Kış aylarının zorlu lekelerinden biri olarak düşünülen is lekesi soba boru ve bacalarına yapışan kömür isinin uçuşmasından kaynaklı elbiselerinizde, evin duvarlarında ve zemininde karşılaştığınız lekedir. Her ne kadar devir doğalgaz devri olarak geçse de, ekonomik açıdan oldukça uygun olan sobalar çoğu insan tarafından halen kullanılıyor. Aslında oldukça şikâyet edilen ve aynı zamanda kötü kokuya da sebep olan is için kuru temizlemeye ihtiyaç duymadan evinizde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bazı temizlik yöntemleri mevcut. Evinde soba kullanıp is ve kurum lekesinden rahatsız olanlar için bu kolay ve pratik temizlik yollarını hazırladık.

İs Lekesi Nasıl Geçer?

Bir numaralı çözüm benzin: İs lekesini en kolay ve kalıcı çıkarma yolu kulağa her ne kadar tuhaf gelse de benzindir. Yapmanız gereken, temiz bir beze bir miktar benzin dökerek is lekesinin yayıldığı bölgeyi fazla bastırmadan silmek olacaktır. Kısa sürede is lekesinin temizlendiğini göreceksiniz.

İs lekesinin kurtuluşu limon suyu: İs lekesinden kurtulmak için bir diğer yol ise limon suyu kullanımıdır.

Elbiselerinizde bir bez yardımı ile silerek uygulayabileceğiniz limon suyunu aynı zamanda soba borusunu temizlemek için boruyu yerinden çıkardığınızda is lekesi elinize akıp etrafa bulaşırsa da kullanabilirsiniz.

İşlemi gerçekleştirirken canınızın yanmaması için elinizde kesik olup olmadığını kontrol edin.

Halınızın temizliği için sofra tuzu: Soba borusundan çıkan is halınıza döküldüyse sofra tuzu kullanabilirsiniz.

Öncelikle halıda oluşan is lekesinin üzerine alanı kaplayacak kadar sofra tuzu dökün ve 2 saat bu şekilde bekletin.

İki aşamada uygulanan temizleme işleminin son adımını tamamlayabilmek için sert tüylü bir fırça edinin.

Fırçayla lekenin olduğu bölgeyi iyice fırçalayın ve halının üzerine yaydığınız sofra tuzunu elektrik süpürgesi ile temizleyin.

Kıyafetlerinizin temizliği için karbon tetraklorür: İs kokusunun ve lekesinin gündelik hayatınızı ve iş hayatınızı etkilediği en önemli noktalardan biri olan kıyafetlerinizin temizliği için karbon tetraklorürden yararlanabilirsiniz.

Eczanelerden kolaylıkla temin edebildiğinin karbon tetraklorürü temiz bir bezin üzerine bir miktar dökerek kıyafetinizdeki lekeli bölgeyi temizleyin.

Sildikten sonra kıyafetinizi uygun talimatlarda yıkayın ve kurutun. Lekenin yok olduğunu göreceksiniz.