Doktorların iddia ettiğine göre birçok kişi tarafından uygulanan bütün o yöntemler yaşlı insanların hikayelerinden başka bir şey değildir. Bazı kişiler ise bu yöntemlerin çok geçerli olduğunu ve hıçkırıklarının bu şekilde kolay bir biçimde ortadan kalktığını iddia etmektedir. Kulaktan kulağa dolaşan ve hıçkırık tedavisinde kullanılan yöntemlerden bazıları bilimsel bir temele oturtulabilmektedir. Hangi metodu seçeceğiniz tamamen size bağlı. Birini denediğinizde başarısız olursanız denemeyi bırakmayın ve diğer yöntemlere göz atın. Bu yazıda sıralanan yöntemlerden en azından bir tanesinin sizin üzerinizde de işe yarayacağından emin olabilirsiniz.

Hıçkırık nasıl geçer? Hıçkırıktan kurtulmanın yolları.

Yöntem 1: Yeme- İçme (Kolay Yöntemler)

1. Bir bardak suyu pipet yardımı ile için. Su bardağınızın içerisine pipetinizi koyun. Kulak deliklerinizi ellerinizle kapayın ve bardağınızın içerisinde bulunan suyu içmeye başlayın. Kimse bu yöntemin nasıl işe yaradığını bilmemektedir. Büyük bir ihtimal ile yutkunmak hıçkırığın ortadan kalkmasını kolaylaştırmaktadır. Bu yöntemin en verimli biçimde kullanılabileceği kişiler çocuklar ve gençlerdir. Yetişkinlerde ise o denli etkili olmadığını en baştan belirtmek gerekmektedir.

2. İki adet pipet kullanın. Bir bardak su ve iki adet pipet alın. Bir pipeti her zamanki gibi bardağın içerisine yerleştirin diğerini ise bardağınızın dışına yerleştirin ve pipetinizi eliniz ile bardaktan yana baskı altında tutmaya özen gösterin. İki pipetinizi de ağzınıza alın ve alabildiğiniz kadar büyük bir yudum alarak hıçkırığınızın ortadan kalkması için bir adım atın.

Su için

3. Ellerinizi kullanmadan su için. Bir bardak suyu masanın üzerine yerleştirin. Masanızın karşısına bir sandalye koyun ve yerinizi alın. Mümkün olduğunca eğilerek ellerinizi kullanmadan bardağın içerisindeki suyu içmek için çaba sarf edin.

4. Baş aşağı uzanarak su için. Plastik bir bardağı yarısına kadar su ile doldurun. Koltuğunuza veya yatağınıza baş aşağı bir biçimde uzanın. Bu sırada belinizi bükmeyi de ihmal etmeyin. Bir ya da iki yudum su alın. Bu sırada suyu dökmemeye de özen gösterin. Yudumunuzu içtikten sonra düz bir hale gelebilirsiniz. Hıçkırığınız hala geçmediyse bu işlemi bir iki defa daha uygulayabilirsiniz. Ortaya sihirli bir sonuç çıkacaktır.

5. Tatlı bir şeyler tüketin. Birçok sinir ucu ağızda sonlanmaktadır. Tatlı bir şeyler yemek ve bu sinirleri rahatlamaya sevk etmek hıçkırığa karşı kullanılabilecek bir yöntem olarak karşımıza çıkabilir. Bir çay kaşığı şekeri ağzınıza atarak bu yöntemi deneyebilirsiniz. Unutmayınız ki bu yöntemin hıçkırığınızı net bir biçimde geçireceğine dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. Fakat çok umutsuz kaldığınız anlarda bu yöntemi denemeyi düşünebilirsiniz.

Hıçkırık için Limon Isırın

6. Bir parça limon ısırın. Bir parça limon ısırmak hıçkırığın ortadan kaldırılması için geçerli olan yöntemlerden biri olarak sunulmaktadır. Ekşiye tahammül edemeyen kişilerdenseniz limonun üzerine bir paça şeker serpmeyi de düşünebilirsiniz.

Ekşi tadın dilinizde bıraktığı etki sinir hücrelerinizin üzerinde birinin sizi korkutmasına çok yakın bir etki meydana çıkaracaktır. Ekşi yerken verdiğiniz tepki vücudunuzun -Aman Allah’ım- deme şekli olarak değerlendirilebilmektedir.

Daha etkili bir karışım elde etmek istiyorsanız limonun üzerine birkaç damla acı sos damlatmayı da deneyebilirsiniz. Bu sayede ekşiden daha az etkilenmiş de olursunuz.

7. Turşu suyu veya sirke için. Her 10 saniyeye bir yarım çay kaşığı kadar sirke veya turşu suyu içebilir ve bu işlemi hıçkırığınız tam olarak ortadan kalkana kadar sürdürebilirsiniz. Sirke veya turşu suyunu sevmiyor olabilirsiniz fakat bu hıçkırığı yenmek için size çok daha büyük bir motivasyon kaynağı sağlamış olacaktır.

8. Bir kaşık dolusu şeker yiyin. Bu yöntem sadece ilaçların daha kolay içilmesi için uygulanan bir yöntem olarak değil aynı zamanda hıçkırığa karşı kullanılabilecek bir yöntem olarak da karşımıza çıkmaktadır. Bir kaşığı alın ve içerisini esmer şeker veya bal ile doldurun. Kaşığı 5 saniye kadar ağzınızda tuttuktan sonra şekeri yutun. Yutma konusunda bir zorluk çekerseniz su ile yutma işleminizi destekleyebilirsiniz.

