Kulak tıkanıklığının, iltihaplanmalarının genel nedeni kulak salgısıdır. İç kulak ve dış kulak açma yöntemleri ise farklılık gösterir. Siz de kulak tıkanıklığı yaşıyorsanız ve kulak tıkanıklığını açma yöntemlerini öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken tek şey aşağıdaki adımları takip etmektir.

Dış Kulak Tıkanıklığını Geçirme Yöntemleri

1. Kulak tıkanıklığı ile kulan iltihaplanma farkını ayırt edin. Bir kaç saatten daha uzun süren bir kulak ağrınız varsa, ateşiniz çıktıysa, kusma ya da ishal gösteriyorsanız ya da kulağınızdan sarı yeşil bir sıvı geliyorsa mutlaka doktora görünün. Bu belirtiler kulak tıkanıklığının çok ötesinde kulak iltahaplanmasına sebeptir. Bunun için evde yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Bir kulak burun boğaz doktoruna gitmelisiniz.

2. Kulak sıvısı çözücü/yumuşatıcı solüsyonlar kullanın. Bu solüsyonları eczaneden alabilir ya da evde kendiniz yapabilirsiniz. Ilık bir suya birkaç damla bebek ya da mineral yağı ekleyerek bu solüsyonu oluşturabileceğiniz gibi birkaç damla gliserin ya da eşit miktarda suya eşit miktarda %3 oranda hidrojen peroksit kulak tıkanıklığının açılmasına hızlı bir şekilde etki eder. Kullanacağınız kulak sıvısı çözücünün yüzdesinin önerilenden daha fazla olmamasına dikkat edin yoksa yaralanmalara neden olabilir.

3. Kulak tıkanıklığı için solüsyonu ılık tutmaya özen gösterin. Çok sıcak veya soğuk su baş dönmesi, kulak iltihabına neden olabilir. Kontrol etmek için parmağınızı suya batırın (Parmağınızın temiz olmasına özen gösterin.) eğer çok büyük bir fark hissetmiyorsanız solüsyonunuzun sıcaklığı yerinde demektir. Eğer solüsyonunuz soğuduysa biraz sıcak su ekleyebilirsiniz ya da 10-15 saniye mikrodalgada ısıtabilirsiniz.

4. Tıkanık kulağınız yukarıda kalacak şekilde yan yatarak uzanın. Uzanabileceğiniz bir koltuk ya da benzeri bir yer yoksa başınızı yere paralel şekilde eğin ancak en kötü ihtimalle yere uzanırsanız işlem daha sağlıklı ilerler. Böylece hem solüsyonun dökülmesi kolaylaşır hem de yer çekimi sayesinde solüsyon daha çabuk etkileşime girer.

5. Kulağınızın üst kısmını tutun çekin ya da bir arkadaşınızdan bu konuda yardım isteyin. Böylece kulak kanalınızı iyice açmış olursunuz. Kulak kanalı açıldığında kulak tıkanıklığını çözecek solüsyonu kolaylıkla sıkıntının olduğu bölgeye ulaştırmış olursunuz.

6. Bir şırınga, ölçme bardağı yardımıyla solüsyonu kulağınıza dökün. Şırıngayı kulağınıza çok fazla sokmama özen gösterin. Bu işlemde birinden yardım almak daha iyi olacaktır.

7. 10-15 dakika boyunca pozisyonunuzu bozmayın. Bu zaman solüsyonun kulak sıvısını çözmesine yeterli olacaktır. Hidrojen peroksit kullandıysanız baloncuk sesleri duymanız normaldir, bu baloncuk sesleri durduğunda ayağa kalkabilirsiniz.

8. Yeterince bekledikten sonra diğer tarafa dönün ki kulağınızda kalan sıvı aksın ve kulağınız kurusun. Bu işlemi yaparken de kulağınızı üst kısımdan çekmeniz de fayda var. Kulağınızdaki sıvının yere dökülmemesi için lavaboda yapabilir ya da bir kase kullanabilirsiniz.

9. Kulağınızı kurutun. Kulak çubuğu kullanabilir ya da saç kurutma makinesini düşük seviyede çalıştırarak kulağınızı kurutabilirsiniz. Ayrıca birkaç damla alkol damlatmanız da kulağınızın kurumasını sağlayacaktır. Tıkanıklık geçene kadar ev ortamında bu işlemleri bir iki kere deneyebilirsiniz. Geçmeme durumunda doktora gidebilirsiniz. Özellikle banyoda duş alırken ya da denizde yüzerken basit kulak tıkanıklıkları bu yöntem ile kolayca geçirilebilir.

Orta Kulak Açma Yöntemleri

1. Orta kulak tıkanıklığı orta kulak yada dış kulak arasındaki basınç değişimlerinden dolayı olur ve çok ağrılıdır. Uçak iniş yaparken uyumak yerine esnemek ya da sakız çiğnemek bunu önleyici yöntemlerden bazılarıdır. Ayrıca dalış yaparken de orta kulak tıkanıklığına dikkat edilmelidir. Dalış yapılırken ya da sudan çıkılırken yavaş hareket edilmelidir ki kulak basınca alışsın. Soğuk algınlığınız ya da solunum rahatsızlığınız varsa dalmamaya özen gösterin.

2. Kulaklarınızın açılmasını sağlayın. Bunun için sakız çiğneyebilir, esneyebilir, şeker yiyebilirsiniz.

3. Mevsimlik alerjiler ya da soğuk algınlığı ile tıkanan burnunuz kulağınızın tıkanmasına neden olabilir. Böyle durumlarda burun spreyleri ya da antihistamin kullanmanız yardımcı olacaktır. Ayrıca bol bol dinlenip sıvı tüketerek iyileşmeniz gerekmektedir.

4. Kulağınıza ılık bir bezle baskı uygulayın. Bu işlem için bezi sıcak suyla ıslatmanız ya da ısıtmanız yeterli olacaktır. Isıtmalı yastık ya da battaniyeyle bu işlemi yapıyorsanız araya mutlaka bir havlu koyun ve bu şekilde uyumamaya dikkat edin.

5. Ağrınız 3 saatten uzun süredir devam ediyorsa, kulağınız kanıyorsa ya da akıntı varsa, ateşiniz çıkıyorsa mutlaka hemen doktora görünün.