Yorgun bir iş gününün ardından üzerinizdeki stresi atmada size oldukça yardımcı olan masaj aletleri, aynı zamanda kilo yakımından ağrıların ve halsizliklerin giderilmesine kadar birçok görev üstleniyor. Özellikle gün boyu soluduğunuz şehrin basık ve daralmış havasından sizi yarım saat da olsa uzaklaştırıp canlılığa kavuşturan teknolojinin armağanı masaj aletleri anatomik rahatsızlıklarınız için de çözüm niteliği taşıyor. Birçok farklı fonksiyona sahip, piyasada da kolaylıkla bulunabilen aletler bölgesel ağrıların yanında kas ağrıları gibi dertlerinize de derman oluyor. Peki, sizi bir süre için de olsa rahatlatan masaj aletleri nasıl kullanılıyor ve nelere dikkat etmeniz bekleniyor? Bir göz atalım.

Masaj Aletinin Kullanılabileceği Durumlar

  • Kilo problemi olan kişilerde bölgesel yağları parçalayarak vücudun şekil almasına yardımcı olur.
  • Kadınlarda doğum sonrasında oluşan sarkıkların giderilmesine yardımcı olur.
  • Kan dolaşımını artırarak kişide halsizliği ve yorgunluk hissinin ortadan kaldırır.
  • Kadınlarda selüloit ve bölgesel yağlanmayı durdurucu etkisi vardır.
  • Sinirsel kasılma ya da kas gerilmesi gibi problemlerin önüne geçer.
  • Çalışma pozisyonundan kaynaklanan bel, sırt ağrılarını ortadan kaldırır.

Masaj aletini kullanmadan önce mutlaka kullanma kılavuzunu gözden geçirmeniz önerilir. Her masaj aleti aynı fonksiyona sahip olmadığından yeni masaj aletiniz eskisiyle uyuşmayabilir ve bazı sakatlıklara sebebiyet verebilir.

Kullanmaya başlamadan önce masaj aletini tam şarj etmeniz gerekir. Aksi takdirde masaj aletinden yüksek performans bekleyemezsiniz.

Masaj aletinin yanında çıkarılabilir özel uçlar da edineceksiniz. Bu noktada uyguladığınız bölgeye uygun başlığı seçmeli ve hafif dairesel dalgalar oluşturarak istediğiniz bölgeye uygulamalısınız. Yanlış başlığı kullandığınız takdirde canınız yanabilir.

Masaj aletini uygularken kemiklere ve yakın bölgelere temas ettirmemeye özen göstermeniz gerekir. Ağırlıklı olarak vücut kaslarınıza uygularsanız, masaj aleti doğru şekilde kullanılmış olacaktır.

Masaj aletini kullanırken bir boyun sınırı oluşturmaya çalışın. Boyun sınırından yukarısı risk oluşturabileceğinden masaj aletini bu bölgede uygulamaktan kaçının.

Özellikle boyun ile sırt bölgesi arasında çekinmeden masaj aletini kullanabilirsiniz. Genellikle klasik masaj yöntemlerinde de bu bölgeye masaj yapılır.

Masaj makinesini uzun süreler kullanmaktan ziyade kısa aralıklar ile kullanırsanız daha etkili sonuç doğacak vücudunuzun kan dolaşımı hızlanarak rahatlamanız sağlanacaktır.