Bir apartman dairesinde mi yaşıyorsunuz? Banyonuzun küçüklüğünden sıkışıklığından şikayetçi misiniz? Daha komforlu bir banyoya sahip olmak mı istiyorsunuz? Seramikleri de değiştirdiniz ama buna rağmen banyonuzun görünümünden memnun kalmadıysanız işte size bazı ipuçları. Bunları uygulayarak banyonuzun daha ferah ve hoş görünmesini sağlayabilirsiniz.

Banyoda Ekstra Alan Oluşturmanın Yolları:

1. Fonksiyonel raflar kullanın. Küçük banyolar, kısıtlı bir zemin alanına sahiptirler, peki ya klozetin üstünde kalan ya da pencerenin yanındaki kullanılmayan alanlar? Banyonuzdaki herhangi bir duvarda kullanılmayan bir boşluk varsa, sağlam raflar kullanarak havlularınızı, ekstra şampuanlarını ya da sabunlarınızı koymak için bir yer yaratabilir, hatta küçük dekorasyon objeleriyle banyonuzu renklendirebilirsiniz.

 • Rafları baş hizanızdan yukarıya monte ettiğinizden emin olun, zira her duş çıkışı başınızı çarpmak istemezsiniz.
 • Banyonuzda kullanılmayan bir köşe varsa, köşe yerleşimine uygun olarak tasarlanmış raflarla daha fazla alan elde edebilirsiniz.kucuk-banyolari-nasil-dekore-edersiniz-adim4-madde2
 • Banyonuz raflar için çok küçükgörünüyorsa, asma kancası kullanmayı tercih edin. Banyonuzun dekoruna uygun bir tasarıma sahip kancalar seçip duvarınızda sıralayabilir, havlu, lif, vücut fırçası vaya diğer banyo araçlarını asmak için bunlardan faydalanabilirsiniz.

2. Duş başlığını asabileceğiniz küçük raflar alın. Duş başlığı başlı başına bir depolama alanı haline gelebilir, ve dekorasyon için uygun olabilir. Metalden yapılmış küçük rafları duş başlığınızın üzerine asıp, ve şampuanınızı vücut losyonunuzu bu raflara yerleştirebilirsiniz. Aynı zamanda suya dayanıklı rafların bu tarz banyo gereçleri yerleştirmek için gerçekten çok uygun olduğunu göreceksiniz.

3. Gereksiz mobilya ve dolaplardan kurtulun. Örneğin lavabonun altında bulunan bir dolabınız varsa, başka bir dolaba ihtiyacınız olmayacaktır. Dekoratif sehpa, çamaşır sepeti gibi eşyalar yatak odanıza gidebilir ve böylece banyonuzun alanı genişleyebilir. Gerçekten gözünüze çok küçük görünen bir eşyanın banyodan çıkmasıyla elde ettiğiniz alanı görünce çok şaşıracaksınız. Banyonuzdaki mobilyalardan kesinlikle kurtulamıyorsanız, onları ikinci bir fonksiyon vererek kullanabilirsiniz. Örneğin küçük bi dolabınız varsa, dolabın üstünde duvarda kalmış olan alana bir ayna asabilir, ya da büyük bi çamaşır sepeti kullanmak yerine bez çamaşır torbası kullanmayı deneyebilirsiniz.

4. Büyük banyo armatürlerini küçük olanlarıyla değiştirin. Bir miktar parayı gözden çıkarmaya hazırsanız, daha küçük bir küvet almak, ya da var olan küveti kaldırıp duş aparatlarıyla yer değiştirmek gibi yöntemleri düşünebilirsiniz. Ayrıca daha küçük bir lavabo, sahip olduğunuz büyük ve hantal lavabonun yerini alabilir.

Işık ve Renk Kullanımında Yaratıcı Olmanın Yolları:

1. Banyonuzun doğal ışık almasını sağlayın. Ne kadar küçük olursa olsun, biraz doğal ışıkla banyonuzu huzurlu ve rahatlatıcı bir mekan haline getirebilirsiniz. Eğer mümkünse koyu renkli perde veya panjur kullanmaktan kaçının.

 • Krem veya bej gibi açık renkli perde ve panjurlar kullanın, size güven verecek kadar kalın ama aynı zamanda içeriye biraz ışık girmesine izin verecek kadar ince olmalarına dikkat edin.kucuk-banyolari-nasil-dekore-edersiniz-adim1-madde1
 • Pencerenin alt yarısını kaplayacak kadar perde kullanmak, banyonuzda doğal ışığa sahip olabilmek için bir yöntem olabilir. Açıkta kalan üst kısımdan gerektiği kadar doğal ışık alabilirsiniz.kucuk-banyolari-nasil-dekore-edersiniz-adim1-madde2
 • Banyonuz başka insanların zaten göremeyeceği bir yerde konumlanmışsa, perdenizi açın, panjurunuzu kaldırın, ışığın parlamasına, gözlerinizi kamaştırmasına izin verin.

