Kahkaha attıran anlara hepimiz bayılırız. Günlük hayatta gülmeye olan özlemimiz her geçen gün biraz daha artıyor değil mi? Tam da kahkaha atmayı unuttuğunuzu düşündüğünüz bir zaman diliminde hissediyorsanız kahkaha yogasıyla tanışmanın tam zamanı! Kahkaha yogası, yoga yaparak kahkaha atma gibi algılansa da tamamen farklı kahkaha atmaya yoğunlaşmış ve çıkarılan değişik seslerle beden enerjisini yükselten bir yoga çeşididir. Hafif yoga nefesi ile gerçekleştirilen kahkaha yogası, Dr. Madan Kataria tarafından 1995 yılında keşfedilmiştir. Kahkaha yogasının bir bedeninize ve ruhunuza sağlayacağı bir çok fayda var:

Kahkaha Yogası Hakkında Her Şey

 • Kahkaha atmanın vücudunuzda oluşturduğu pozitif etkilerin başında kardiyovasküler faydalar gelir. Kahkaha atmanızdan 45 dakika sonra vücudunuzun kan basıncı azalır ve rahatlarsınız.
 • Kahkaha atmak şifa sürecini hızlandırır. Yapılan araştırmalara göre kalp rahatsızlığına sahip kişilerin yüzde 40 ı daha fazla kahkaha atarak iyileşme süreçlerini hızlandırmıştır.
 • Kahkaha, stresi azaltır ve kaygıdan uzaklaştırır.
 • Kahkaha, ömrü uzatır. Bir çocuk günde ortalama olarak 300-400 kez kahkaha atar, bir yetişkine bakıldığında bu rakam 10-15 aralığındadır. Yetişkin olmanın getirdiği kaygıları ve korkuları bir kenara bırakarak kahkaha yogasına başlamanın tam da zamanı.
 • Kahkaha atmanın gerekliliğine ve faydalarına ikna olduysanız kahkaha yogasının nasıl yapıldığını merak ediyor olmalısınız. Kahkaha yogası egzersizleri bir grup halinde ya da bir kahkaha yogası koçu tarafından yapılır. Siz de kahkaha yogasını doğru öğrenmek ve uygulayabilmek için bunun ile ilgili seanslara katılabilirsiniz. Kahkaha yogasını doğru uyguladığınızı düşündüğünüz zaman kendi uygulamalarınıza başlayın ve performansınızı arttırın.

Kahkaha Atmaya Başlayın

Kahkaha yogasına başlarken ilk adım ellerinizi açık bir şekilde göğsünüzü birleştirmekte geçer. Tüm parmak uçlarınız elinizin diğer eşiyle birleşsin ancak ellerinizi birleştirdiğiniz noktada güç harcamayın yalnızca dokunun. Bu pozisyonda doğal olarak kol dirsekleriz yere paralel olacaktır, siz yine de kol dirseklerinizin yere paralel bir şekile kaldığından emin olun.

 • Daha sonra boğazınıza odaklanarak ve karşıya bakarak “Ho-ho” seslerini çıkartacak şekilde kahkaha atın.
 • Pozisyonunuzu bozmadan bu sefer de ağzınıza odaklanarak “Ha-ha” seslerini çıkartacak şekilde kahkaha atın.
 • Bu ezgersizleri arka arkaya uygulayın. Önce “Ho-ho” sesi daha sonra “Ha-ha” sesi, bu şekilde nefesinizi açacak ve vücudunuza kahkaha varlığınının sinyallerini göndereceksiniz.

Gerginlikten Kurtulun

Kahkaha atmaya başladıktan sonra, gerginlikten kurtulmak için yapılması gereken ilk pozisyon ellerinizi başınıza koymak ve çok bastırmadan bu şekilde “He-he” seslerini çıkararak kahkaha yogasına devam edin. Gerginliğin merkezi olan baş bölgesinden başlayarak kahkaha yogası sayesinde negatif düşüncelerden kurtulma imkanına sahip olacaksınız.

 • Baş kısmında 1 dakika kadar kahkaha attıktan sonra, ellerinizi göğsünüzün önünde biri diğerinin üzerine gelecek şekilde birleştirin ve “Ha-ha” seslerini çıkarın.
 • Göğsünüzden sonra karnınızın hemen üzerine ellerinizi yerleştirin ve “Ho-ho” sesini çıkarın. Tüm bu egzersizleri birer dakika olacak şekilde sürdürün.
 • Daha sonra ellerinizi serbest bırakın ve bedeniniz yanında tutun, vücudunuzla temas ettirmeyin. Bu pozisyondayken ayaklarınıza konsantre olun ve “Hu-hu” sesini çıkarın.
 • Tüm bu hareketler vesilesi ile başınızın üzerinde toplanan gerginliği kahkaha atarak ayaklarınıza kadar iletmiş olursunuz

Kahkaha Dalgası Yaratın

Kahkaha yogasının temel amacı gerginliği azaltmaktır, bu aşamaya kadar ayaklarınıza kadar indirdiğiniz gerginliğinizi vücudunuzda bir dalgalandırma şekline getirmelisiniz.

 • Ayaklarınız dümdüz olacak şekilde (kesinlikle bükülmemeli) belden itibaren bedeninizi öne doğru eğin. Dışarıdan bakıldığında doksan derecelik bir açı oluşturacak şekilde durmalısınız. Kollarınızı aşağıya doğru sarkıtın ve ellerinizi avuç içleri yere bakacak şekilde paralel olarak durmasını sağlayın.
 • Bu pozisyondayken yere odaklanın ve “Ha-ha” sesini çıkarın.
 • Daha sonra kollarınızı dirsekten kırın ve baş hizasında ellerinizin avuç içleri havaya bakacak şekilde kaldırın ve tekrar “Ha-ha” sesini çıkarın.
 • Tüm bu hareketleri birer dakikalık periyotlarda burundan nefes alıp vererek gerçekleştirdikten hemen sonra aynaya bakın. Kontrol edemeyeceğiniz şekilde gülümsediğinizi farkedeceksiniz. Kahkaha yogasını grup içinde yapıyorsanız, diğer insanların suratındaki rahatlamayı ve gülümsemeyi farkedebilirsiniz.

Kahkahayı Genişletin

 • Kahkaha yogası ile oluşturduğunuz tüm olumlu enerjiyi bedeninize yaşatmaya devam edin ve kahkahanızı genişletin.
 • Öncelikle kollarınızı dirseklerinizden bükmeyecek şekilde havayı kaldırın ve başınızı da yukarıya bakacak şekilde dik tutun. Daha sonra boğazınıza konsantre olarak “Ha-ha” sesini çıkarın.
 • Bu gevşeme hareketinden sonra bağdaş kurarak oturun ve inandığınız şeye yoğunlaşın. Her insanın kendine göre inanışları vardır, bu bir tanrı olabilir yahut da melekler. Siz de kendi inandığınız maneviyatınızı güçlendirdiğini düşündüğünüz şeylere yoğunlaşın.
 • Kahkaha yogasının son aşaması “Ohhmm” sesini çıkarma ve rahatlamayı tamamlamak ile geçrekleşir. Bağdaş kurduğunuz pozisyonda kol dirseklerinizi ayaklarınıza değdirin ve el parmak uçlarınızı tutun. “Ohhmm” kahkaha yogasını tamamladınız.