Kediler oyun oynamayı çok sevdiğinden kedi severlerin bu küçük ve tatlı hayvanları cezbetmek için oldukça zaman harcaması gerekebilir. Hayattaki diğer güzel şeyler gibi, kedinizin mutluluğu ve eğlencesi için bir servet harcamanıza gerek yok. Kediniz ne kadar para harcadığınızla ilgilenmeyeceği gibi evde yapılan oyuncaklardan oldukça çabuk etkilenecek ve sizin varlığınızla birlikte bir bu eğlence bir oyuna dönüşecek. Kedi için oyuncak yapmak çocuk oyuncağı, bu yüzden onları da dahil edin, evinizde oyuncak yapılabilecek malzemeleri araştırın ve kedinizi nasıl mutlu edeceğinizi düşünerek endişeye kapılmayın, çünkü kesinlikle el yapımı oyuncaklarla oldukça eğlenecek!

Ev Yapımı Oyuncaklar ve Dış Alan Oyuncakları

Kediler için Işıklı Oyuncaklar

1. Kedinizi eğlendirmek için ışık kullanın. El fenerleri veya lazerler kullanarak hem kendiniz eğlenirken hem de kedinizin eğlenmesini sağlayabilirsiniz. Odadaki tüm ışıkları kapatın ve ardından el feneri veya lazeri açık konuma getirin. Kediniz eğer o gün iyi günündeyse ışığın oluşturduğu noktayı yakalamaya çalışacaktır.

 • Yakalamaca esnasında kediniz başka objelere de yöneleceğinden, kedinize zarar vermemek adına dikkatli hareket edin.
 • Bir lazer işaretleyici kullanıyorsanız, bu aleti kedinizin gözüne gelecek şekilde doğrultmamaya dikkat edin.

2. Evinizdeki malzemelere yaratıcılık katın. Bir marketten alınmış kağıt bir torba, yün yumakları, önceden yıkanmış ve temizlenmiş boş kutular, bir parça kağıt ve bu gibi bir çok kullanılmayan malzeme kediniz için muhtemel bir oyuncak olabilir. Tükenmiş tuvalet kağıdı ruloları kendi başına bir oyuncak olabilirken içerisine istediğiniz malzemeleri de yerleştirebilirsiniz.

3. Kendine hizmet eden bir sürpriz oyuncak yapın. Kapaksız bir şişenin içerisine bir miktar kuru kedi maması veya sürpriz bir ürün yerleştirin ve kedinize sunun. Kediniz şişeye vurup devrilmesini sağladıktan sonra yuvarlayarak şişenin içerisindeki mamayı biraz biraz çıkarmaya çalışacak. Bu noktada ağzı geniş bir şişe kullanmaya gayret edin.

4. Kedinizin yakalaması ve etrafında dolanması için bir pinpon topu fırlatın. Dikkatli olun, top fayans veya parke üzerinde ses çıkarabilir. Bu yüzden eğer evde dinlenen veya uyuyanlar varsa, başka bir zaman deneyin.

5. Evinizdeki küçük kutuları oyuncak saklama yerleri olarak kullanın. Evinizde kedinizin erişebileceği pencere ve kapıları kapatın. Edindiğiniz kutuların üzerine oyuncaklar asarak veya içlerine atarak kedinizin kutunun içerisine girip oyuncağı yakalamasını sağlayın. Daha büyük kutular kullanırsanız, kediniz kutunun içine dalabilir ve içeride oyun oynayabilir veya saklanabilir. Kediler saklanmayı ve görünmez olduklarına inanmayı çok severler, ardından hiç beklenmedik bir anda dışarı fırlayabilirler. Dikkatli olun!

6. Plastik halkalar kullanın. Kediler plastik şişelerin etrafındaki plastik halkalarla oynamaya bayılırlar. Bu parçaların üzerinden atlayabilir ve hatta pürüzsüz köşelerini ısırmaya bile başlayabilirler. Bu durum kedinize hiçbir zarar vermeyecektir. Yine de, oyun esnasında mutlaka kedinizi gözlemleyin. Yanlışlıkla halkayı yuttukları takdirde dönüşü olmayan sorunlar ortaya çıkabilir.

7.  Dışarıdan objeler toplayın. Temiz, keskin olmayan, yuvarlanabilen veya kolaylıkla hareket edebilen objeleri toplayıp kedinizi hiç para harcamadan eğlendirmenin bir yolunu bulabilirsiniz. Kediler çam kozalağı ile oynamayı çok sever ve bu bitkileri kolaylıkla civardaki parklardan bulabilirsiniz. Eğer isterseniz, kozalağın ucuna kurdele bağlayarak eğlenceyi iki katına çıkarabilirsiniz.

Plastik Şişe ile Kedi Oyuncağı Yapımı

 • Sıradan plastik bir süt şişesini sürpriz bir oyuncağa çevirin.
 • Şişeyi ortadan ikiye kesin. Şişenin alt kısmı ile kapağını muhafaza edin.
 • Şişenin altından iki tane küçük delik açın.
 • Birkaç ince ipi deliklerden geçirin ve içeride çıkıntı oluşturacak şekilde bırakın.
 • Şişenin üst kısmını ipin ucu ile birleştirin ve bu esnada kapak ve ipin kalan yarı şişenin alt kısmından bir çıkış yoluna sahip olduğundan emin olun.
 • İçerisine sürpriz yerleştirin. Kedinizin şişenin içindekini çıkarırken nasıl eğlendiğini keyifle izleyin.

1. Alüminyum folyodan top yapın. Folyoyu düzleştirin ve top haline getirdikten sonra kedinize doğru fırlatın. Oldukça kolay ve eğlenceli bir yöntem. Kediniz hoşlanıyorsa, topu fırlatmadan önce içine kedinanesi bitkisi yerleştirebilirsiniz.

2. Bir mendili oyuncak haline getirin.

 • Temiz bir mendili yarı uzunluğunda katlayın. Uzun ve dar bir dikdörtgen elde etmeye çalışın.
 • Dikdörtgeni eninden yuvarlayarak kısa bir tüp haline getirin.
 • Tüpün iki ucundan zıt yönlerde tutarak bükün ve bu işlemi yaparken tekrar bozulmayacak şekilde sıktığınızdan emin olun.
 • Eğlenceyi katlamak istiyorsanız, mendili yuvarlamadan önce üzerine kedinanesi yayın. Fakat, oyun sırasında içinden düşebileceği ve ortalığı dağıtabileceğinden dolayı kedinanesini mendilin içerisine koymayın.