Geleneksel bir renk olan kırmızı, elbise ile birleştiğinde son derece zarif bir görünüm yakalamanızı sağlar. Kırmızı bir elbise ile günlük tüm aktivitelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Piknik için kırmızı elbise son derece eğlenceli olacakken, bir kokteyl için de son derece asil ve alımlı bir görünüm yakalamanızı sağlayacaktır. Kırmızı elbise kombinlemek de ya da kırmızı elbise ile bir yere gitmek de bir sorun yok, ancak tüm sorunlar kırmızı elbisenizi giydiğinizde göz alıcı bir durumda olduğunuzu düşünerek kendinizi rahat hissetmemenizde! Kırmızı elbise nasıl seçilir, nereye giderken nasıl kırmızı elbiseler giyilir, sizin için işin püf noktaları:

Bölüm1: Kırmızı Elbise Seçimi

1. Kırmızı elbise giyerek gideceğiniz yeri düşünün. Her kırmızı elbiseyle her yere gidemezsiniz bu sebepten kırmızı elbise giyerek gitmek istediğiniz yere göre kırmızı elbise seçmelisiniz

 • Resmi yerler için kırmızı elbiseniz fazla dekolteye sahip olmayan ve kırmızının daha soft renklerinde tasarlanmış bir elbise olmalı.
 • Siz kırmızı elbise giymek isteyebilirsiniz ancak bazı ortamlarda kimsenin kırmızı giyilmesi istenmez; özel toplantılar, cenazeler vb.
 • Hayal ettiğiniz her kırmızı elbise sizin teninizle örtüşmeyebilir. Kırmızı elbisenizi cilt renginize göre seçmelisiniz.
 • Soluk ciltlere sahip kişiler için, maviye dönük kırmızı elbiseler,
 • Koyu renk ve bronz ciltler için, koyu kırmızı elbiseler,
 • Ev ortamı, bahçe partileri gibi organizasyonlar için kırmızı elbisenizi gönül rahatlığıyle seçebilirken, iş yeri kombinleri için kırmızı elbise seçiminde daha hassas olmalısınız.

2. Kırmızı elbise satın almak için bütçenizi ayarlayın. Kırmızı elbise ile bir düğüne mi katılacaksınız yoksa bir pinkiğe mi gideceksiniz karar verdikten sonra kırmızı elbiseniz için ne kadar ödeme yapabileceğinizi düşünün. Kendinize ayırdığınız bütçe ile mağazaları mı dolaşacağınızı yoksa iternet alışverişleri aracılığıyla mı kırmızı elbiseye sahip olabileceğinizi görürsünüz. Bütçe planlaması yapmadığınız takdirde alışveriş esnasında hayal kırıklığına uğrarsınız ve tüm kırmızı elbise giyme hevesiniz de kaçar.

3. Kırmızı elbise giymek için vücut tipinize karar verin. Nasıl bir vücuda sahip olduğunuzu düşünüyorsunuz? İnce mi, kaslı mı, şişman mı? Vücut tipinizi tanıdığınızda ve kendinize karşı dürüst olduğunuzda doğru kırmızı elbiseyi kolaylıkla seçebilirsiniz. Ailenizden birinden ya da arkadaşlarınızda vücut tipiniz hakkında fikir alabilirsiniz.

Minyon kadınlar için kırmızı elbise seçimi

 • Renk: Ten renklerine göre açık tonda kırmızı elbiseler minyon vücut tipli kadınları daha iyi gösterecektir. Parlak ve vücut tipini saran kırmızı elbiseler seçmeliler.
 • Desen: Minyon tipli kadınlar desenli kırmızı elbise seçimlerinde deseni az elbiselere yönelmelidirler. Karışık ve yoğun desenleri tercih etmemeliler. Küçük ve vücut hatlarında bir noktayı ön plana çıkaracak desende kırmızı elbisele ideal seçimlerdendir. Özellikle bel oyuntusunu ortaya çıkaracak desenleri tercih etmeliler.

Balık etli kadınlar için kırmızı elbise seçimi;

 • Renk: Koyu tonlarda kırmızılar ya da bordoya çalan kırmızı elbiseler balık etli kadınlar için ideal seçimdir. Koyu tonda kırmızı tonlar ile fazlalıklarına dikkati çekmeyeceklerdir.
 • Desen: Balık etli kadınlar için desenli kırmızı elbiseler de dikkat çekilmesi gereken yer desenin elbiseyi iki parçaya bölecek şekilde ayarlanmasıdır. Üst kısımlarda desenli alt kısımlarda düz görünüme sahip kırmızı elbiseler, balık etli kadınları olduklarından daha ince gösterecektir.

4. Kırmızı elbise seçmek için araştırma yapın. Kırmızı elbisenizi seçmek için beden tipinize karar verdikten sonra nasıl bir kırmızı elbise giymek istediğinizi araştırın. Moda dergileri, bloglar, internet siteleri, televizyon programları, arkadaşınızın gardrobu ulaşabildiğiniz her yerdeki kırmızı elbise modellerini ve çeşitlerini araştırın.

