Günlük hayatınızda nasıl giyiniyorsanız giyinin iş görüşmelerinde karşı taraf üzerinde etki bırakmanız için giyiminize dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu anlamda ayakkabı seçimi de oldukça önemlidir. Giyeceğiniz ayakkabının giydiğiniz giysiyle uyumlu olmasından ve rahat olmasından ziyade temiz olması en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. İş Görüşmesinde Ne Giyeceğim düşüncesine kapılıp bütün geceyi uykusuz geçirmemelisiniz. İş görüşmesinde ayakkabı seçimi hakkında dikkat edilmesi gerekenleri öğrenmek için makaledeki adımları takip etmeniz yeterlidir.

Adım Adım İş Görüşmesi için Ayakkabı Seçimi

1. Siyah ya da lacivert takım elbise giymeye karar verdiyseniz bu durumda koyu renkte klasik bir ayakkabı tercih edin. İster kadın olun, ister erkek takım elbise giymeye karar verdiyseniz çok açık renkler tercih etmemelisiniz. Her zaman şıklığın ön planda olduğu desensiz ve koyu renkli takım elbiseler sizi bir adıma çıkaracaktır. Bu tarz bir takım elbisenin altına elbette siyah şık klasik ayakkabılar oldukça ideal olacaktır.

  • Klasik ayakkabıları giyerken doğru çorap seçimi de oldukça önemlidir. Koyu renk bir takım elbisenin altına kesinlikle ve kesinlikle koyu renk ve sırıtmayacak bir çorap tercih etmelisiniz.

2. Daha çok spor giyimin hakim olduğu bir işletmeye başvuruyorsanız siz de aşırıya kaçmadan spor ayakkabı giyin. Bu aşama da kot pantolon giymek yerine canvas tipi pantolonları tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Spor ayakkabı konusunda aşırı renkli sırıtan ayakkabı yerine ayağınızın rahat edebileceği ve maksimum 1-2 renkten oluşan ayakkabı seçmelisiniz.

3. Hangi tür ayakkabı seçerseniz seçin temiz, boyalı olmasına dikkat edin. Seçmiş olduğunuz ayakkabı spor ayakkabıysa bu durumda düzgün bir şekilde ayakkabınızı temizlemelisiniz. Ayakkabı klasik bir ayakkabıysa kaliteli bir boyayla boyayarak ayakkabınızı parlamalısınız.

4. Topuklu ayakkabı giyecekseniz yüksek topuklu olmamasına dikkat edin. Bu seçenek daha çok bayanları ilgilendiren bir seçenektir. Yüksek topuklu ayakkabıya alışık değilseniz bu yürümenizi zorlaştıracak ve düşme olasılığı arttıracaktır. Topuk ayakkabıyla yürüme konusunda uzman dahi olsanız fazla abartılı gibi görünmemek adına yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durmalısınız.

5. Açık ayakkabılardan, terliklerden uzak durun. Babetler, istediği kadar şık olsun terlikler ya da önü açık ayakkıbılar iş görüşmelerinde hiç bir şartta tercih edilmemelidir.