Arap mutfağından olan içli köftenin çok lezzetli olmasını istiyorsanız ve içli köfteyle alakalı püf noktaları merak ediyorsanız aşağıdaki adımları takip edin.

Mükemmel İçli Köfte Püf Noktaları

Gerekli Malzemeler:

İçli köftenin malzemeleri neler olduğunu öğrenin. İçli köfte iki aşamada hazırlanır.

İç malzemeleri için;

  • Üç adet orta boy soğan
  • 200 gram kıyma
  • 50 gram dolmalık fıstık
  • 100 gram ceviz
  • Kırmızı biber, tuz, yenibahar, karabiber

Hamur malzemeleri için;

  • 2 adet yumurta
  • 200 ml su
  • 250 gram ince bulgur
  • Kırmızı pul biber ve kırmızı tatlı toz biber

İçli Köfte Yapımı

1. İçli köftenin hamurunu hazırlayın. İçli köftenin hamuru için ince hamuru büyük bir karıştırma kabına alınız. Üstüne tatlı toz biberinizi, kırmızı pul biberinizi, tuzunuzu ve karabiberi ekleyin ve elinizle karıştırın. Bulgurun şişmesi için sıcak su ilave edin ve streç filmle ağzını kapatın. Ki bulgurunuz buharla daha iyi şişsin diye. Şişen bulgura yumurtanızı ekleyin. Ve iyice katı kıvama gelene kadar yoğurun. Ve 10-15 dakika dinlendirin.

2. İçli köftenin içini hazırlayın. Öncelikle önceden ısıttığınız tavada dolmalık fıstıkları hiç yağ koymadan kavurun. Kahverengi olana kadar kavurmaya devam edin. Sonra ince kıyılmış soğanı üzerine ekleyip kavurmaya devam edin. Daha sonra kıymayı ekleyin. Yaklaşık 7-8 dakika daha pişirmeye devam edin. Pişmesine yakın yenibahar ve isot gibi baharatlarınızı ekleyin ve karıştırın. Artık içli köftenizin içi hazır duruma geldi. Soğumaya bırakın.

3. İçli köfteyi yapmaya başlayın. Soğutulan iç harcın içine ince ince cevizleri doğrayarak ekleyin. Sıcakken bu işlemi yapmanız tavsiye edilmez. Bir parça hamur alın ve elinizde yuvarlamaya başlayın. Yanınızda su bulundurun. Ki elinize hamurun bulguru yapışmasın. Arada bir elinizi suya değdirin. Yuvarlak olan hamurunuzun ortasını parmağınızla açın. Parmağınızla avucunuzda hamurun kenar duvarlarını inceltin. Elinizi ıslatın ve istediğiniz kalınlığa gelene kadar inceltin. Ve iç malzemenizden yeterli miktarda bir parça alın ve önce iç malzemenizi sıkın ki içli köfte iç malzemenin yağıyla dağılmasın. Ve hamurunuzun kenarlarıyla iç malzemenizi kapatın. Ve tekrar elinizde yuvarlayın. Burada istediğiniz şekli verebilirsiniz.

4. İçli köfteyi kızartın. İçli köfte kullanırken standart Ay çiçek yağını kullanın. Fındık yağı gibi, aromatik yağ çeşitlerine yönelmemeye özen gösterin. Derin bir tavaya yağı dökün ve 180 dereceye kadar ısıtın. Tıpkı patates kızartır gibi içli köftelerinizi kızgın yağın içerisine bırakın. Koyu kahve rengi olana kadar kızartın. Yağı ne kadar kızgınsa o kadar çabuk pişecektir.

5. İçli köfteyi servis edin. İçli köfteyi kızarttıktan sonra biraz ılımaya bırakın. Yanına naneli yoğurt ya da gavurdağ salatası ile içli köfteyi servis edin. Artan içli köfteyi tekrar tüketirken mikro dalga fırında 1-1,5 dakika ısıtıp servis edebilirsiniz.