Koltuk altınıza ağda yapmak jilet vasıtası ile tıraş etmekten zordur ve size çok daha zor anlar yaşatacaktır. Fakat işin iyi yanı ise ağda sonrası koltuk altınız 4-6 hafta boyunca tüysüz olacaktır. Doğru yöntemler vasıtası ile kıl dönmelerini en aza indirebilir ve acıyı tam manası ile ortadan kaldırabilirsiniz. Doğru ağda türünü seçmek sizin için zamanla oturacaktır. Bu yazıda koltuk altınızı ağda vasıtası ile temizlemek konusunda gerekli olan bütün bilgileri elde edebilirsiniz.

Metot 1: Ağdaya Hazırlanın

Koltuk altlarınızı ağdaya hazırlayın. Koltuk altı ağdanızı çok fazla hazırlık yapmadan da gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bazı önlemler alırsanız bu deneyim sizin için hem daha acısız hem de daha verimli bir biçimde ortaya koyulacaktır.

Koltuk altlarınızı temizleyin. Bu temizleme işlemi sırasında bir vücut jeli veya sabun kullanabilirsiniz. Ağdalamaya başlamadan önce durulamanızı etkili bir şekilde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Koltuk altınızı sıcak su ile yıkarsanız deriniz yumuşar bu sayede tüyleriniz ada vasıtası ile daha kolay bir biçimde temizlenecektir.

Koltuk altı tüylerinizi kısaltın. Koltuk altı tüyleriniz 6mm’yi aştı ise bu tüy uzunluğunu makas ile 4mm ye kadar kısaltmanız sizin için çok daha iyi olacaktır. Kısa tüylerin ağda ile alınması daha acısız bir süreç olacaktır.

Vücudunuzu havluya sarın. Ağda kıyafetlerinize yapışabilir e büyük bir pislik ortaya çıkabilir. Tam da bu nedenle ağda yaparken ya çıplak ya da havluya sarınmış bir biçimde olmalısınız.

Koltuk altlarınıza pudra sürün. Bu işlem için herhangi bir pudrayı kullanabilirsiniz. Temiz bir sünger kullanın ve pudrayı tüm koltuk altınıza yaymaya başlayın. Fazla olan pudrayı koltuk altınızdan arındığından emin olmalısınız.

Ağdayı ısıtmaya başlayın. Ağdanın vücudunuzda bulunan tüyleri alabilecek kadar yumuşamış olduğundan emin olmalısınız. Koltuk altı ağdası sırasında vücut için tasarlanmış olan ağda türlerini kullanmalısınız. Surat türleri için tasarlanmış olan ağdaları kullanmak sizin için uygun olmayacaktır. Ağdanın üzerinde yazan talimatları okuyun ve ağdanızı bu talimatlara uygun bir biçimde ısıtmaya başlayın. Tam olarak eridiği zaman ağdanızın kullanımına başlayabilirsiniz.

Ağdayı vücudunuzda ilk kullanışınız ise daha önce elinizde denemelisiniz. Bu şekilde ağdaya karşı bir alerjiniz olup olmadığını da ortaya koymuş olursunuz.

Vücut ağdanızın daha kolay ısınmasını veya sürülmesini istiyorsanız yapmanız gereken şey bir ağda takımı satın almaktır. Bu takımları kısa bir süre içerisinde güzellik ürünü satan marketlerde bulabilirsiniz.

Şeker bazlı bir ağda yapımına da girişebilirsiniz. 2 bardak şeker, ¼ bardak su, ¼ bardak limon suyundan oluşan bu karışımı hafif bir sıcaklıkta ısıtmaya başlayın. Şeker karışımın içinde çözünmeye başladıkça daha koyu bir hal alacaktır. Şurup kıvamına gelince ağdanız kullanıma hazır demektir.

Metot 2: Ağdayı Uygulayın

Ağdayı koltuk altınıza bir spatula yardımı ile yayın. Spatulanıza sıcak ve kıvamı yerinde ağdanızı bolca alın. Bu alımı gerçekleştirmek için unutmayın ki ağdanız sıcak olmalıdır. Ağdayı tüy yönlerinizin çıkışına doğru sürmelisiniz. Sürme işlemine devam edin ve koltuk altınızın tamamı ağda ile kaplanıncaya kadar işleme devam edin.

Bazı insanların koltuk altı yönleri birden fazla olabilir. Bir diğer deyiş ile tüylerin hepsi aynı yönde çıkmayabilir. Bu gibi durumlarda aynı yönde çıkmış olan tüyleri tek seferde çekebilirsiniz.

Ağdanızı tüylerinizin çıkış yönünün aksine sürmemelisiniz. Böyle bir şey yaparsanız tüyler birbirine yapışacaktır ve temiz bir ağda yapmanızı engelleyecektir.

Ağda bezini kullanın. Ağda seti içerisinden çıkan özel bezlerinizi koltuk altınıza yerleştirin. Bu yerleştirme işlemini tamamladıktan sonra tüylerinizin çıkış yönüne doğru eliniz ile bezi yerleştirmelisiniz.

Şeker temelli ağdanızı kendi kendinize yaptıysanız bu bezlerden elinizde yoksa herhangi bir temiz bez kullanabilirsiniz. Eski bir kıyafet parçası kullanarak bu işi halledebilirsiniz.

Bezin bir ucunu kesinlikle ağdaya temas ettirmemelisiniz. Ağdasız olan köşeden tutarak tüylerinizden kurtulma yolunda ilk adımınızı atabilirsiniz.

Tüm koltuk altınızı bir bez ile kaplayamadıysanız bir iki seferde de bu işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bezi kaldırın. Bezi ağdasız olan köşeden tutun. Tüylerinizin çıkış yönünün aksine doğru çekme işlemini gerçekleştirin. Ağda, tüyler ve bez hep birlikte gelecektir. Koltuk altınızda tüylerin kaldığını hissediyorsanız işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Ağdanız tüyler ile beraber gelmedi ise bu işlemi tekrarlamanız gerekecektir. Yeni işleme yeni bir bez ile başlamalısınız.

Bu işlem canınızı çok yakmaya başladı ise su ve zeytinyağı kullanarak ağdanızı koltuk altından temizleyin. Ağda yapmak yerine jilet yardımı ile tıraş olun.

Metot 3: İşlemi Sonlandırın

Koltuk altınızı aynaya bakarak inceleyin. Bazı tüylerin kaldığını düşünüyorsanız ağdalamayı yeniden uygulamalısınız ve kalan tüylerden kolay bir biçimde kurtulmalısınız.

Koltuk altınızda kalan ağdaları yağ ile temizleyin. Bu işlem sırasında zeytinyağı ya da badem yağı kullanabilirsiniz. Ağda bu şekilde yumuşayacak ve koltuk altınızdan silinip gidecektir. Yağlar sayesinde bu adımı da acısız bir şekilde halledebilirsiniz.

Temizlenin. Yağ ile temizleme işlemini bitirdikten sonra ılık su ve sabun ile temizlenme işlemini başlatmanız gerekmektedir. Hala yapış yapış bir his var aloe vera solüsyonu uygulayarak bu yapışıklıktan kurtulabilirsiniz.

Ağda nadir de olsa kanamalara sebebiyet verebilmektedir. Küçük bir yara bandı ile bu sorunu da çözebilirsiniz.

Ağdadan sonra direkt olarak solüsyon, deodorant veya nemlendirici kullanmamanız gerekmektedir.