Her sabah tercih ettiğiniz bir kahve olabilir. Peki, her sabah bu kahve tercihiniz sayesinde gerçekten antioksidan aldığınızdan nasıl emin olacaksınız? Dr. Joe Vinson’un çalışmalarına göre her gün bir bardak kahve içmek kalp sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir. Kalp sağlığına faydalarının yanı sıra, kahve ikinci tür diyabetin ve belirli kanser tiplerinin vücuttaki oluşumunu engelleyebilmektedir. Yapılan araştırmaların çoğu gösteriyor ki kahve insan sağlığına en yararlı içeceklerden bir tanesi. Peki, bu yararı nasıl en üst seviyeye çıkaracaksınız. Kahvenin faydaları ve bununla alakalı bütün detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kahvenin faydaları nelerdir? Kahve ve kahve makinesi seçimi. Kahve içmenin faydaları ve kahve çekirdeği seçimi.

Gerçekleştirilmesi gereken adımlar;

1. Organik kahve bulmak için çabalayın. Her besinde olduğu gibi bu besinde de organik olan ürünü seçmek sağlığınız için yaptığınız en yararlı seçimlerden biri olacaktır. Son günlerde birçok kahve dükkânı organik kahve satışını başlamış bulunmaktadır. Ve bu dükkânlarda aradığınız kahvenin çekilmemiş ve yarı çekilmiş seçeneklerini de kolaylıkla bulabilirsiniz.

Organik kahvenizi seçerken kahvenin ambalajını düzgün bir şekilde incelemelisiniz. Kahvenin yetiştirilmesi sırasında zirai ilaç veya böcek öldürücü kullanılmadığından emin olmalısınız.

Eğer seçenekler arasında varsa tam manasıyla organik olarak yetiştirilmiş ürünleri seçmelisiniz.

Organik kahve alımı sadece sizin sağlığınız için değil ayrıca doğa içinde en zararsız seçim olacaktır çünkü doğal tarım sırasında toprağı kirletebilecek içeriğe sahip kimyasallar kullanılmaz.

2. Çok kavrulmuş koyu renkte kahve çekirdeklerini tercih edin. Araştırmacı Yazheng Liu ve profesör David Kitts’in araştırmalarına göre çok kavrulmuş kahve çekirdekleri daha fazla antioksidan üretiyor. Kahve kavrulurken antioksidan seviyesinin birden artması durumuna Maillard reaksiyonu da denmektedir. Eğer çok kavrulmuş kahvenin tadından haz etmiyorsanız kahvenizi aromalandırarak içmeyi deneyebilirsiniz bu aromalar kahvenizin sert tadını bir nebzede olsa azaltabilir.

3. Her gün bir ya da iki bardak kahve tüketin. Vücudunuzun ihtiyacı olan antioksidanı alabilmek için günde bir ya da iki bardak kahve içmek sizin için yeterli olacaktır.

Güne başlamanın en güzel yollarından birisi yeni hazırlanmış güzel bir kahveyi yudumlamaktır. Sizde her sabah bir fincan kahve tüketerek hem vücudunuza iyi bakarsınız hemde güne keyifli bir başlangıç yaparsınız. Burada dikkat etmeniz gereken nokta kahve çekirdeklerinizi kahveyi hazırlama işleminize başlamadan hemen önce öğütmeniz gerektiğidir. Hazırladığınız kahveyi bekletmeden içmelisiniz bu sağlığınız için daha avantajlıdır.

Kahvenizi bazı yoğun günlerinizde kahve dükkanlarından alabilirsiniz , aldığınız bu kahvelerin tadı çok güzel olmasına rağmen içeriğinde almak istediğiniz kadar antioksidan bulunmayabilir. Bu yüzden ev yapımı kahve içmeye özen gösterin.

Sıcak günlerde kahvenizin içine buz atarak bu sağlıklı aktiviteyi serinletici bir hale de getirebilirsiniz

Kahvenin Faydaları, Kahve Seçimi ve Kahveyi Doğru Şekilde Hazırlama Yolları

4. Kahve hazırlama ve kahvenin faydaları. Kahvenin yararlı yönlerinden faydalanma işinde ciddi iseniz kendinize güzel ve geniş özelliklere sahip bir kahve makinesi alın.

Kahvenizi yaparken arıtılmış su kullanmaya özen gösterin.

Kahve makinesinin yanı sıra ihtiyaç duyabileceğiniz bir diğer ekipmanda kahve öğütücüsüdür. Kahve hazırlama işleminizin hemen öncesinde kahvenizi öğütmeniz sizin sağlığınız için ve en taze şekilde bir kahve hazırlamak için gereken prosedürlerden bir tanesidir.

İpuçları: Kahvenin faydaları

Kahvenizi krema ile hafifletmek yerine yağı azaltılmış süt ile karıştırın bu hem daha sağlıklı hemde daha düşük kalori alabileceğiniz bir kahve hazırlamanıza imkân verir.

Kahvenizdeki antioksidan miktarını artırmak isterseniz kahvenizin içine yeşil çay veya eğer tercih ederseniz kırmızı şarap bile karıştırabilirsiniz.

Uyarılar: Kahvenin zararları

Dr. Vinson kahvenin yararlarını belirtirken şu uyarılarda da bulunuyor ; ‘Fazla kahve tüketimi kan basıncını artırır!’ Günde bir veya iki bardaktan fazla kahve içmemek tansiyonunuzun yükselmemesi için bir önlem olabilir. Ayrıca kafeinsiz kahvelerde kan basıncını yükseltmez ve kafein içeren kahve kadar antioksidan barındırır. Eğer tansiyon probleminiz varsa kafeinsiz kahveler tercih edebilirsiniz.