İş görüşmesine gitmek can sıkıcı olabilir, özellikle en iyi halinizle karşılarına çıkmak istiyorsanız. Konu giyime geldiğinde, özellikle iş görüşmelerinde çoğu şirket hala tutucu davranabiliyor. Bu nedenle çalışacağınız yerin koşullarına uyum sağlarken profesyonel bir şekilde giyinmek önemli.

İş Görüşmesi Kıyafetleri

1. Takımlara bağlı kalın. Ne giyeceğinizden emin değilseniz, takım her zaman iyi bir seçim olabilir. Etekli ya da pantolonlu bir takım seçmek ise tamamen size kalmış. Yine de daha geleneksel şirketler, etek giyilmesini tercih edebilir.

  • Üstünüze iyi oturan ve çok göz alıcı olmayan koyu renkli bir takım seçin.
  • Pahalı markalar farkını belli edecektir, ama elbette bu bir zorunluluk değil. Alabileceğiniz en kaliteli takımı seçin ve eğer isterseniz bilindik bir markanın evrak çantası, kol çantası ya da şalıyla takımınızı tamamlayabilirsiniz.
  • Diz boyu etekler, genellikle en uygun olanlarıdır. Daha uzun bir etek giymek istiyorsanız, uçuşmamasına dikkat edin.

2. Gömleğinizi sade tutun. Beyaz, bej, gri ya da siyah gibi nötr renkler seçmeye çalışın. Genellikle yakası düğmeli gömlek ya da bluz en idealidir; ancak, kaliteli olduğu ve profesyonel gözüktüğü sürece, takımın içine yarım kollu veya örgülü bluz giyebilirsiniz.

3. Şık parçalar kullanın. Eğer başvurduğunuz yer daha rahat bir ortama sahipse, takım giymekten kaçınabilirsiniz. Ancak yine de sofistike ve şık olmalısınız. Mesela, koyu bir süveter ve kumaş pantolonlar iyi bir kombin olabilir. Yine de gömlek giymek istiyorsanız, yakası düğmeli bir tane seçtiğinizden emin olun.

  • Koyu renkli ve yüksek kaliteli ürünler seçmelisiniz. Elbette pahalı ve lüks bir markadan almak zorunda değilsiniz, ama kaliteli malzemeden yapılmış ve uzun süre dayanabilen kıyafetler satın almaya çalışın. Çok göz alıcı ve karışık desenlilerden uzak durun.
  • Detaylara özen gösterin. Kıyafetinizden sarkan iplik olmadığından emin olun. Kombininizi oluştururken, leke veya delik olup olmadığına dikkat edin. Ayrıca, özellikle evcil hayvanınız varsa, tüy toplayan ruloları kullanmayı unutmayın.

4. Çorap giyin. Bazı şirketler çorap giyip giymediğinizi umursamazken, bazıları ise hava kaç derece olursa olsun çorap giymenizi bekler. Şirketin ne istediğinden emin değilseniz, tetikte olmak ve çorap giymek faydalı olabilir.

5. Kot pantolon giymeyin. Başvuracağınız yer rahat bir yer olsa bile, bir iş görüşmesine giderken kot pantolon giymemelisiniz. Giyiminiz iş için istekli olduğunuzu göstereceğinden, iş yaşamınızda çok resmi giyinmeseniz bile, profesyonel görünmek için ne giydiğinize dikkat etmelisiniz.

İş Görüşmesine Gidilecek Şirketin Araştırılması

1. Şirketi gözlemleyin. Hatta mümkünse, biraz vakit ayırın ve şirketi önceden ziyaret edin. Diğer kadınların iş yerinde ne giydiğini görmek size ne giymeniz gerektiği hakkında bir fikir verebilir. Örneğin, kadınların çoğunlukla etek mi yoksa pantolon mu giydiklerine, gün içinde ne kadar rahat ya da resmi giyindiklerine dikkat edin. Ancak cuma günleri, bazı işyerleri daha rahat kıyafetlere izin verdiğinden, cuma günleri gitmemeye çalışın.

2. Sosyal medyayı inceleyin. Sosyal medyayı kullanarak çalışanların ne giydiğini öğrenin. Eğer şirket işyerinden fotoğraflar yüklüyorsa, fotoğraflardan fikir alabilirsiniz.

3. İnsan kaynakları temsilcisine mail atın. Şirket için hangi kıyafetlerin uygun olduğunu sormaktan asla bir zarar gelmez. Bir şirketten iş görüşmesi için mail aldığınızda, cevabınıza yeni bir satır ekleyin. Cevabınızın içinde “Genellikle şirketinizde iş görüşmelerinde ne giyildiği hakkında tavsiye verebilir misiniz?” gibi bir soru sorabilirsiniz.

4. Sektörünüzü ve bölgenizi göz önünde bulundurun. Şirketiniz, belirli giyim kurallarına sahip olan bir sektöre bağlı olacak. Örneğin kütüphanede çalışanlar finans kurumlarında çalışanlardan farklı giyinirler. Yine de, aynı sektörde olsalar bile, bölgeden bölgeye değişiklikler olacaktır.

  • Başvurduğunuz pozisyonu iyice düşünün. Sizi, sürekli ayakta olmanız gereken bir işe uygun ve hazır olmadığınızı göstereceğinden, bir hemşire olarak görüşmeye topuklu ayakkabılarla gitmek istemezsiniz.
  • Dövmelerinizi ve piercinglerinizi göstermek, bir sanatçı olarak başvuracaksanız ya da bir dövme ve piercing salonuna iş başvurusuna gidiyorsanız elbette uygun olabilir. Ancak, öğretmen olarak başvuru yapacaksanız, dövme ve piercinglerinizi saklamak isteyebilirsiniz.

5. Günlük giyimden fazlasını yapın. Bir kere şirkette çalışan kadınları gözlemledikten sonra, onların giyindiğinden bir seviye üste çıkmanız gerekir.