi daha çok ön plana çıkarması olmalıdır. Bunun için hangi ürüne karar vereceğiniz nasıl uygulayacağınız hem zor hem de stresli olabilir.

Bölüm 1: Yüzü Makyaja Hazırlama

1. Bir makyaj uzmanına danışın. Yüz şekliniz, saçlarınız, gözleriniz ve ten renginiz için en iyi makyaj şekline karar vermek kafa karıştırıcı ve zor bir iştir. Bu yüzden makyaj malzemesi almaya başlamadan önce mutlaka bir uzmana danışın. Uzmanlar size makyaj yapma dersi verebilir, cildinize en uygun makyaj ürünlerini önerebilir ve sorularınızı cevaplayabilirler. Bu makyaj uzmanlarını makyaj ürünleri satan mağazalarda, spa merkezlerinde, kuaförlerde bulabilirsiniz.

2. Yüzünüzü yıkayın. Ergenlik çağı cildinizle ve yüzünüzle ilgilenmeye başlamak için en iyi zamandır. Sivilceler ve akneler en çok bu zamanlarda çıkmaya başlar, eğer cildinizi düzenli olarak temizlemeye başlarsanız bu dönemde de çok sorun yaşamamış olursunuz. Cilt bakımı makyaj yaparken de çok önemlidir. Bu yüzden makyaj yapmaya başlamadan önce yüzünüzü temizleyin. Bunun için önce cilt tipinizi belirleyin ve cilt temizleme ürünlerinizi buna göre seçin.

Eğer kuru bir cildiniz varsa krem temizleyiciler cildinizi için daha iyi bir tercih olacaktır.

Eğer yağlı bir cildiniz varsa salisilik asit ya da akneyle savaşan herhangi bir maddeyi içeren bir temizleyiciyi tercih edin.

3. Nemlendirici kullanın. Cildinizi temizledikten sonra nemlendirici kullanın. Nemlendirici cildin hidrojen almasını sağlar ve cildi makyaja hazırlar. Ayrıca nemlendirici cildin yaşlanmasını da olabildiğince erteler.

Nemlendiriciler yağın emilmesini sağlayan proteinlerin çalışmasına yardımcı olurlar. Bu yüzden eğer kuru bir cilde sahipseniz daha kuvvetli bir nemlendirici kullanın, gliserin içeren nemlendiriciler olabilir. Eğer yağlı bir cildiniz varsa daha hafif, yağsız nemlendiricileri tercih edin.

Ayrıca her gün güneş koruyucu krem kullanın. Güneş cildinizin en büyük düşmanlarından biridir. Güneş cildinizin kırışmasına, zarar görmesine, lekelenmesine neden olabilir, hatta ciddi güneş zararları kanserle sonuçlanabilir. Nemlendiricinizi sürdükten sonra yüzünüze özellikle yüz için üretilmiş bir güneş koruma kremi sürün. Hafif renklendirilmiş güneş koruma kremlerini tercih edebilirsiniz, böylece makyajınıza da başlamış olursunuz.

4. Kapatıcı kullanın. Kapatıcılar eğer lekeleri, akneleri ve yüzünüzdeki koyu daireleri kapatmaya yarayan bir üründür. Bu yüzden cilt renginize uyan bir kapatıcı seçmeniz gerekir. Kapatıcıyı kapatmak istediğiniz lekenin üzerine dökün, parmağınızı dokundurup çekerek yaydırın ve daha sonra parmağınızı kaldırmadan yayın. Daha sonra yüzünüze pudra sürerek makyajınızı eşitleyin.

Eğer pudra kullanacaksanız bir ton açık tercih edin. Kapatıcınızın üstüne sürdüğünüzde rengi koyulaşacaktır.

Çok pembe, çok koyu ya da soluk renkte bir kapatıcı stick almamaya dikkat edin. Olabildiğince cildinizle aynı renkte bir kapatıcı seçin.

Kapatıcı aynı zamanda gözaltı torbalarınızdaki kararmaları kapatmak için de kullanılabilir. Bunun için sarı tonlarına daha yakın renklerde kapatıcı seçin.

5. Fondöten sürmemeye çalışın. Fondöten cildinizde eşit bir ton yaratmak için kullanılır. Ergenlik çağındaki kızların fondötene ihtiyacı yoktur, fondöten cildinizin yaşlı, yağlı ve kırışık görünmesine neden olabilir. Bu yüzden yalnızca kapatıcı yeterli olacaktır.

Yağlı bir cildiniz olmasına rağmen fondöten kullanmak istiyorsanız yağ içermeyen ve klinik etkileri olan bir fondöten tercih edin. bu fondötenleri makyaj ürünleri satan mağazalardan, markaların mağazalarından ya da eczanelerden temin edebilirsiniz.

Fondöten kullanacaksanız doğal ve açık renkleri tercih edin. Fondöteniniz boynunuzun rengiyle aynı olmalı.

Elinize biraz fondöten sıkın ve fondöten fırçasıyla yüzünüze nokta nokta fondöteni sürün. Daha sonra burnunuzdan alnınıza doğru, yanaklarınızın burna yakın kısmından kulaklara doğru, çizgiler çekin ve bir sünger yardımıyla fondöteni yaydırın. Son olarak fırça yardımıyla fondöteni biraz boynunuza doğru yaydırın.

