Bir İtalyan klasiği olan Lazanya, Amerikalılardan Türklere kadar şaşırtılacak derecede her sofranın vazgeçilmezi haline gelmiştir. Kremalı bu sevimli makarna lezzeti elbette oldukça kalorili de bir besindir. Lazanyanızın tadını ve lezzetini bozmadan üzerinde yapacağınız küçük değişikliklerle yerken kendinizi daha mutlu hissedeceksiniz.

Peynir. Lazanyanın üzerindeki o enfes tam yağlı kaşar peyniri yerine, yağı azaltılmış peynirleri tercih edebilirsiniz, az yağlı mozerella lazanyanın bütünlüğüne yakışacak bir seçim! Bir diğer alternatif lazanyanızın üzerine koyduğunuz peynirin oranını yarı yarıya azaltmak olabilir. Peynirden vazgeçemem diyenlerdenseniz diğer alternatiflere göz atalım.

Sos. Lazanya sosu klasik beşamel sos ile hazırlanır. Tereyağı ve unun bir araya gelerek meyane kıvamına getirildiği karışıma süt ilavesi yaparak klasik beşamel sosunuzu hazırlayabilirsiniz. Lazanyada kullanılacak beşamel sos için lazanya katlarını birbirine bağlayıcı yumurta da beşamele ilave edilebilir. Sos da yağ oranını azaltmak lazanyanızın küçük değişimlerine ilk alternatif, ikinci alternatif ise un yerine mısır nişastası ile beşamel sosunu hazırlamanız! Süt için az yağlı ya da yağsız sütler sizi beşamel konusunda hüsrana uğratabilir, denemenizi önermiyoruz.

Et. Etli bir lazanya tercihinizse, kıyma ya da sosis sizi daha az kalorili bir lazanya hazırlamaya itecektir. Kuşbaşı etler de ister istemez kalori artar. Sosis seçiminde muhakkak doymuş yağlarla hazırlanmış olanı seçmeniz doğru seçim olacaktır, kıyma seçerken de kıymanızı seçtiğiniz hayvanın göğüs kısmından elde etmelisiniz. Elbette tavuk eti seçmek işleri tamamen değiştirebileceği gibi, etsiz bir lazanya da sizi oldukça hafif hissettirecektir.

Sebze. Etsiz lazanya seçimlerinizde hiçbir sınır yoktur! Et kullanmadığınız için eksik hissedecekseniz etli bir lezzet olan mantarı lazanyanızda tercih edebilirsiniz. Et yok ne olacak? Elbette lazanyanızda kesinlikle sebze olmalı, bizce lazanyaya en çok yakışan sebzelerden biri de ıspanak. Ispanak, demir ve A,C,K vitaminleri açısından oldukça bir besin olup açlık hissinizi de uzun süre ortadan kaldırmaktadır. Ispanak dışında, likopen açısından zengin olan domates, havuç, kabak, patlıcan, biber de lazanyaya ayrıca yakışan lezzetler arasında.

Not: Lazanya hamurunuzu kepekli hazırlamanız, elbette işlerinizi kolaylaştıracaktır. Ve tabiki porsiyon ebatınızı düşürmeniz yediğiniz lazanyadan sonra sizi suçlu hissettirmeyecek tek şeydir!