Kedileri sevin ya da sevmeyin, kimse mutsuz, tedirgin bir kedi ile uğraşmak istemez. Kediler birçok şey yüzünden mutsuz olabilir: arabayla yolculuk etmek, veterinere gitmek, şiddetli fırtına sesi, evdeki yabancı insanlar, evin dışından yabancı başka bir kedi ve bunun gibi pek çok şey kedileri huysuzlandırabilir. Eğer kedi mutsuz bir şekilde hırlıyor, durmadan miyavlıyor, ya da evin içinde oradan oraya koşturarak saklanacak bir yer arıyorsa bilin ki yeniden sakinleşebilmesi için yardımınıza ihtiyacı var. Kedinizi sakinleştirmeye çevresindeki uyaranları kontrol altına alarak ve ona biraz alan yaratarak başlayabilirsiniz. Eğer bu işe yaramazsa veterinerinize kedinize iyi gelebilecek medikal bir çözüm olup olmadığını sorabilirsiniz

Heyecanlı ve Kaygılı Kedinize Yanaşma

Öncelikle kendinizin ve kedinizin güvenliğini düşünün. Kedinize yalnızca gerçekten yaklaşmanız gerektiğinde yaklaşın, tıpkı sadece ihtiyaç olduğunda veterinere gitmek gibi. Tedirgin bir kedi okşanmak, kucağa alınmaktansa çoğunlukla sakin bir yerde tek başına takıldığında daha rahat hisseder. Eğer kedinize yanaşmak mecburiyetindeyseniz ve bu kedinizin huysuz olduğu bir zamansa ilk düşünmeniz gereken önce kendi güvenliğiniz, daha sonra da kedinizin güvenliği. Korkmuş ve uyarılmış kediler sahiplerini ısırabilir ya da tırmalayabilir. Bu yersiz saldırganlık kedinizin çok mutsuz olduğu anlamına gelir ve onu mutsuz eden her ne ise ortaya çıkmazsa ona yardım etmeye çabalayan kişiyi ısıracak ya da tırmalayacaktır.

Tedirgin kedinize mutlaka tedbirli bir şekilde yanaşmalısınız.

Kedinize yanaşmak zorundaysanız uzun kollu kıyafetler ve bacaklarınızı kapatan bir pantolon tercih etmelisiniz.

Kedinizi yakalamanız gerekiyorsa havlu bir eldiven kullanın.

Sakin bir ses tonu kullanın ve sakin davranın.Sakin bir şekilde kedinizle konuşun. Mesela ‘Bir şey yok. Şşş. Şşş.’. Sessizce oturun ve kedinizin sakinleşmesini bekleyin ve ona zarar vermeyeceğinizi ve tehdit etmediğinizi anlaması için olanak verin.

Sessiz ve hafif bir tonda konuşun.

Şarkı söylemek kedinizi sakinleştirebilir, rahatlatabilir, tıpkı yumuşak bir tonda konuştuğunuzda olduğu gibi. Hareketli ya da sakin bir müzik işe yarayacaktır. Sadece şarkıyı yüksek sesle, sert bir şekilde söylememeye özen gösterin ya da aniden çıkışlar yapmayın şarkı söylerken.

Televizyondan sakin bir şeyler açın.

Kediyi yanınıza çağırın. Kediniz hala ürkek görünüyorsa onu besleyin. Islak mamalar kediler için genellikle kuru mamalardan daha çekicidir ve et kırmızı et yerine balık vermek çok daha iyi bir seçim olacaktır.

Kedinizin ortamda neler olup bittiğini görebilmesi için yüksek bir yere tırmanmasına izin verin.

Eğer yapabiliyorsanız başparmağınızla burun köprüsünün hafif yukarısından kedinizin yüzünü okşayın.

Kediniz hala huzursuz görünüyorsa onu tenha bir yere götürün. Kedinizi yalnız kalabileceği kapalı bir alana götürmek sakinleşmesine yardımcı olur. Kediyi bırakacağınız yerdeki bütün kapıları, pencereleri, perde ve storları kapatın ki dışarıyı göremesin. Diğer hayvanları ve çocukları da kediyi bırakacağınız odadan alın. Amaç kedinin kaygısını azaltabilmek için sakin, tehdit teşkil etmeyen bir ortam oluşturabilmek.

Kedinizi bir havlu arasına dürüm yapar gibi kafası dışarıda olacak şekilde sararak başka bir odaya taşıyabilirsiniz. Bu şekilde kedinizi sakinleşinceye kadar içine bir kap su koyarak banyo, yatak odası gibi sessiz bir yere bırakabilirsiniz.