Yeni Zelandalı David Strang tarafından icat edilen ve 3518 numaralı patent ile patentlenen hazır kahve bir asırdan fazladır evlerde, ofislerde ve konaklama tesislerinde kullanılıyor. Sıcak suda anında çözünmesiyle büyük bir ticari başarı yakalayan hazır kahveler bu işin ehli olan insanlar tarafından pek de takdir edilmiyor. Çünkü hazır kahvelerin, taze çekirdeklerden yapılan öğütülmüş kahvelerde ya da soğutularak kurutulmuş kahvelerde bulunan yoğunluktan, güçlü doğallığından ve kahve aromasından yoksun olduğunu düşünüyorlar ve bu yüzden de çoğunlukla bu kişiler tarafından hazır kahveler “kahve aromalı sıcak su” olarak adlandırılıyor.

Hazır Kahve Nasıl Yapılır?

Ancak, iyi bir kahve makinesi veya kahve çekirdeği almak için paranız yoksa ya da gündüzleri tam bir demlik yapmak için zamanınız yoksa, hazır kahve nasıl yaptığınıza da bağlı olarak normal kahvenin yerine geçebilir.

Birkaç basit adımla mükemmel bir fincan hazır kahve hazırlayabilirsiniz:

Gerekli Malzemeler

  • Su – yerel su kaynağınıza bağlı olarak şişelenmiş yada filtrelenmiş su çok iyi olabilir,
  • Hazır kahve,
  • Süt yada krema (isteğe bağlı),
  • Şeker (isteğe bağlı),
  • Tatlandırıcılar; örneğin kakao tozu, vanilya yada tarçın gibi (isteğe bağlı),
  • Aromalı krema (isteğe bağlı),
  • Aromalı şurup (isteğe bağlı),
  • Vanilya esansı (isteğe bağlı)
  • Kettle
  • Kahve kupası

Adım Adım Hazır Kahve Yapılışı:

1. Kaliteli hazır kahve satın alın. Güzel bir hazır kahve yapmanın ilk adımı kaliteli granüllü olan hazır kahvelerden almaktır. Fiyatının fazla olması yada az olması kahvenin kaliteli veya kalitesiz olup olmadığının göstergesi olmayabilir. Sadece çoğunlukla en kalitesiz kahve çekirdeklerinin hazır kahve yapımında kullanıldığının farkında olun, yani bu nedenle diğer kahve tipleri kadar iyi bir tat vermesini beklemeyin. Ve yeteri kadar sevdiğiniz hazır kahveyi bulmadan önce birçok kahve markası denemeniz gerekebilir.

Hazır kahvenin iki çeşidi vardır: Spreyle veya soğutularak kurulmuş. Soğutarak kurutma yöntemi kahvenin doğasının daha az değiştirir ve daha gerçekçi bir kahve aroması verir.

2. Kettle’ı suyla doldurun. Tercihen, varsa şişelenmiş, arıtılmış yada filtrelenmiş su kullanın, eğer yoksa, çeşme suyu da iyidir. Basitçe, suyun kalitesi hazır kahvenizden alacağınız tadı etkiler. Yani, su ne kadar kimyasal bulunduruyorsa o kadar iyi. Eğer kettle’ınız elektrikliyse kettle’ınızı açın eğer değilse ocağa koyun.

3.Kahve karışımının kutusunda ya da kavanozunda bulunan talimatları okuyun. Bazı markaların talimatları farklı olabilir, o yüzden o markanın kahvesini daha iyi öğrenmek için tavsiyeleri okumanız önemli. Karışımdan belirlenmiş miktarda kahveyi boş bir fincana koyun. Bu çoğunlukla hemen hemen bir çay kaşığı kadardır. (başlangıçta)

4. Kettle’daki su hemen hemen kaynadığında suyu fincana dökün. Hazır kahveyi ıslatmaya yetecek kadar, bir çay kaşığı sıcak (hemen hemen kaynamış) suyu fincana dökün. Şeker kullanıyorsanız, bu adımda şekeri de granülün üzerine ekleyin. Metal bir kaşığın arka tarafıyla bulamacı ezin. İyice karıştıktan sonra kalan sıcak suyu dökün.

Süt veya krema ekleyecekseniz, ekleyeceğiniz miktar kadarlık yer bırakın, eğer latte istiyorsanız fincanın sadece yarısı kadar su dökün.

Kettle’daki suyun tamamen kaynamasına izin vermemeniz önerilir, kaynar su hazır kahve granülünü yakar ve süte acı bir tat verir.

5. Kahve tozu, süt ve şekerin eşit şekilde karıştığına emin olana kadar karıştırın. Fincanın dibini de özellikle karıştırın ki dipte birikinti kalmasın.

6. İhtiyacınıza göre hazır kahve içeriğini değiştirin. Kahveyi olduğu gibi içmek de isteyebilirsiniz, bu adımda hazır kahvenizin kalitesini daha da arttıracaksınız. Bazı tavsiyeler şu şekilde;

Süt ekleyecekseniz, çeşidini dikkatli seçiniz. Tam yağlı süt yağsız sütten daha fazla krema tadı verir. Konsantre süt ise diğer ikisinden de yoğundur. Kahveye dökmeden önce sütlerin tadına bakın, en sevdiğinizi kahveye dökün, fakat kahveye döktükten sonra beklediğinizden farklı bir aroma verebilir.

Süt yerine krema kullanın.

Şeker kullanıyorsanız, farklı şekerleri denemenizde fayda var çünkü kahveye verdikleri tat çok büyük ölçüde fark edebilir, bu şekilde kahveye en iyi tat veren şekeri bulmanız mümkün. Ancak eğer vereceği tattan şüphe ediyorsanız standart rafine şeker kullanın.

Vanilya esansı, kakao tozu yada toz tarçın gibi tatlandırıcılar kullanın. Sonradan koyduğunuz malzemelerin iyice çözünmesi için kahvenizi düzgünce karıştırın.

Aromalı krema deneyin. Karamelli, hindistan cevizli, yada istediğiniz bir aromayı içeren kremalardan satın alın.

Eğer kahvenizde aromalı shotlar seviyorsanız aromalı şuruplar kullanabilirsiniz. Hatta sıvı kahve esansları yada ekstreleri de çok kahvenizin aromasında etkili olabilir. Fakat bu şurupların çok fazla fruktoz içerdiğini ve bu şurupları sık sık kullanmanın sağlığınıza zararlı olduğunu unutmayın.