Fondöten fırçaları pudra, allık ve kapatıcı fırçalarından daha büyüktür, bazı büyük mağazalarda fondöten fırçaları ve süngerlerini bulabilirsiniz.

6. Pudrayı yalnızca yağlı bir cilde sahipseniz kullanın. Fondöten gibi pudra da cildiniz için gerekli değildir. Pudralar da sizin renginizi kapatacak ve yapay bir görünüm verecektir. İsterseniz kapatıcının üstüne pudra sürmenin yanında, T bölgenizi ve çenenizi de pudralayabilirsiniz. Bu bölgeler gün içinde cildinizin en çok yağlandığı bölgelerdir. Bu bölgelere sıkıştırılmış ya da normal pudrayı bir pudra ya da fondöten fırçasıyla uygulayın. Böylece yapay bir görüntü oluşturmadan günlük oluşan yağdan da kurtulmuş olursunuz. Asla bir fırçası birkaç ürün için kullanmayın. Eğer fondöten fırçasını daha önce fondötenle kullandıysanız pudra için kullanmayın. Daima fırçalarınızı ayırın.

75 dakikada makyaj kuralına sabit kalın. Böylece çok vakit kaybetmeden ve abartmadan gerekli olan makyajı yapmış olacaksınız. Bu kuralı uygulamak için makyaj sürenizi 5 dakikayla sınırlandırın. Bunu makyaj yaparken acele etmeniz için değil makyajınızı abartmamak için uygulayın. Sadece kapatıcı, maskara, allık ve dudak parlatıcısı yeterli olacaktır. Eğer makyajınız 5 dakikadan fazla sürüyorsa, biraz fazlaya kaçtığınıza işaret olabilir.

Makyajı doğal güzelliğinizi göz önüne çıkartmak için yaptığınızı unutayın, bu yüzden güzelliğinizi kapatmaktan kaçının. Çok fazla fondötenin ve pudranın güzelliktense kirli bir cilde yol açacağını unutmayın.

Bölüm 2: Göze, Dudaklara ve Yanaklara Makyaj Yapma

1. Kaşlarınızı tarayın. Bir kaş fırçası, temiz maskara fırçası ya da diş fırçasıyla kaşlarınızı iç kısımdan dışa doğru, çıkma yönünde tarayın. Kaşlarınızı kendiniz almayın. Çoğu genç kız kaşlarını alırken çok incelterek yapay bir görünüme neden oluyor, bundan kaçınmaya özen gösterin.

2. Eyeliner çekin. Eyeliner göz kapağına, kirpik diplerine çekerek gözleri ön plana çıkartır. Çok fazla ve kalın eyeliner kötü bir görünüme neden olur bu yüzden olabildiğince ince ve az uygulamaya özen gösterin. Eyerlinerda kahverengi, açık gri hatta mor renkleri tercih edin. Yalnızca özel günlerde siyah sürün. Ayrıca siyah eyeliner her göz yapısı için uygun değildir gözü olduğundan daha küçük gösterebilir. Eğer küçük gözlere sahipseniz daha açık renkleri tercih edin. Eyelinerı öncelikle gözünüzün iç kısmından ortasına doğru çekin. Daha sonra kuyruk yapın ve ikisini birleştirin.

3. Maskaranızı sürün. Maskara kirpiklerinizi kalınlaştırarak, uzatarak ve belirginleştirerek gözlerinizi ön plana çıkarır. Maskaranızı üst kirpiklerinizin köklerine yerleştirin ve yavaşça dış kısmına doğru sürün. Bu işlemi bütün kirpiklerinize uygulayın. Sürerken topak oluşturmamaya dikkat edin. bunun için sürerken maskarayı hafif titretebilirsiniz. Topak oluşmasının bir başka nedeni de çok fazla maskara kullanmaktır. Mümkün olduğunda az maskara kullanın. Herkes siyak maskara kullanmamalıdır. Sizde hangi rengin daha doğal durduğuna karar verin ve o rengi kullanın. Mavi gözlere koyu kahverengi maskara yakışırken, koyu renkli gözlere daha koyu maskaralar daha çok yakışır.

4. Far sürün. Size göre doğa ve ışıltılı bir renk seçin. Alt göz kapağınıza bir far fırçasıyla farı uygulayın. Kaşınıza kadar yaymayın. Kahverengi ya da ela renkli gözlere sahipseniz bakır ya da altın gibi sıcak renkleri seçin. Eğer mavi ya da yeşil gözlere sahipseniz gri tonlarını tercih edebilirsiniz.

5. Biraz allık sürün. Allık alırken doğal tonlar tercih etmeyi unutmayın; amacınız yalnızca yanaklarınıza biraz renk getirmek olmalı. Asla aşırı koyu renkler tercih etmeyin. Bunun yerine bronzer ya da pembe tonlarını tercih edin. Allığı uygulamak için gülümseyin ki elmacık kemikleriniz ortaya çıksın. Elmacık kemiklerinize ve burnunuza biraz allık sürün.

6. Dudak parlatıcısıyla makyajınızı tamamlayın. Dudak parlatıcıları parlak bir renk verirken dudaklarınızın normal rengini de korur ve ön plana çıkartır. Açık pembe ya da renksiz parlatıcıları tercih edin. size yaşlı ve kötü görüntü verecek ağır, koyu renklerden kaçının.