Makyaj büyük bir uğraş gerektirse de bayanların bir çoğu için vazgeçilmezdir. Makyajı bu kadar uzun bir süre ayırarak yaparken nedense 3-4 dakika da makyaj temizliği yapmak insana zor gelir. Halbuki cilt sorunlarının temelinde yapılan makyajın düzgün, iyi bir şekilde temizlenmemesi yatmaktadır. Şöyle ki makyajınızı temizlemeden yattığınız her gece yüzünüze bir parça zarar veriyorsunuz. Bundan dolayıdır ki makyaj temizliği asla atlanılmaması gereken bir konudur. Yüzünüzde kalan o makyaj kalıntılarını yatmadan önce mutlaka temizleyin…

Adım Adım Makyaj Temizleme

Esasında piyasada makyaj temizleme ürünü adı altında birçok ürün satılmaktadır. Siz bu anlamda kendinize uygun olan ürünü cilt tipinize göre deneyerek bulabilirsiniz

1. Makyaj temizleme eldiveni. Belki de makyaj temizlemede en etkili yöntemlerden biridir. Bu yöntemi uygulaması da oldukça basittir.

Musluğu açıp eldiveni ıslatın. Dışarıda bir yerdeyseniz ve musluk bulamıyorsanız üzerine biraz su dökerek de aynı işlemi yapabilirsiniz.

Islanan eldiven ile yüzünüzü güzelce temizleyin.

2. Makyaj temizleme sütü. Pamuk veya yüzünüzü tahriş etmeyecek bir bez vasıtasıyla yüzünüzü bu temizleme sütüyle temizlemeniz mümkündür. Temizleme sütünün içerisine pamuğu batırıp yüzünüze uyguladığınızda makyajınızın kolay bir şekilde çıktığını göreceksiniz.

Bu ürün içerisinde barındırdığı materyal gereği aynı zamanda cildinizi nemlendirecektir. Bundan ötürü makyaj temizliğinden sonra ayrıyeten nemlendirici bir ürün kullanmanıza gerek kalmayacaktır.

Pamuk yardımıyla yüzümüzü temizleyebildiğimiz bu ürün cildimizi nemlendirme özelliğine de sahip. Dolayısıyla makyaj temizliğinden sonra ekstra bir nemlendirici kreme ihtiyaç duymazsınız.

3. Makyaj temizleme losyonu. Bu losyonu kullanarak yüzünüzü temizleyebildiğiniz gibi göz makyajınızı da temizleyebilirsiniz.

Bir parça pamuk alın ve losyonu pamuk üzerine dökün.

Losyonlu pamuğu yüzünüze uygulayarak makyajın yüzünüzden tamamen çıkmasını sağlayın.

4. Makyaj temizleme mendili. Makyaj temizleme mendili belki de en pratik ve işe yarayan yöntemdir. Bu mendili kullanarak mükemmel bir sonuç almamanız imkansız gibi. Piyasada kozmetik ürünleri satan mağazalardan bir çok markanın temizleme mendilini temin edebilirsiniz.

5. Makyaj Temizleme Jeli. Bu ürün yüzünüze makyaj yapmasanız dahi her gün kullanabileceğiniz nitelikte bir üründür. Gün içerisinde cildinizde oluşan yağları temizlemede birebirdir.

6. Göz makyajı temizleyici. Göz makyajını temizlemek için özel olarak yapılmış bu ürünler sadece göz makyajı temizlemede kullanımı tavsiye edilmektedir.

7. Acil durum temizleyicisi. Makyajınızı temizlemek istiyorsunuz ama hiç bir makyaj temizleme ürününü bulamıyor musunuz? Bu durumda imdadınıza çantanızdaki nemlendirici kremler yetişecek. Bir pamuğa bu kremden biraz sürerek yüzünüzdeki makyajı temizleyebilirsiniz.

Uyarılar:

Makyajınızı iyi temizlemediğiniz zaman bazı cilt sorunlarıyla karşılaşmanız muhtemel. Yani sadece temizlemediğiniz zaman değil, düzgün temizlemediğiniz de zamanda cildiniz bu durumdan olumsuz etkilenecektir.

Cildinizi düzgün temizlemediğiniz zaman bir süre sonra sivilce olması kaçınılmazdır.

Göz makyajınızı iyi temizlemediğiniz zaman hassas bir cilde sahipseniz bu gözünüzde arpacık oluşmasına sebep olabilir.

Gözünüzün çevresine sürdüğünüz pudra ve kapatıcıyı temizlemediğiniz zamanlarda göz çevresinde kırışıklık oluşma sürecini hızlandırırsınız.

Gözlerinizdeki maskara ya da rimeli temizlemeden bırakırsanız bir süre sonra kirpiklerinizin dökülmesi sorunuyla baş başa kalabilirsiniz.