Ayakkabı takıntıları yüzünden bazı kadınların adı çıkmıştır. Tüm o sonsuz stiller ve rengarenk ayakkabılardan seçmek… dolabı ağzına kadar ayakkabı ile dolu olan bir kadını kim suçlayabilir ki? Bu kılavuz kıyafetin rengi ne olursa olsun kıyafetinizle giyebileceğiniz ayakkabıyı, hangi durumda ve mevsimde, nasıl seçeceğinizi öğretecek. Kıyafetinize uygun ayakkabı seçiminin oldukça zor olduğunu biliyoruz. Bunun için size uygun yöntemleri izleyerek doğru kıyafete, doğru ayakkabı seçimini yaparak mükemmel uyumu yakalayabilirsiniz. Biliyoruz sen de “mükemmelliyetçisin”. Hadi o zaman, aşağıdaki 1. Adım ile başlayalım.

1. Yöntem: Rengi Belirlemek

1. Kıyafetiniz ile yarışan renkler yerine, kıyafetinizle eşleşen ayakkabı rengini seçin.

Kalın ve parlak desenli kıyafet giydiğiniz zaman, sadece ince topuklu ya da düz bir ayakkabı tercih edin. Eğer daha karmaşık bir ayakkabı giyerseniz, bu durumda sert bir eleştiriyle karşılaşmanız söz konusu olabilir.

Açıkça belirtmek gerekirse, uymak zorunda olduğunuz bir kıyafet koşulu ya da sağlık problemleriniz ve dikkate değecek bir güvenlik probleminiz olmadığı sürece sevdiğiniz her ayakkabıyı giyebilirsiniz.

2. Parlak ayakkabılar giyerek sade kıyafetinize renk katın.

Siyah ya da kahverengi bir elbise ile kırmızı topuklu ayakkabı eşleştirmesi yaparak renk katabilirsiniz.

Sade bir bluz ve renksiz pantolon ya da kot giyecekseniz, modaya uykun abiye bir ayakkabı ile deneyebilirsiniz

3. Çok renkli giyiniyorsanız, dikkati giysinizde bulunan bir renk üzerinde toplayın. Örneğin; mor ve pembe renkler içeren geometrik desenli bir bluz giyiyorsanız, koyu mor bir ayakkabı giymeyi düşünebilirsiniz.

  1. Koyu renk eşleşmelerinden kaçının. Tepeden tırnağa aynı renk tonlarında giymeyin. Mavi bir bluz ve mavi bir etek giydiyseniz, mümkün olduğunca mavi ayakkabı giymekten kaçının. Moda dünyası aslında sizi bu tarz bir şeyle görevlendirmiyor.

5. Farklı bir hava katın. Eğer üzerinizde açık pembe bir bluz varsa, aynı pembe tonlarında bir ayakkabı giymek yerine gül renginde düz ya da topuklu bir ayakkabı giyebilirsiniz.

6. İş toplantıları gibi profesyonel ortamlarda standart renkler seçin.

Sıradan bir ofiste kahverengi ya da siyah deri ayakkabılar giyin. Gri ve lacivert-kırmızı renkleri de ofis için iyi bir seçim olacaktır.

Ofiste kıyafet zorunluluğu açısından katı kurallar bulunmuyorsa daha renkli kıyafetler seçebilirsiniz.

2. Yöntem: Mevsim İçin Doğru Ayakkabı Seçimi

1. İlkbaharda esnek olun. Gardırobunuz bahar boyunca değiştikçe, hem kışlık hem de yazlık ayakkabılarınızı seçebilirsiniz.

2. Yazı rahatlatın. Sandalet ve bez ayakkabılarınızla iyi vakit geçireceğiniz zaman yazdır. Yalnız, çorapsız rahat edeceğinizden emin olun.

3. Sonbaharda geri çekilin. Gardırobunuzun kış geçişi için hala biraz esnek olabilirsiniz ancak sandalet ve bez ayakkabılardan kaçının. Onlar ağır kumaşlar ve sonbahar renkleri ile uyuşmuyor.