2. Sarıya çalan renkteki tavan ışıklandırmanızı değiştirin. Çoğu evde olduğu gibi sizin banyonuz da eski moda, sarı ışıkla aydınlatılıyorsa, ışık kaynağınızı daha modern olan bir ışık kaynağıyla değiştirmeniz, dönüşümün ilk adımı olabilir. Unutmayın sarı ışık, banyonuzu kasvetli ve küçük gösterecektir; o yüzden beyaz ışık veren bir ışık kaynağı kullanmalısınız.

 • Ufak bir banyo için, belki küçük bir avize seçimi daha uygun olacaktır. Fazla yer kaplamadan zarif bir görünüm elde etmek için ideal bir seçim.kucuk-banyolari-nasil-dekore-edersiniz-adim2-madde1
 • Spot ışıklandırma da banyonuzun daha büyük bir mekan olarak algılanmasını sağlayacaktır.

3. Duvar renkleri için akıllıca seçimler yapmaya dikkat edin. Seramik renginizle kontrast yaratacak ve banyonuzun daha küçük görünmesine neden olacak renkler kullanmak yerine, daha yakın renkler kullanmayı tercih edin. Örneğin krem rengi seramikleriniz varsa, duvarları koyu maviye boyamak klostrofobik hissetmenize neden olacaktır. Kremden biraz daha koyu, şeftali rengi, soluk mavi gibi renkler krem seramikler için idealdir.

 • Cesur renkler arzu ediyorsanız, daha doğal bir renkle duvarlarınızı boyayıp, cesur renkleri bordür ve süs amacıyla kullanabilirsiniz.
 • Ayrıca eğer isterseniz bir duvarda cesur bir renk kullanıp ya da duvar kağıdı kaplayıp, kalan üç duvarı doğal renklerle boyayabilirsiniz.

Banyoda Dağınıklıktan Kurtulmanın Yolları:

1. Dekorasyonu abartmamaya çalışın. Küçük bir banyoda dekoratif eşyalara çok da fazla gerek yoktur, kullandığınız duvar rengi, bir ya da iki tablo, hoş bir banyo aynası, foksiyonel ve rahat bir mekan yaratmmanıza yeterli. Büyük posterler asmaktan ve aydınlatma armatürleri kullanmaktan kaçının.[adsmobil][ads]

2. Eski, kullanmadığınız temizlik ve bakım ürünlerini atın. Şimdiye kadar sadece br kere kullandığınız bir saç bakım ürününü belki yine kullanırım düşüncesiyle saklıyor musunuz? Lavabonuzun altındaki dolap güneş kremleriyle ve sabun kalıplarıyla mı dolu? Bütün bunlardan kurtulun ve ekstra alan elde edin, böylece, banyonuzu daha komforlu hale getirmiş olacaksınız.

 • Sizin ve ailenizin gerçek anlamda kullandığı ürünleri toparlayın ve bir kutuya yerleştirin ki istenildiği anda kolayca ulaşılabilsinler.
 • Son birkaç ay içinde kullanmadığınız ürünleri bağışlayın, hediye edin, veya atın.
 • Neredeyse bitmiş olan şampuanınızı ve duş jelinizi bir şişeye boşaltıp, boş kutuları atın.

3. Banyo aletlerinizi azaltın. Kablosu düğüm olmuş saç kurutma makinesi, maşa, düzleştirici gibi aletler muhtemelen bir tezgahın üstünde duruyor, dolayısıyla banyonuzda çok yer kaplıyor. Bir kutu bulup hepsini bu kutuya yerleştirmeye ne dersiniz? Kullanmadığınız zamanlarda kutuda dursunlar, siz de kutuyu lavabonun altında, rafta ya da belki başka bir odada saklayın.

4. Eşyalarınızı yerden uzak tutun. Havluları asmak, kıyafetlerinizi kapaklı bir sepete koymak ve bir rafa kitap veya dergi yerleştirmek banyonuzun daha ferah bir görünüme kavuşmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda banyonuzun daha dağınık görünmesine neden olan büyük ve kalın bir banyo paspası yerine ince ve zevkli bir banyo paspası kullanın.Bütün bunlara dikkat ederseniz, elde edeceğiniz sonuca şaşırıp kalmakla beraber, daha geniş bir banyonun keyfini doya doya çıkarabilirsiniz. Tercih sizin.