5. Kırmızı elbise alışverişi alacağınız markaya karar verin. Bir bütçe planlaması yaptınız ve kırmızı elbise seçmek için gerekli tüm araştırmalarınızı yaptınız, şimdi sırada bütçenize uygun alışverişi yapmak var. Çevrenizdeki tüm alışveriş merkezlerine dadanmadan evvel aşağı yukarı nasıl bir kırmızı elbiseye sahip olmak istediğinizi artık biliyorsunuz ve istediğiniz tarzda kırmızı elbiseleri satan birkaç marka var! Her marka sizin stilinize ve kimliğinize uygun kırmızı elbiseler tasarlamıyor. Uygun fiyatta ve stil görünebileceğiniz markaların başında; H&M, Zara, Mango, Koton gibi markalar gelmektedir. İndirim dönemlerine de denk gelirseniz sizden iyisi yok!

 • Mağazalar kırmızı elbise almak için apayrı bir koleksiyon açmazlar, şunu unutmayın ki perakende sektöründe her zaman kırmızı elbise bulabilirsiniz! Tüm bu markaları unutarak butiklere de bakmanız da fayda var. Önemli olan istediğiniz kırmızı elbiseye ulaşmanız!

6. Kırmızı elbise listesini yapın. Beğendiğiniz kırmızı elbiseleri niçin beğendiğinizi ve size ne kadar yakıştığını belirlemeye çalışın. Acaba mı diye soru işaretlerini barındıracağınız kırmızı elbiseleri listeye dahil etmeyin. Her acaba sorusu aslında kırmızı elbisenizden emin olmadığınızın habercisidir.

7. Listesini yaptığınız tüm kırmızı elbiseleri deneyin. Kırmızı elbiselerinizi dinlenmiş ve dingin kafa ile deneyin. Özellikle düz renk kırmızı elbiseler modunuzda değilseniz size fazla parlak canlı gösterişli gözükecek ve gözünüzde büyüyecektir.

 • Minyon tipli kadınlar, kırmızı elbiselerini seçerken mini boylarda ve vücudu saran tarzlarda kırmızı elbiseleri tercih etmelidir.
 • Balık etli kadınlar ise, kırmızı elbiselerini seçerken bel hattını ortaya çıkaran, 7oturan ve bel bölgelerini ortaya çıkaran kırmızı elbiseler üzerinde durmalıdırlar.

8. İlk beğendiğiniz kırmızı elbiseyi seçin. Tabi ki madem böyle yapacaktım neden bu kadar uğraştım dediğinizi duyar gibiyim, aslında mesele gözünüze ilk çarpanın sizin için en uygun olduğunu bilmeniz! Kırmızı elbiseler rengarenk tonda model ve çeşide sahip ve kırmızı elbisenizi seçerken tüm bunları denemeden kendinize uygun olanın hangisi olduğunu asla bilemezsiniz.

Bölüm2: Kırmızı Elbise için Aksesuar Seçimi

Elbette kırmızı elbiseyi seçmek ile iş bitmiyor, kırmızı elbiseyi en iyi gösterecek renk ve tarzdaki aksesuarları de seçerek kombininizi tamamlamalısınız.

1. Ayakkabı : Kırmızı elbiseniz ile ayakkabı seçiminizi elbisenizin tarzına uygun düz ya da topuklu bir ayakkabı seçebilirsiniz.

 • Önerilen Renk: Kırmızı elbise ile gidecek en iyi ayakkabı renkleri; Siyah,beyaz, ten rengi ya da kırmızı ile tona ton ya da yakın tonda bir başka kırmızı ayakkabı seçmek.
 • Uzak durulması gereken renk: Kırmızı elbise ile kahverengi ve neon renkler de ayakkabılar giymekten kaçının.

2. Çanta: Kırmızı elbise ile cüzdan ebatında bir çanta ya da clutch kombinleyebilirsiniz.

 • Önerilen Renk: En iyi seçim beyaz ya da siyah çanta olacaktır.
 • Uzak durulması gereken renk: Kahverengi, gri ve payetli parlak çantalar.

3. Takı: Kırmızı ile aksesuar seçimlerinde kombininizi tamamlamak için takılarınızda da son derece hassas olmalısınız.

 • Önerilen Renk: Kırmızı elbise ile gidecek en iyi takılar, altın renk metallerdir. Gümüş renk de kırmızı elbise ile altın kadar olmasa da iyi durmaktadır.
 • Uzak durulması gereken renk: Kırmızı elbise ile kombinlenmemesi gereken takı renkleri; plastik takılar, koyu bronz renkli takılar ve kırmızı tonda takılar.

İpuçları

 • Yeni bir kırmızı elbise satın almak için ikinci el dükkanlara giderek ambalajından yeni çıkmış gibi kırmızı elbiselere ulaşabilirsiniz. Hatta kırmızı elbisenizi kendiniz bile dikebilirsiniz.
 • İnsanların algısını kabul edin ve kırmızı elbise ile göz önünde olacağınızı ve tüm gözlerin de sizin üzerinizde olacağını bilerek kırmızı elbise giyin. Utanıp sıkılarak kırmızı elbiseyi taşıyamazsınız, önce özgüven!
 • Yılbaşı kombinlerinin başında gelen kırmızı elbiseyi herkesin giydiği bir dönemde giymek isteyip istemediğinizi değerlendirin. Kırmızı giymenin mevsimi olmaz fakat bu dikkat edilmesi gereken bir konu!
 • Kırmızı elbise giydiğinizde partneriniz ile uyum içerisinde olmak isterseniz, kırmızı kravat ya da fular ile uyumlu bir kombin elde edebilirsiniz.
 • Kırmızı elbise hafif bronz ten ile fevkalade gözükecektir, yazlık bir kırmızı elbiseyi muhakkak edinin.