Kedileriniz neden evdeki çiçeklere saldırır ya da çimenlere sokulurlar? Bunun sebebi oyun oynamak merak uyanması değildir. Kedileriniz çimenlik alanlarda evinizdeki bitkiler de çimleri beslenmeleri için yemek isterler. Kedi mamaları her ne kadar sindirme kolaylığı sağlasa da bitkiler ve çim ile beslenen kediler kesinlikle sindirmesini kolaylaştıracaktır. Çimleri kemirmek isteyen kediniz için evde çimlik alanı nasıl yaratırsınız? Kediniz için lif ve folik asit kaynağı olan evde de çimenlerdeki B vitamini almasını sağlayacağınız çimenlik bir alanı oluşturmak için gecikmeyin. Kedinizin sağlıklı beslenmesi için çimen yemesi şarttır! Peki kedinizin yeşillik içinde çimen yemesini evde nasıl sağlayacaksınız işte yapmanız gerekenler:

Adım Adım Kediler için Çimlik Alan

1. Kedinizin rahatlıkla uzanabileceği ya da içerisine gireceği bir saksı seçin. Kedinizin çimleri ya da otları yiyebileceği bir alan oluşturmak için asortik ve derin bir saksı tercih etmemeye çalışın. Eviniz ile dekoratif anlamda uyumlu olmasını tercih edebilirsiniz ancak düz ve uzun basit çok da derin olmayan saksılar kediniz için daha konforlu tercihler olacaktır.

2. Folik asit açısından zengin bir toprak seçin. Yetişkin kediler, basacakları ve koklayacakları toprağı bile seçerler. Yavru bir kediniz varsa seçeceğiniz toprağın bol gübreli folik asit açısından zengin olmasına gayret gösterin. Tamamen ev ortamında büyüyen kedilerin içgüdüsel olarak ulaşmak isteyecekleri ot ve çimlikler sizin seçtiğiniz özel toprakla yetişmiş zengin besinlerden oluşsun.

3. Çim tohumu ya da buğday tohumu satın alın. Kedilerin ilgisini çeken ve beslenme açısından da zengin olan çim tohumu yerine henüz filiz halindeki buğday tohumu da kullanılabilir. Yonca da hem kolay büyüyen hem de kedinizin zevkle yiyeceği bitkilerden birisi olacaktır. Bahçenizden ya da bir komşunuzun saksısından da dikmek için bu fidanları temin edebilirsiniz. Bir fideyle anında çoğalan ve büyüyen bu bitkiler için çok fazla harcama yapmanıza gerek yoktur.

4. Tohumlarınızı toprağa ekin ve sulayın. Kediniz için çimin filizlenmesi ve yeşermesi son derece kısa bir zaman alacaktır. Hazır olarak kedinize çim satın alabilirsiniz ancak onun da toprağını değiştirmek ile uğraşmanız da fayda var. Toprak kedinizin beslenmesi için son derece önemli.

5. Kedinizin çimenlik alanı için özel bir yer seçin. Muhtemelen kediniz çim saksısının içerisine girip çıkarak her yeri toprak yapacaktır sonrasında onları yalayarak temizleyecek de olsa başlangıçta dağıtacaktır. Çim saksısını varsa balkonunuza ya da kirlenmesini önemsemeyeceğiniz bir alana koyabilirsiniz. Salonunuzun ortasına çim saksısını koyarsanız 2 dakika içerisinde dehşete düşebilirsiniz.

İpuçları ve Uyarılar

  • Arpa tohumu da kedinizin beslenmesi açısından zengin bir yeşilliktir.
  • Kediniz seçtiğiniz saksıya çıktığında devirmeyeceğinden ya da düşmeyeceğinden emin olun. Saksınızın dengeli ve ağır olduğunu test edin.
  • Kedinizi kendi çimliğine alıştırırken, size ait olan bitkilerden bir süre uzak tutun ve uyarılarda bulunun. Evinizdeki tüm çiçekleri ve saksıları eşelemek isteyecektir.
  • Çimleri suladığınız zaman kedinizi çimden uzak tutun. Kendini kirletmesine dahası evi çamur yapmamasına özen gösterin.