Kirli kulaklıklar kötü performansın ve kötü dinleme kalitesinin kaynağı olabilirler. Mikropların sığınağı da olabilirler. En azından pis bir görünüm ortaya çıkabilir. Günün büyük bir bölümünde özellikle seyahatlerde kullandığınız kulaklıkların kolayca eskimemesi ve temiz olması için kulaklık saklamanın ve temizlemenin püf noktalarını öğrenme zamanı! Hijyen açısından kişisel kulaklığınızı kesinlikle başka kimseler ile paylaşmamanız gerektiğinizi de bilmekte fayda var. Özellikle kulak içine giren kulaklıkların temizlenmesinde alkol kullanabilirsiniz.

Okul ve iş yerlerinde masanızda bıraktığınız kulaklığı birinin kullanması sonucunda kendiniz dışında da ekstra kirlenmelere sebebiyet vermiş olursunuz. Kulaklığınızı temizledikten sonra kimseyle paylaşmamaya özen gösterin.

Yöntem1: Sabunlu Su ile Temizleme

1. Kulaklıklarınızı takılı olduğu yerden çıkarın. Kulaklıklarınızı telefonunuza, mp3 çalarınıza ya da bilgisayarınıza takılıyken temizlemeye sakın çalışmayın, çünkü bu noktalarda bulunan bağlantı sebebiyle elektrik çarpması ve kulaklıkların bozulma ihtimali vardır.

2. Sıcak su ve sprey şişesi, küçük bir kap ve yumuşak bir bez hazırlayın. Sprey şişesi için oda kokusu, vücut losyonlarının bitmiş şişelerini dezenfekte ederek kullanabilirsiniz.

3. Kabın içerisine sıvı bulaşık deterjanından bir miktar dökün ve üzerine su ekleyin. Sıvı bulaşık deterjanını ve suyu iyice karıştırın.

**4. Sprey şişesinin içine hazırladığınız sabunlu sıvıyı boşaltın. **Sprey şişesi içerisindeki malzemenin karışımı oldukça önemlidir, evde sprey şişesi bulamazsanız, mutfakta kullandığınız boş bir cam kavanozun içerisinde karışımı iyice çalkalayarak alternatif yaratabilirsiniz.

5. Temiz bir yüzeye kulaklığı koyun. Temizleme solüsyonu ile temizleme bezini ıslatın. Sonda nemlendirilmiş ( ıslak değil) temiz bez ile kulaklıkları hafifçe silin.

  • Kirli noktaları temizlemek için hafif bir baskı uygulayabilirsiniz.
  • Zorlu lekeleri geçirmek için, ihtiyacınız olduğu anlarda biraz alkol kullanabilirsiniz.

6. Temiz bir bez ya da kağıt havlu yardımı ile su damlacıklarını silin ve kurumasını bekleyin. Kurumaya bırakın. Herhangi bir zarar vermemek ve lekeleri önlemek için hızlı bir şekilde lekeyi geçirmek adına hafifçe sabunlu bir bezle silmek önemlidir. Kulaklığınız daha güzel ve temiz oldu.

Yöntem2: Telefon Kulaklıklarını Temizleme

  • Kulaklığınızı cihazdan çıkarın
  • Pamuğu alkol ile ıslatın
  • Yavaşça kulaklığı ıslattığınız pamuk yardımıyla silin. Kirli noktalara özen göstermeye çalışın.
  • Kuru bir diş fırçası , ulaşılamayacak yerde kalan ve biriken kirleri çıkarmaya yardımcı olabilir.
  • Kulaklıkların bir sonraki kullanımından önce tamamen kurumasını bekleyin.