Mp3 çalar ile gelen ucuz kulaklıkları ya da telefon kulaklıklarını unutun. Doğru bir kulaklık ile tüm seviyelerde müzik deneyimini yaşayabilirsiniz. Evde ya da dışarıda nerede dinlerseniz dinleyin, bunu maksimum müzik keyfi için bir yatırım olarak düşünebilirsiniz.

İyi Bir Kulaklık Seçimi Nasıl Yapılır?

1. Kulaklık ya da telefon kulaklığı arasında bir karar verin.

Az yer kaplamasını isteyen aynı zamanda müzik dinlemek isteyen insanlar için en iyi seçim kulak içi kulaklıklardır. Sennheiser ya da Ultimate Ears gibi daha kaliteli olan kulaklıklar genellikle küçük taşıma çantalarında gelirler ve kullanmadığınız zamanlarda kulaklığınızı bu küçük çantaya koyabilirsiniz böylece çantanızda rahat bir şekilde taşıyabilirsiniz. Küçük bir çantada muhafaza etmek isterseniz ve ipod Nano ile kulaklığınızı çantada birlikte koymak isterseniz kulak içi kulaklıklar muhtemelen en iyi seçenektir. Sınırlı bir bütçeniz varsa da bu seçim sizin için iyi olacaktır çünkü kulak içi kulaklıklarda düşük bütçeli olmasına rağmen size birçok seçenek sunulmaktadır.

Ucuz kulaklıklar, genellikle kulaktan düşebilir, kulakları acıtabilir ya da ucuz plastikten yapıldığı için kulaklara zarar verebilir. Yüksek fiyatlı ( ama kalite açısından hala düşük olan) 25-50 dolar (75-150TL) arası olan kulaklıklar daha rahattır hem de harcadığınız paraya değer. Ancak, bir müzik aşığı iseniz diğer seçenekleri göz önünde bulundurmalısınız. Sennheiser ( 130 dolar, CX500 marka) kulaklık, Shure ( 120 dolar SE 115 marka) kulaklık , EtyMotic Research (150 dolar, HF5 marka) kulaklık , Sony ( 150 dolar, XBA-H1 marka) kulaklık ya da Ultimate Ears kulaklıkları tercih edebilirsiniz.

Eğer bir yere giderken kulaklığınızı boynunuzda taşımaktan hoşlanıyorsanız ya da sadece bu şekilde taşımak hoşunuza gidiyorsa büyük kulaklıklar sizin için ideal bir seçenektir. Ayrıca kablolu, kablosuz / bluetooth bağlantılı veya bluetooth bağlantısız gibi bir çok farklı ve eğlenceli seçeneklerde mevcuttur. Kısıtlı bir bütçe ile iyi özelliklere sahip bir kulaklık bulmakta zorlanabilirsiniz. Ayrıca kulak içi kulaklıklara göre daha fazla yer kaplarlar ve Dj-tarzı kulaklıklar büyük bir çanta kullanmadıkça aşırı yer kaplar.

Dj tarzı kulaklar piyasada sadece yer edinmiştir. Yani Dj kulaklıkları çok büyük, harika görünen kulaklıklardır. Sesi iyi verme konusunda gayet başarılı olsalar da kullanım açısından oldukça zordur. Ve müziği size kaliteli dinletirler ancak dj kulaklıklarında uzun zaman şarkı dinlerseniz kulak zarınıza zarar verebilir.

Boyun arkası kulaklıklar, boynun arkasından dolanıp kulak bölgesine doğru kulağın arkasından takılır. Bu tarz kulaklıklar, koşucular ya da şapka veya gözlük fanatikleri için uygundur. Eğer uzun saçlı bir kızsanız ( ya da erkek) ve kulak içi kulaklıklardan ya da dj kulaklıklarından, saçınıza baskı yaptığı için, kulaklarınızı rahatsız ettiği için ya da piercing bölgenizi rahatsız ettiği için nefret ediyorsanız bu tarz sporcu kulaklıkları sizin için en iyi seçenektir. Bunun yanında bu tip sporcu kulaklıklarını, Dj tarzı kulaklıklar ya da sıradan kulaklıklardan ayırmak için birkaç yol vardır.

2. Neye para ödediğinizi hatırlayın. Genellikle, çok pahalı kulaklıklar yüksek kaliteli malzeme ile yapılır ve en iyi mühendislikle üretilirler. 20-30 TL arasında olan kulaklıklar kulağa hoş gelebilir ama 60-70TL’ye satılan kulaklıklar kadar iyi olamaz. 100-120TL aralığında olan kulaklıklar, hayatınızda hiç duymayacağınız bir müzik kalitesi verebilir. 10TL fiyatlı ucuzluktan alınan kulaklıklar en uzun bir yıl dayanırlar ve harika bir ses deneyimi vermezler. Yani bir kulaklıktan en azından temel ses kalitesini almak için 30TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Bir kulaklık için 80TL ve home stero içinse 600TL harcamak bir prensip meselesidir. Kulaklığın kaliteli olması demek dayanıklı olması demektir. Kulaklıklar dayanıklı ve kaliteli yapıldığı için , 70 ve 80’li yıllarda yapılan kulaklıklarla dolaşan insanlar var. İsim yapmış markada bir kulaklık için sadece markasına para ödemezsiniz aynı zamanda güvenilir kalitesine para ödersiniz.

3. Kulaklıkların ses izolasyonunu değerlendirin. Bu sizin müziğe odaklanıp dışarıdaki sesleri duymamanız anlamına gelir. Hiçbir şey otobüsün sesini duymamak için müziğin sesini açmak kadar can sıkıcı bir durum olamaz. Eğer ağır duyuyorsanız, müziğin sesini yüksek oranlarda açabilir ya da arka plan gürültüsünün bastırmak için kullanabilirsiniz. Kulaklığın sesini çok açtığınız zaman çevrenizdeki kişilerle yaptığınız dedikoduya da son vermiş olursunuz. Ses yalıtımı sayesinde değerli pil ömrünüz boşa gitmeyecek ve yüksek sesle bile dinlerken size uzun ömürlülük sağlayacaktır.

Kulaklıklar ya da kulak içi kulaklıklar, kulağın içine tam olarak girdikleri için ses izolasyonunu dj kulaklıklarına göre daha iyi sağlarlar.

Dj kulaklıkları gibi bir kulaklık satın alacağınız zaman, açık kapaklı ya da kapalı kapaklı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Açık kapalı kulaklıklar daha doğal ve cızırtısız bir ses deneyimi sunarlar fakat insanlar sizin müziğinizi duyarlar ve sizde etrafta olup biteni duyarsınız. Bu tarz kulaklıklar ev için önerilir ve ev için daha kullanışlıdır. Kapalı kulaklıklar ise gürültüyü daha iyi izole eder ve daha iyi bir müzik kalitesi sunar. Müziği çevreden duymazsınız müzik kafanızın içindedir. Daha az kullanışlıdır çünkü hem ses yankısı yapar hem de plastik arka kapağı ile daha ağır bir yapısı vardır. Bazı insanlar bas sesi ve izolasyon için kapalı kapaklı kulaklığı tercih ederken bazıları da doğal ve hassas ses için açık kapaklıyı tercih ederler.