Bu yöntem başarısız bir biçimde sonuçlanırsa tekrarlamamanız gerekmektedir. Bir kaşık şekeri tükettikten sonra bir kaşık daha şeker almak sağlığınız açısından olumsuz noktaları içerisinde barındırabilmektedir.

Fıstık Ezmesinin Mucizesi

9. Bir kaşık fıstık ezmesi yiyin. Bir yemek kaşığı dolusu fıstık ezmesi alın ve kaşığı 10 saniye boyunca ağzınızda tutun. Ardından ağzınıza aldığınız fıstık ezmesini çiğnemeden yutun. 10 saniye boyunca ağzınızda biriken tükürükler fıstık ezmesini çok daha kolay bir biçimde yutmanızı sağlayacaktır.

Fıstık ezmesi kullanmak istemiyorsanız bunun muadili olarak bir kaşık dolusu Nutella da tüketebilirsiniz. Kıvam konusunda yoğun olacak bütün malzemeler işinizi görecektir.

10. Bir parça tuz tüketin. Bir çay kaşığı bir diğer deyiş ile 5 gram kadar tuzu ağzınıza alın ve bekleyin ardından su yardımı ile tuzu yutun. Bu işlem sonrasında vücudunuzda bir rahatlama meydana geldiğinden de emin olmanız gerekmektedir.

11. Derin bir nefes alın ve nefesinizi vermeden önce bir yudum su için. Bu yöntemi uygularken yalnızca su tüketmeniz halinde başarılı bir sonuç elde edebilirsiniz. Diğer içecek türleri ile başarılı sonuç elde edilmediği yöntemi deneyen kişiler tarafından ortaya koyulmaktadır.

Yöntem 2: Nefes Alma ve Yutkunma

1. Alabildiğiniz kadar derin nefesler alın. Nefes aldıktan sonra yutkunmaya başlayın. Bu sırada derin nefes alma işlemine devam edebiliyorsanız bunu sürdürün. Vücudunuz hem derin nefes alıp hem de yutkunma işlemini gerçekleştiremeyinceye kadar bu uygulamaya devam etmelisiniz.

Tam manasıyla yeniden yutkunamadığınız zaman aldığını nefesi geri verme vaktiniz geldi demektir. Bu nefes verme işlemi sırasında çok kontrollü olmaya da özen göstermeli ve nefes alış verişlerinizi sağlıklı hale getirmelisiniz.

Hıçkırık için Yutkunma Yöntemi

2. Açık ağız ile yutkunma yöntemini deneyin. Ağzınızı açın ve birkaç dakika boyunca bu biçimde kalın. Yutkunma ihtiyacı hissederseniz yutkunun fakat olabildiğince dudaklarınızı birbirinden ayrı tutun.

Birkaç dakikaya bir yutkunmaya devam edin. özellikle hıçkırığın yeniden geldiğini hissettiğiniz anlarda yutkunmanız gerekmektedir. Birkaç adet hıçkırık meydana gelebilir fakat bu yöntemi düzenli olarak 3-5 dakika boyunca uygularsanız hıçkırıktan tam olarak kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Bu işlem sırasında boğazınızı ve göğsünüzü sıkıştıran herhangi bir kıyafet giymemelisiniz.

3. Burnunuzdan 8 şeklinde nefes aldığınızı hayal edin. Nefesinizi dışarı doğru verin bu işlem sona geldiğinde otomatik olarak nefesinizi içeri çekmeye başlayacaksınız. Bunu yaparken aklınızda nefes akışının aslında 8 biçiminde olduğunu canlandırın.

10 kere bu işlemi gerçekleştirdiğiniz anda hıçkırığın ortadan kalktığına şahit olacaksınız.

Bu işlemin başka bir yöntemi ise alabildiğiniz kadar derin bir nefes alıp vermek fakat ufak bir miktarı ciğerlerinizin içerisinde bırakmaktır. Bu işleme 15-20 saniye kadar daha devam edin ve hıçkırığınızdan tam olarak kurtulun.

Diyaframınızı Esnetin

4. Diyaframınızı esnetin. Yavaş bir biçimde nefes alın ve artık daha fazla nefes alamayacağınızı hissedinceye kadar bu işlemi devam ettirin. Nefesinizin karın bölgesine doğru genişlemesi için çabalayın. Unutmayın ki diyaframınız genişlerse hıçkırığınız kısa bir süre içerisinde ortadan kalkacaktır.

Nefesinizi 30 saniye boyunca tutun ve yavaşça nefes vermeye devam edin. Bu işlem sırasında ciğerlerinizin tam manasıyla boşaldığından emin olmanız gerekmektedir. Bu yöntemi 4-5 kere uygulamaya devam edin ve hıçkırığınızdan kısa bir süre içerisinde kurtulun.

5. Dilinizi ve kulaklarınızı kullanın. Öncelikle derin bir nefes alın ve verin. Nefes verirken olabildiğince fazla nefes vermeye özen göstermelisiniz. Ardından nefes alın ve dilinizi dışarı çıkarın. Nefesinizi 40 saniye boyunca tutun. Bu sırada ellerinizle de kulaklarınızı tıkamayı ihmal etmemelisiniz.

Yavaş bir biçimde nefes verin. İlk seferde başarılı bir performans ortaya koyamadıysanız 3 kere daha deneyin ve hıçkırığınızın sizi terk ettiğine şahit olun.

6. Nefesinizi kontrol edin. Derin bir nefes alın ve nefesinizi tutun. Bu sırada burnunuzu tıkayın ve ağzınızı da kapalı tutun. Hızlı bir biçimde nefes almaya başlayın ve diyaframınızı harekete geçirin.

Bir kere daha nefesinizi dışarı verin ve hıçkırık sizi tam olarak rahat bıraksın!