Kuru ciltler düşük serum seviyelerine sahiptir ve hassas olmaya meyillidirler. Cilt, nemi korumaya karşı yetersiz olduğundan dolayı kavrulmuş bir görüntüye sahiptir. Bu tür ciltler yüzünüzü yıkadıktan sonra nemlendirici veya cilt bakım kremleri tarzı şeyler uygulanmadığı müddetçe sıkı ve rahatsız edici hissettirir. Çatlamalar ve çatlaklar oldukça kuru ve kurumuş bir cildin göstergeleridir.

Nemlendirme Bakımı

1. Vücudun doğal yağı ile bakım. Vücudunuz doğal bir şekilde vücudunuzu kurumaya karşı korumak ve kurumayı engellemek amacı ile yağ üretir. Ancak gün içerisinde yaptığınız pek çok şeyden dolayı bu tür yağları ortadan kaldırırsınız. Vücudunuzun doğal koruyucusuna karşı olan en büyük tehdit duş alma rutinlerinde geçerlidir. Sabun ve çok sıcak olan su kullanımı cildinizdeki bu yağları kaldırdığı için cildinizi riske atar. Suyun sıcaklığını dayanabileceğiniz kadar düşürün ve duş sırasında sadece “hassas ciltler için” yazılı sabunlardan kullanın.

  • Aynı zamanda çok sık duş almamalı veya duşta çok uzun süre kalmamalısınız. Bu iki işlem de aynı zamanda vücudunuzdan çok fazla yağ uzaklaştırır. Duş günde bir kere olmak üzere 10-15 dakikayı aşmamalıdır. Eğer yapabiliyorsanız 2 günde bir duş alın.

2. Eski derinizi özenle dökün. Muhtemelen kuru cilt derisini dökmeniz hakkında tavsiyeler almışsınızdır. Bu işlem ölü deriyi kaldırır, enfeksiyon oluşmasını önler ve nemlendirici ürünlerin deri tarafından daha düzgün bir şekilde emilmesini sağlar. Bu iyi bir öneridir ancak dikkatlice takip etmelisiniz. İlk olarak, deri dökme işlemini çok sık uygulamak istemezsiniz. Haftada bir veya iki kez özellikle yüz gibi hassas bölgeler için çok fazladır. Aynı zamanda lif kabağı ya da ponza taşı gibi sert deri dökücü ürünler kullanmamalısınız. Bunun yerine temiz bir lif veya kabartma tozu yapıştırmak bu işlemi cilde hasar vermeden gerçekleştirmenize olanak sağlar.

  • Aynı zamanda kullandığınız lifin temiz olduğundan emin olmanız oldukça önemlidir. Lif kabağı gibi ürünlerin soruna yol açmasının sebeplerinden bir tanesi bu tür ürünlerin mikrop ve bakteriler için liman gibi olmasıdır. Temiz bir lif kullanmak bu sorunun yaşanmamasında yardımcı olur.

3. Cildinizi dikkatlice kurulayın. Cildinizi kurularken dikkatli olun. Havlu ile kuvvetlice yapılan bir kurulama işlemi sadece cildinizi tahriş etmekle kalmaz aynı zamanda cildinizdeki nem ve yağın büyük miktarını yok eder. Bu olay cildinizde kurumaya yol açabilir veya var olan kuru cilt problemini daha da kötüleştirebilir. Bunun yerine, cildinizi hava ile veya yumuşak temiz bir havlu veya bez ile hassas bir biçimde kurulayın.

4. Geceleri daha ince bir tabaka uygulayın. Geceleri daha ince bir tabaka oluşturan hafif bir ürün kullanmayı deneyin ve daha sonra sürdüğünüz alanı korumak için bir bez ile kapatın. Bu yöntem cildinize daha fazla emme şansını ve emmesi için daha fazla süre verecektir. Bu tür nemlendirici ürünleri bir bez ile kapattığınızda iz bırakacağından ötürü kullandığınız bezin endişe duymayacağınız eski bir pijama tarzı elbiseler olduğundan emin olun.

5. Bir nemlendirici kullanın. Cildiniz ıslandıktan veya duş aldıktan sonra, kaybettiğiniz doğal yağı geri kazanmak ve nemi cildinize hapsetmek için nemlendirici bir tabaka uygulayın. Bu basit katman ince olmak zorunda değildir. Sadece basit bir koruyucu tabaka bile bir fark yaratabilir.

  • Lanolin kremi cildinizi korumak ve nem bakımını sağlamak için en iyi ürünlerden bir tanesidir. Bu ürün hayvanlar tarafından kendi ciltlerini korumak için ürettikleri yağdan elde edilmektedir. En yaygın Amerikan markası olan Bag Balm ürünü çoğu mağazada ve eczanede bulunmaktadır.
  • Yüzünüzde ise lanolin kullanmak biraz aşırı olabilir ve sadece belli başlı bir kaç durumda kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra, yağ barındırmayan, gözenek kapatıcı ve diğer cilt problemleri için üretilen daha hafif ürünler kullanmalısınız.