4. Kış için pratik ayakkabılar tercih edin. Makosen ayakkabıları, düz ayakkabıları ya da botları tercih edebilirsiniz. Topukların kaymayı önlemek için geniş olmasına dikkat edin.

3. Yöntem: Topuk Seçimi

1. Stiletto ayakkabıların topukları, dar pantolonlar ve kalem eteklerle giyildiği zaman bacağın daha uzun görünmesine yardımcı olur. Stiletto, bacaklarınızın daha fazla uzun görünmesini sağlar, bacaklarınızı daha ince ve çekici gösterir.

2. Daha çok yönlü seçenekler için, yüksek topukları ve kısa sivri topukları tercih edebilirsiniz. Kısa sivri topuklar bir gece gezmesi için yeterince kadınsı gösterirken aynı zamanda ofis içinde uygun bir seçenek olacaktır.

3. Bacaklarınız kısaysa ayak bileğinden bağlanan kayışlı ve T kayışlı şeklinde dizayn edilen ayakkabılar giymeyin. Çünkü kayışlar, bacağınızın boyunu daha kısa gösterecektir.

4. Kısa bacaklarınız varsa, 10cm(4 parmakgenişliği)’den fazla boyutta olan topukluları giymekten kaçının. Çünkü ultra yüksek topuklu ayakkabılar, baldır ve kas yapınızı ortaya çıkararak bacaklarınızın narin görünümünü ortadan kaldırır.

5. Ayaklarınız büyükse oval ya da kare burunlu topuklular tercih edin. Ayaklarınızı olduğundan daha büyük gösterebilecek konik tarzında ya da sivri burunlu topuklulardan kaçının.

6. Mesleğinize bağlı bir iş ortamında son derece yüksek topuklu, seksi ya da bantlı tasarımları tercih etmekten kaçın. Böyle ortamlarda orta boy bir topuk gayet iyi olacaktır ancak bu arada ayakkabının göze çarpmamasını da unutmayın. Burnu kapalı ve alçak topuklu bir ayakkabı her zaman en iyisidir.

7. Resmi ve yarı resmi etkinlikler için topuklu giyin. Ziyafetlere ve diğer resmi etkinliklere burnu kapalı ve açık burunlu ayakkabılarla gidin. Kokteyl partileri gibi yarı resmi davetler için açık burunlu, kapalı burunlu ya da askılı ayakkabıları tercih edebilirsiniz.

8. Günlük kıyafetinize bir dokunuş eklemek için rahat kıyafetler ile topuklu giymeyi deneyin. Kıyafetinize hava katmak için, kot pantolon ve tshirt ile stiletto giyebilirsiniz.

4. Yöntem: Sandalet Seçimi

1. Çok yönlü ve kadınsı bir görünüş yakalamak için düşük topuklu sandalet tercih edin. Hemen hemen her pantolon ve etek uzunluğunda düşük topuklu sandaletler tercih edilebilir.

2. Askılı ya da yüksek topuklu sandaletleri bir dahaki sefere giyeceğiniz siyah elbise ya da benzeri bir kıyafetle eşleştirmeyi düşünün. Topuk yüksekliği, ve ayağın üzerinde ekstra deri görünümü sağlayarak yüksek topuklu sandaletler özellikle bacakların yüksek görünmesine yardımcı olur.

3. Parmak arası terlikleri kısa zamanlı geçici durumlar için kullanın. Onları kumsal için kullanmakla sınırlayın ya da kısa kullanımlar için bulundurun.

4. Rahat kıyafetlerle birlikte sandalet giymek. Şort, kapri pantolon ve askısız elbise ile sandalet giyebilirsiniz ancak gösterişli kıyafetlerle birlikte sandalet giymekten kaçının.

5. Rahat kıyafetlerin biraz daha hoş görünmesi için topuklu sandaletleri tercih edebilirsiniz. Örneğin; kısa sivri topuklu sandaletleri gündelik kot etek ve bluz ile kombin ederek kıyafetinizi biraz daha gösterişli hale getirebilirsiniz.