İdrar Yolu Enfeksiyonu Tıp dünyasında “İTÜ” olarak kısaltılmaktadır. Bu enfeksiyon türü kadınlardan daha çok erkeklerde görülen bir enfeksiyondur. Böyle bir enfeksiyonun olması durumunda genelde antibiyotikler kullanılarak bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. İdrar Yolu Enfeksiyonu olması durumunda kişiler bu süreçte fazlaca acı çekebilir. Böyle bir durumda ağrıyı azaltmak için bu makale size yardımcı olacaktır.

Adım Adım İdrar Yolu İltihabı Ağrısını Hafifletme

1. Doktorunuz tarafından reçetede belirtilen antibiyotikleri alın.

Enfeksiyonun ağrısını azaltmak için tıbbi tedavi yöntemleri esastır.

2. Bakterilerin vücuttan atılması için günde minimum 2-3 bardak su için.

Şekersiz kızılcık şerbeti ağrılarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir. Kızılcık idrar yolu enfeksiyonuyla mücadele etmek için kanıtlanmış bir özelliğe sahiptir.

3. Kafeinli, alkollü ve narenciye içeren içeceklerden kaçının. Bu içecekler sizin mesaneninizi tahriş edilebilir ve bu durumu daha ağrılı bir hale getirebilir.

4. Ağrıdan kaynaklı ateşi düşürmek için “ibuprofen” ve “asetaminofen” gibi ilaçları kullanın.

İdrarınızı yaparken yaşadığınız ağrıları gidermek için AZO ve Uristat içeren reçetesiz aürı kesicilerini de kullanabilirsiniz.

5. Rahatsızlığı hafifletmek amacıyla ısıtıcı yastığı karnınıza koyun.

İpuçları:

AZO ve Uristat içeren ilaçlar idrar rengini kırmızı ya da turuncuya yakın bir renge döndürebilir. Bu olağan bir durumdur. İlaç kullanmayı sonlandırdığınız anda idrarın rengi eski haline döner.

Uyarılar:

Kusma ya da idrarda kan ve irin olmadı durumunda bunu hemen doktora bildirmeniz gerekir. Bu enfeksiyonun böbreklere yayıldığı anlamına gelebilir.

Ortaya çıkan belirtiler antibiyotik kullanımından itibaren 2-3 gün içerisinde düzelmiyor, ağrı daha da kötüleşiyorsa bu durumda doktorunuza başvurun.