Kitesurf aynı zamanda kiteboard olarak da bilinir, Türkçe “uçurtma sörfü” anlamına gelen bu spor bir rüzgar sporudur. Windsurf, surf,su kayagi ,uçurtma,yamaç paraşütü gibi sporlarin ve jimlastik hareketlerinin kombinasyonu gibi de düşünülebilir. Fransa kıyılarında ortaya çıkan ve kısa süre içerisinde tüm dünyayı etkisine alarak popülerleşen kitesurf nasıl yapılır?

Kitesurf Yapmanın Püf Noktaları

Kitesurf, ayaklara takılan bir board ile yine sporcunun gövdesindeki trapeze, ortalama 20-25 metre bir iple bağlı uçurtmanın gücünü dengeleyerek yapılıyor. Tamamıyla eğlence ve aksiyona dayalı olması nedeniyle sporcular metrelerce havaya kalkıp tekrar suyla buluşuyorlar. Kitesurf yapmak için bir eğitim almanız gerekmektedir, bu eğitimler maksimum sekiz saat sürer ve şu evrelerden geçer;

  • Seviye 1 : Kitesurf yapmaya başlamadan evvel, minimum 1 saat karada kitesurf kullanma pratiği öğretilmektedir. Bu eğitimde rüzgarın hareketlerini, kitesurf yapılacak lokasyonun durumunu, ekipmanı tanımayı, rüzgar penceresinin ne oduğunu,rüzgar penceresinin güçlü ve güçsüz kenarlarının önemini kavramayı öğretir. Kitesurf bir denge sporudur ve zihniniz ve hislerinizle kavramanız gerekmektedir.
  • Seviye 2 : Seviye 1 de nasıl kitesurf yapılır pratiğini, su üzerinde geliştirmeye başlamalısınız. Özellikle bu aşamada kitesurf de bulunan güvenlik sistemlerinin ne olduğunu, ne gibi durumlarda güvenlik sistemini kullanmanın gerektiğini öğrenmeli, olası tehlikelere karşı kendinizi ve çevrenizdeki insanları korumalısınız. Ayrıca bu aşama da Body Drag diye adlandırılan (vücudunuzun board olmadan suda rüzgar altına doğru kaymak) tekniğin geliştirilmesi gerekir.
  • Seviye 3 : Bu seviyede su üzerinde herhangi oluşabilecek bir durumda(materyallerin bozulması vb.) gibi kendinizi sudan karaya malzemenizle birlikte nasil güvenli bir şekilde çıkılması gerektiğini Upwind Body Drag yani derin suda board’dan uzaklaştığınızda board u nasıl geri kazanmak gerektiğini,board’la beraber up wind body drag yapabilmeyi ve son olarak water start teorisini öğrenip boarda çıkmayı başarabildiğiniz bir seviyedir.

Kitesurf de yukarıdaki teknik eğitimleri alarak yeterli kondisyona da sahipseniz gerçekleştiremeyeceğiniz herhangi bir şey yok, bol bol uçar bol bol suya düşersiniz. Ekstrem sporların başında gelen kitesurf son derece de keyifli. Türkiye’de kitesurf, Alaçatı başta olmak üzere Ayvalık, Gökçeada, Didim gibi hava koşullarının elverişli olduğu yerlerde gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca Akyaka’nın sahip olduğu rüzgar bu bölgeyi merkez haline getiriyor.