Herkes para biriktirmek ister. Bu işlemi hızlı bir biçimde gerçekleştirmek istiyorsanız aşağıda verilecek ipuçlarını dikkate alarak bütçenizi yeniden rayına oturtma şansını elde edebilirsiniz. Para biriktirmek için ulaşıma, market alışverişlerinize, eğlenceye ve son olarak göze küçük görünen fakat günlük hayatın bir parçası olmuş masraflarınızı düzene oturtmanız gerekmektedir. Siz de kısa bir sürede başarılı bir biçimde birikim sahibi olmak istiyorsanız yazıyı takip ederek amacınıza ulaşabilirsiniz.

Metot 1: Evde Tasarruf Yapmak

1. Evden ayrılırken elektronik araçlarınızı fişten çekmeye özen gösterin. Bu yöntem sayesinde bütçenizde büyük farklar yaratabilirsiniz. Özellikle uzun bir tatile çıkıyorsanız bu adımı mutlak suret ile göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Bu yöntemi günlük hayatınıza da adapte edebilirsiniz. Örneğin telefonunuzun şarj olma işlemi tamamlandıktan sonra şarj aletinizi hemen fişten çekebilirsiniz. B biçimde küçük de olsa bütçenizde bir fark yaratmış olursunuz.

2. Termostatınızın ısı seviyesini düşürün. Bir evde en çok masraf yapılan alanlardan bir tanesi hiç kuşkusuz ki ısınma ihtiyacıdır. Kışın ev içerisinde daha kalın giyinmeyi alışkanlık haline getirerek ısınma masraflarınızı neredeyse yarı yarıya düşürme şansını elde edebilirsiniz. Sıcak havalarda ise evinizin pencerelerini açık bırakın ve içeriye temiz ve serin havanın girmesine müsaade edin bu yol ile klimaya para yatırmak mecburiyetinde de kalmamış olursunuz.

3. Mobilya alışverişlerinizi tasarruflu bir biçimde gerçekleştirin. Yeni mobilyalar almaya tonlarca para harcamak yerine eski mobilyalar alarak ve bunlar üzerinde bazı değişiklikler yenilemeler yaparak hayalinizdeki mobilyalara kısa bir süre içerisinde erişebilirsiniz. Kişilerin bireysel olarak satışa çıkardıkları mobilyalar da çok makul fiyatlara yeni eşyalar edinmenize yardımcı olabilir.

Sandalyelerinizin döşemeleri yıpranmaya başladıysa ve eski bir görünüme sahip olduklarını düşünüyorsanız yeni bir sandalye almak yerine sandalyelerin kılıflarını yenileyerek bu masraftan da kısa bir süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

Durumu iyi olmasına rağmen bazı eşyalarınızı elden çıkarmak istiyorsanız bu eşyaları atmak yerine onlara yeni alıcılar bulabilirsiniz. Bu şekilde bütçenize de kısa sürede yeni bir gelir kaynağı bulmuş olursunuz.

4. Sifon kullanmak yerine artan banyo suları ile tuvaletinizi temizleyin. Banyo yaptıysanız ve biriktirdiğiniz suyun bir kısmını kullanma şansınız olmadıysa bu suları çok kolay bir biçimde sifon niyetine kullanabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde kısa sürede bütçenizde büyük farklar ortaya koyabilirsiniz.

5. Evde daha çok vakit geçirin. Keyifli bir biçimde zaman geçirmek için lüks restoranlara veya süslü barlara gitme gibi bir zorunluluğunuz yok. Para biriktirmek istiyorsanız evde daha fazla zaman geçirmeli ve dışarıda para vererek yaptığınız aktiviteleri keyiflice evde gerçekleştirmeye çaba sarf etmelisiniz.

**Arkadaşlarınız sizi beraber zaman geçirmeye davet ettiği zaman bu daveti geri çevirin. **Onlara evinizde toplanmayı teklif edin. Bu şekilde hem evden çıkmamış hem de içkilerinize para ödememiş olursunuz.

