Kansere yakalanan kişi sayısı her geçen gün artmakta ve buna karşı çeşitli önlemler geliştirilmektedir. Hemen hemen herkesin kansere yakalanma riski bulunmaktadır. Tüketilen besinlerin gün geçtikçe organikliğini kaybetmesi, yaşanılan çevrenin her geçen gün daha kirli bir hale gelmesi, düzensiz beslenme, düzensiz yaşam vb. faktörlerin tümü kişilerin kanser olmasında etkili olabilmektedir. Kanser olmamak için ne yapılmalı sorusu bu anlamda merakla yanıt bulunmaya çalışılan bir sorudur. Siz de bu soruya bir yanıt oluyorsanız adımları takip etmeniz yeterlidir.

Adım Adım Kanser Olmamak için Alınacak Önlemler:

1. Korkuları bir köşeye atın. Yaşayan neredeyse herkes belli oranlarda ölüm korkusunu üzerinde hisseder. Kanser olmadan önce aşırı derecede bu duyguyu üzerinizde hissetmek vücudunuzu olumsuz yönde etkileyebilir. Doktorların kanser hastaları için önerdikleri birincil mevzu moralini sağlam tutmaktır. Siz de kafanızdan yoğun bir şekilde olan ölüm duygusunu uzaklaştırarak bu anlamda atılacak ilk adımı atmış olursunuz.

Maneviyatı yüksek tutmak oldukça önemlidir. Bu alanda yapılan araştırmalar ibadet eden kişilerin daha az kansere yakalandığı yönünde sonuçlanmıştır.

**2. İyi yıkanmış,**GDO’suz/hormonsuz sebze ve meyve tüketin. Yeşil sebzelerin ve meyvelerin tüketilmesinin kanseri önleyici bir etkisi olduğu düşünülmektedir.

Mümkün olduğunca kimyasal gıdalardan uzak durulmalı ve tarım ilaçlı gıdalar tüketilmemeye özen gösterilmelidir.

3. Düzenli olarak sağlık taraması yaptırın. Kanser tespit edilmesi o kadar da basit bir süreç değildir. Kimi sağlık taramalarında kanserli olunca bile bu durum ortaya çıkmayabilir. Bunun gibi bir durumdan etkilenmemek için en azından 6 ayda bir sağlık muayenesi yaptırılmalıdır. Yapılan sağlık taramalarında muhtemel kanser hücreleri önceden tespit edilerek erken teşhis konulabilir. Kanserde en önemli noktalardan birinin erken teşhis olduğu da unutulmamalıdır.

4. Fazla kilo almamaya çalışın. İdeal kilonuzu belirleyin. Belirlenen ideal kilonun 10 veya 15 kg fazlasına çıkmamaya özen gösterin.

5. Kadınlar yıllık mamografi yaptırmalıdır. Kadınlarda en çok görülen kanser “Meme Kanseri” dir. Buna rağmen alınan önlemler sonrasında son 15-20 yıl içerisinde meme kanserinden kaynaklı ölümlerde %25 oranında bir azalma görüldü.

6. Sigara içmeyin, içilen ortamlardan uzak durun.