Kedi gibi evcil hayvanlara sahip olmanın, stresi azalttığı ve kan basıncını düşürdüğü bilinmektedir. Eve yeni bir kedi almak heyecan verici olabilir ama bunu yapmadan önce iyice düşünmeniz gerekir. Sizin yaşam tarzınıza, ailenize ve çevrenize uygun kediyi seçmek, size ve kedinize mutlu ve sağlıklı bir yaşam sağlamanıza yardımcı olur.

Kedi Seçimini Yapmak

1. Yerel barınakları ziyaret edin. Hayvan barınakları, insancıl hayvan barınakları ve hayvan bakım evleri, ev sıcaklığına ihtiyaç duyan kedilerin bulunduğu kurumlardır. Türkiye’de her yıl milyonlarca kedi barınaklara getiriliyor, ama hayvan sahiplenme sayısı yok denecek kadar azdır. Kedi almak için insancıl hayvan barınaklarını ya da hayvan barınaklarını ya da internet üzerinden yakınlarda bulunan hayvan bakım evlerine bakabilirsiniz.

Hayvan barınaklarından evcil hayvan almak, hayvan terbiyecisinden ya da evcil hayvan mağazalarından almaktan daha ucuzdur. Evcil hayvan mağazasından alacağınız kedi, cinsine göre 1000 TL’ye kadar ulaşabilir ama barınaktan alacağınız ya da evlat edineceğiniz kediler çoğu zaman ücretsizdir.

Safkan(cins) bir kedi almak için barınaklara para ödemeniz gerekmez. Evcil hayvanları kurtarmak için kurulmuş bir sürü kurum vardır ve bu kurtarılan hayvanların %25’i safkandır.

Barınakta çalışan görevli ile iletişime geçin. Almak istediğiniz kedinin geçmişi, aşıları ve davranışları hakkında size bilgi verebilirler.

2. Hayvan terbiyecilerini ziyaret edin. Kediyi almadan önce eğitici-terbiyeci olan kişi hakkında bilgi edinin. Eğer imkanınız varsa, hayvan terbiyecisinin, eğitim merkezini ziyaret edin. Çünkü yanlış ya da doğru olmayan yollardan eğitim veren bir kişi ile iletişime geçmek mantıklı değildir. Eğer alacağınız kediye kötü davranıldığını görür ya da böyle bir hisse kapılırsanız oradan almaktan vazgeçin.

Böyle yerlerde kediler üzerinde fiziksel darbe etkileri ya da kalıntıları olup olmadığına bakın. Çünkü kediler sağlıklı ve mutlu olmalıdırlar.

Eğer kediyi almayı düşünüyorsanız, eğitimi veren kişiden bilgi isteyin. Kedinin davranışları, sağlık durumu ve özel istekleri hakkında bilgi edinin. Hayvan terbiyecisinin, eğittiği hayvanlar hakkında tüm bilgilere sahip olması gerekir.

Kedinin, diğer hayvanların ve insanların yanında rahat davrandığına emin olun.

Makul olmayan düşük fiyatlarla ilgili dikkatli olun(uyanık olun). Binlerce liraya mal olabilen bir kediyi size 100-200 liraya satmaya çalışırlarsa, alacağınız kedi hastalıklı ya da safkan olmayabilir. Ayrıca pahalı olması sağlıklı veya safkan olacağı anlamına gelmez.

3. İnternet üzerinden araştırma yapın. İnternet üzerinden ya da gazetedeki haberlerden satılık evcil kedi bulabilirsiniz. Kediyi alacağınız kişi yabancı ya da tanıdık bile olsa, hala almak zorunda olduğunuz bazı riskler vardır.

Size kediyi verecek olan kişi, kedi hakkında yeterli bilgiye sahip olmayabilir. Alacağınız kedinin aşıları ve sağlık belgelerinin tam olduğundan emin olun.

Eğer kedi için para ödemişseniz, kedinin problemli çıkması durumda paranızı geri almakta sorun yaşayabilirsiniz.

4. Evcil hayvan dükkanlarını ziyaret edin. Evcil hayvan merkezleri, kedi almak ya da evlat edinmek için uygun mekanlar olabilir. Dükkan sahibinin ya da çalışanının hayvanları sevdiğinden emin olun. Evcil hayvan dükkanı çalışanları ya da sahibi, barınaklar ya da hayvan terbiyecisi kadar bilgiye sahip olmayabilir.

Her zaman dükkan sahibine ya da çalışanlarına satacakları kediyi nereden aldıklarını(temin ettiklerini) sorun. Bu tür mağazalar etik olmayan yollardan kedi üretimi sağlıyor olabilirler. Kedileri temin eden merkezi araştırın. Alacağınız kedinin cinsini, sağlık durumunu ve geçmişini, mağaza sahibinin bilmesi gerekir. Ayrıca safkan kedilerin veterinerden alınmış sağlık raporları olması gerekir.

Eğer evcil hayvan dükkanı size barınaktan sahiplenmenizi tavsiye ederse, kabul edin. Etik olmayan yollardan üreyen bir kediyi almaktansa, barınaklarda bulunana kediyi sahiplenmek daima mantıklıdır.

5. Bir sokak kedisini sahiplenin. Bazen bir kedi kapınıza gelip sizden ona sevgi göstermenizi isteyebilir. Bir sokak kedisini sahiplenmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı koşullar vardır:

O kedinin kimseye ait olmadığından emin olun. Bazen sokak kedileri sahiplerini terk edebilirler. internete ve gazeteye kayıp kedi ilanı verin. Hayvan barınaklarını arayıp, kayıp hayvan olup olmadığını sorun.

Sokak kedilerinin davranış bozukluklarına sahip olabileceğini unutmayın. Sokak hayatı bir kedi için zorlu geçebilir ve yeni eve alışmakta problemlere sebep olabilir, özellikle de evinizde başka evcil hayvanlara sahipseniz.

Sokak kedisini eve almadan önce aşılarını yaptırın. Sokak kedileri hastalık taşıyor olabilirler. Kediyi sahiplenmeden önce sağlıklı bir yaşam için, aşılatmanız gerekmektedir.