Elinizden geldiğince evde yemek yemeye çaba sarf edin. Yemek siparişlerinizi hatada bir veya en ideal olarak iki haftada bir sefere düşürmeye çalışın. Arkadaşlarınız sizinle beraber bir akşam yemeğine çıkmayı öneriyorsa onları kendi evinize davet edebilirsiniz veya onların evinde hep beraber eğlenceli bir biçimde zaman geçirmeyi de teklif edebilirsiniz.

Her filmi vizyona girdiği tarihte izlemek zorunda mısınız? Biraz daha sabrederek filmlerin DVD versiyonlarının çıkmasını bekleyebilirsiniz. Bu şekilde evinizde hoş ve sıcak bir ortamda masrafsız bir şekilde film izleme şansını da elde etmiş olursunuz. Hem sinema biletlerinin masrafından hem de abur cuburlara ödeyeceğiniz masraflardan kurtulmuş olursunuz.

**Sabah uyandığınız zaman kahve dükkanlarından hazır kahve alma lüksünüzden vazgeçin. **Kendi kahvenizi yapma alışkanlığını edinin. Birkaç hafta içerisinde yalnızca bu yöntem ile bile büyük tasarruflar gerçekleştirebilirsiniz.

Metot 2: Ulaşım ile Alakalı Konularda Tasarruf Yapmak

1. Araba sürerken tasarruf yapın. Araba kullanmıyorsanız zaten tasarruf yapıyorsunuz demektir fakat bazı zamanlarda araba ile işe veya okula yetişmek kaçınılmaz bir hal almaktadır. Aracınızı nadir bir biçimde kullanıyorsanız aşağıda belirtilen noktalara ayak uydurarak kolayca tasarruf yapma alışkanlığını edinebilirsiniz.

Otomobilinizi ortak kullanın. Otomobili tanıdıklarınız ile ortak kullanma ulaşım konusunda sizi muhteşem bir biçimde tasarrufa yönlendirecek adımlardan bir tanesidir. Bu yöntemi kendi payını ödemede problem çıkarmayacak kişiler ile denemeniz sizin açınızdan daha iyi olacaktır.

Benzin seçiminizi iyi yapın. Evinize yakın olan birkaç benzin istasyonunu dolaşın ve hangisinin daha ucuza ürün sattığını anlamaya çalışın. Gözünüze bu şekilde tasarruf edeceğiniz miktar az görünebilir fakat kısa sürede dişe dokunur hale gelecektir.

Hava güzel ise arabanızın klimasını çalıştırmayın ve pencereyi açın. Bu şekilde hem tasarruf yapmış hem de temiz havadan yararlanmış olursunuz.

Arabanızı kendiniz yıkayın. Süslü araba bakım merkezlerine para ödemek yerine arkadaşlarınızdan yardım isteyerek veya tek başınıza bu işi kısa sürede halledebilirsiniz. Biraz sabun biraz da su ile arabanızı tertemiz bir hale getirin. Hem de çok ucuza!

2. Kullanabileceğiniz her alanda toplu taşıma araçlarını kullanmaya özen gösterin. Otobüs, metro ve tramvay hangisi olursa olsun toplu taşıma araçları sizin kısa sürede tasarruf yapmanızı sağlayacaktır. Bu yöntemi uygulamaya koyarak hem onlarca lira tasarruf yapabilir ve planlı olursanız gideceğiniz yerlere de çok kolay bir biçimde ulaşabilirsiniz.

Sizin mahallenizden geçen otobüslerin haftalık ve günlük programlarını iyi bir biçimde ezberleyin. Otobüsler sizin arabanız ile gideceğiniz mekanlara çok daha hızlı bir biçimde sizi ulaştırabilir. Buna ek olarak park parasından da tam olarak kurtulmuş olursunuz.

Metro kullanmak istiyorsanız haftalık veya aylık geçerli olan biletlerden satın alın. Bu şekilde nadiren de binseniz onlarca lira tasarruf yapmanızı sağlayabilirsiniz.

Elinizden geldiğince taksilerden uzak durmaya özen gösterin.