Her kedi sahibinin en büyük sıkıntılarından biri de kedilerin besinlerini değiştirmek olur. Kediler istedikleri besinleri yeme konusunda oldukça ısrarlı davranırlar. Herhangi bir sebepten dolayı sıvı ya da kuru kedi mamalarını veterineriniz tarafından değiştirilmeniz önerildiğinde, bunu yapmanın kolay bir şey olduğunu düşünebilirsiniz. Kedinizin mamasını değiştirdiğinizde, önüne konan yeni mamayı yemediğini görünce şaşırmayın! Peki eski kedi maması ile yeni kedi mamasını nasıl değiştireceksiniz? Kedinizin yeni beslenme alışkanlığına adapte olmasını nasıl gerçekleştireceksiniz? İşte sizin için altın değerinde öneriler:

Yeni Kedi Mamasına Adaptasyon Tüyoları

1. Kedinizin yeni mamasını tanıyın. Kedinizin yeni beslenme şekline siz değil de veterineriniz karar veriyorsa bu konuda uzmanlara güvenmenizde fayda var ancak kedi mamasını kendiniz kuru mamadan yaş mamaya geçirmek gibi bir karar aldıysanız ya da tam tersi, mama ile ilgili tüm bilgileri öğrenmeniz gerekir. Örneğin tavuklu bir kuru mama yerine, ıslak bir kuru mamaya geçmeye karar verdiniz. Bu durum balıklı bir mamaya geçmeniz kadar zor bir süreç olabilir. Özellikle yetişkin kediler kendi özel zevklerinden vazgeçme konusunda sorunlar çıkaracaktır.

2. Yeni mamanın içerisine eski mamadan karıştırın. En dahiyanece fikirlerden biri de bu, kedinizi kandırarak yeni mamaya alışma süresini hızlandırabilirsiniz. Kediniz besleneceği zaman tanıdık ve benzer tat ve kokuları arayacaktır. Yavru kediler bu gibi seçimleri yapma konusunda ayrıcalıklı davranmasa da yetişkin kediler kesinlikle eski yemeğini arayacaktır. Bir parça eski mamayı yeni mamanın içerisine karıştırın. Kokusu ve tadı geçerek kedinizi yeni mamadan tatmaya yakınlaştırır.

3. Kediniz umduğunuzdan zeki çıkarak mamayı ayıklayabilir. Eski mama ile yeni mamayı karıştırsanızda kediniz yeme kabı içerisinden yalnızca eskileri seçerek yeni mamanın yüzüne bakmayabilir. Bu durumda yeni ve eski mamayı yan yana üstün körü karıştırmaktansa blenderdan geçirmeyi ve bir püre haline getirmeyi deneyin. Kedinizin mamasını değiştirdiğinizde mamasını yemesi için ona fazla süre vermeyin. Örneğin, gün içerisinde istediği zaman yemek yeme alışkanlığında yetişmiş bir kediniz varsa, gelip gidip yeni mamasına burun kıvıracaktır. Yeni mamasını reddetmesi halinde ona 15-35 dk arasında bir zaman tanıyın ve yeni mamayı yemezse mamayı ortadan kaldırın. Birkaç denemeden sonra yeni mamayı tüketmek zorunda kalacaktır.

4. Yeni kedi mamasına alıştı alışacak derken eski mamaya geri dönmeyin. Bir kedi sahibi olarak kedinizin aç kaldığını, kedi maması değiştirme sürecini beceremediğinizi düşünerek vicdan muhasebesine girmeyin. Kediniz için bu bir süreçtir ve bunu başarmanız gerekiyor! Tam alıştı derken mamayı yeniden değiştirerek tüm disiplinini bozabilir hatta önüne konulan hiçbir yiyeceği yememesine sebep olabilirsiniz.

İpuçları

Sabırlı olun ve kedinizin aç kalıyor olduğunu düşünmeyin.

Yeni mamayı açıp direk olarak önüne koymayın. Böyle olduğunda bir daha asla o mamayı yediremeyebilirsiniz.

Yeni ve eski mamasının karışımını yemediği için başka alternatifler de bulunmayın. Atıştırmalıklar, et suyu, süt gibi kolaylıkla adapte olacağı besinler sunarsanız yeni mamaya alışma süresini geciktirirsiniz. Ödüllendirileceğinden emin bir kedi mama konusunda sıkıntılarını uzatacaktır.