Kredi kartı doğru kullanmayı başaran için bir avantaj olarak değerlendirilebilir. Bugün alırken 40 gün sonra ödemek size bir nefes aldıracaktır e bunun da aracısı kredi kartıdır. Kredi kartları harcarken güzel, ödenirken sinir bozucu hale gelebiliyor çoğu zaman. Bu yüzden kredi kartı alırken, kullanırken bazı noktaları gözden kaçırmamak da fayda var.

Kredi Kartı Sahibi Olmadan Önce

 • Kredi kartınızı seçmeden evvel hangi bankadan alacağınızı, kredi kartınızın şartlarını(limit ve kolaylıkları) ve faiz oranlarını öğrenmeniz gerekmektedir. Kredi kartını alırken çeşitli bankaların sürekli olarak televizyon ve diğer basın organlarında yayınladıkları reklamları dikkate almak yerine, kendinize en yakın hhissettiğiniz çevrenizdeki kişilerin tercih ettiği bankaya giderek, müşteri temsilcisi ile kredi kartı üzerinde detaylı konuşmalısınız.
 • Kredi kartı alırken aylık harcamalarınızı göz önünde bulundurmalı ve kendinizi bu gelir gider dengesini gözlemleyeceğiniz bir bütçe yapmalısınız. Kredi kartı limitleri günümüzde, aylık gelirinizin çok üzerinde , borcu karşılayamayacağınız meblağlara kadar verilebilmektedir. Kredi kartı sahibi olmadan önce kesinlikle kredi kartı limitinin tamamını kullandığınızda o ay tamamını ödeyebilecek geliriniz var mı göz önünde bulundurmalısınız. Aksi halde kontrolsüz bir şekilde kredi kartı bağımlısı olabilirsiniz.

Kredi Kartı Sahibi Olduktan Sonra

 • Kredi kartı alırken imzalatacağınız sözleşmede kredi limiti, faiz oranları, kart aidatı gibi konuları ilgilendiren maddelerin hepsi vardır, bunları kesinlikle okumalısınız ki sonrasında hak iddia edebilesiniz.
 • Kredi kartına sahip olduktan sonra harcamalarınızı kontrol edemeyeceğinizi düşünüyorsanız önleminizi en başından almalısınız; aylık kredi kartı limitinizi gelirinizi göz önünde bulundurarak talep etmelisiniz.
 • Kredi kartı ekstreleri elektronik ortamda da kağıt üzerinde de gelir gider dengesini sağlamanız için güzel bir çizelgedir. Bu çizelge sayesinde taksitlerinizi takip edebilirsiniz, faiz oranlarınızı görebilirsiniz, hatta harcamalarınızın ne kadar gerekli ne kadar gereksiz olduğunu gözlemleyerek paranızı da yönetebilirsiniz.
 • Kredi kartınızdan nakit avans çekme işlemi faiz oranı çok yüksek bir işlemdir, ne kadar zorda kalırsanız kalın yapmamanızda fayda var.
 • Birkaç adet kredi kartınızın olması harcamalarınızı kontrol altında tutmayı zorlaştırabilir; bu yüzden kredi kartı sayınızı teke düşürmeniz de fayda var.
 • Kredi kartı ödemelerinde gecikme yaşamamak ve faizli ödemelerde bulunmamak için hesap kesim ve son ödeme tarihinizi gelirinizi geldiği günlere göre ayarlamanız ödemelerinizi gününde yapmanızı sağlayacaktır.
 • Ekstra faiz uygulaması ve geç ödeme ücretlerinden korunmak ve son dönemde oldukça fazlaca konuşulan kredi puanınızın düşmemesi adına kredi kartı ödemelerinizi zamanında yapmaya özen göstermelisiniz.
 • Kredi kartı harcamalarınızı unutmayın, sürekli olarak ay sonunda taksitlendirdiğiniz alımlardan dolayı aylık olarak harcadığınızdan daha azını ödersiniz; ancak bu durum kredi kartınızın limitine dayanmanıza sebep olabilir.
 • Faiz oranlarının fazlalığı dolayısıyla ödemeleri dengede tutmanız şart; her ay asgari ödenecek bedel yerine aylık tutarın tamamını ödemeye özen gösterin ve alışkanlık edinmeye çalışın. Aksi takdirde kredi kartı büyük meblağlı ürünler satın almak için bir avantajınızken genel olarak hayatınızı darlayan bir fonksiyon üstlenebilir.
 • Gelir gününüze göre otomatik ödeme talimatları vermeniz sabit ve dengeli bir ödeme sistemi oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Hiç bir faturanızın tarihi geçmeden kredi kartınız tarafından ödenecektir.