Köşe takımı salon ve oturma odalarının şık ve modern tasarım çeşitlerine sahip mobilyalarıdır. Farklı renk ve tarzlara sahip olduğundan bazı detayların bilinmesi ve doğru olarak kombinlenmesi dekorasyon için gereklidir. Köşe takımı her ne kadar eskiden beri var olsa da bugün markalar daha modern ve farklı tarzlarda köşe takımlarını çok daha kullanışlı ve gösterişli hale getirmişlerdir.

Köşe Koltuk Takımı Şeçimi

1. Ebat. Köşe takımı seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta oturma grubunun yer alacağı salon veya oturma odasının büyüklüğüdür. Burada köşe takımları özellikle küçük odaların vazgeçilmez tercihi olacaktır. Küçük oturma odaları yer bakımından dar olduğu için seçilecek mobilyanın kapladığı alanın az olması gerektiği kadar kullanışlı olması da önemlidir. Bu yüzden köşe oturma grupları bu odalar için ideal olacaktır. Odanızı büyük ve ferah gösterir. Özellikle köşe takımlarının bazalı olması kullanışlılığı sağlayacaktır.

2. Renk. Renk seçimi olarak da küçük odaların ışıklı ve ferah görünebilmesi açısından daha açık renklerin tercih edilmesi gerekir. O halde odanın genel haline uyumlu olmak şartıyla açık tonlu renklerin tercih edilmesi küçük odaların daha büyük, ferah ve canlı görünmesi için ideal olacaktır. Ayrıca dümdüz koltukları fantezi yastıklar ile klasik, spor rengârenk kumaşlardan yapılmış yastıklarla sevimli göstermek mümkündür.Rahatına düşkünlerin tercihi pofuduk ve konforlu köşe koltuklar geniş salonlara çok yakışıyor. Ancak bu modeller biraz geniş olduğu için kumaş seçiminde desenli veya parlak renkler yerine natürel tonlar her zaman daha doğru bir seçim.

3. Yükseklik. Bir diğer açıdan köşe** **koltuğun yerden yüksekliği oldukça önemlidir. Yumuşak hatlı köşe koltuklarda oturum yumuşaklığı diğerlerine göre orta sertlikte bulunduğundan olduğu için yerde oturuyor hissi yaşamak keyfinizi kaçırabilir. Köşe koltukların yüksekliğine karar verirken, oturma odanızın büyüklüğüne, kullanacağınız alandaki köşenin varsa cam yüksekliğine dikkat etmeniz gerekmektedir.

4. Yüzey seçimi. Oturma odasına köşe koltuk seçerken özellike açık renk ve yumuşak dokulu kumaşlardan oluşan döşeme cinslerindeki kumaş kalitelerine dikkat etmelisiniz. açık renk köşe koltuklar kolayca leke tutabilir ve kısa sürede kirlenebilir. Silinebilir, leke tutmaz kumaş köşe koltuklar tercih etmelisiniz. Bunun için köşe koltuk alacağınız yerden ufak bir parça kumaş örneği rica ederek deneme yapabilirsiniz.

5. Köşe takımı fonksiyonları. Seçtiğiniz köşe koltuğun yataklı veya sandıklı olması fonksiyon açısından en sık talep edilen özellik, köşe koltukla oturma odasında hem yerden tasarruf edebilir hem de yatak ya da sandık özelliği ile köşe koltuk takımının içerisinde kitap, fotoğraf albümü gibi yer kaplayan eşyalarınızı saklayabilirsiniz. Misafir odası veya oturma odası için köşe koltuk arayışındaysanız, yatak olabilen modeller yerden tasarruf etmenizi kolaylaştırır. Genelde evin en küçük odasını televizyon odası veya misafir odası olarak değerlendirdiğimiz için bu alanlara mini köşe koltuk denilen klasik köşe koltuklara göre daha minimal olanları tercih edebilirsiniz.

6. Oturma Odası. Büyük oturma odaları için köşe takımları da kullanılabilir, ikili-üçlü modellerde kullanılabilir. Büyük oturma odaları için küçük odalara ziyade köşe takımı seçimi biraz daha kolaydır. Buradaki seçim tamamen zevke kalmıştır. Bugün markaların sağladığı şık ve modern tasarımlar her keseye ve zevke hitap etmektedir. Büyük odalarda seçilen koyu renkteki köşeli koltuk takımları olduklarından daha küçük duracağından aslında odayı olduğundan daha büyük gösterebilirler. Bu bir avantaj olarak kullanılabilir ama dengesiz renk kombinleri olursa bir dezavantaja dönüşebilir.