Asırlardır kadınlar istenmeyen tüylerden kurtulmanın bir bir türlü yolunu denemişlerdir, gelişen teknoloji ve kozmetik ürünlerin gelişmesi ile de istenmeyen tüylerden kurtulma alternatifleri git gide artmakta. Bilinen en eski tüy alma yöntemlerinden ağda, uzun vadede tüylerin tekrar çıkmasını engeller ve bir çok rivayete göre kıl köklerini beslediği iddia edilse de zamanla tüylerinizin seyrelmesini ve azalmasını sağlar. Evde bal ile ağda nasıl hazırlanır, nelere dikkat edilmelidir işte sizin için öneriler;

1. Alternatif: Bal ile Ağda Yapımı

Gerekli Malzemeler

 • Bal
 • Su
 • Şeker
 • Folyo
 • Ağda bandı

Uygulama

 1. Çelik bir kap ya da küçük bir tencere içerisine 4 yemek kaşığı su, 3 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı da şeker koyun.

 2. Karışımınızdaki şeker taneleri eriyene kadar ateş üstünde karıştırarak ağdanızı oluşturun. Şeker tamamen eridiğinde kahverengi bir renk elde edersiniz.

 3. Bir kase içerisine alüminyum folyo yerleştirin ve kapta hazırladığınız ağdayı daha sıcakken alüminyum folyo üzerine dökün.

 4. Alüminyum folyo ısı yalıtkanı olmadığından sıcak ağdayı üzerine döktüğünüzde yanmamak için dikkatli olun. 10 dakika boyunca bu şekilde bekletin.

 5. Ağda için 10 dakika bekledikten sonra ağda bezleri olarak hazırladığınız ve şeritler halinde kestiğiniz parçalar ile ağda yapımına başlayın.

 6. İstedğiniz alana ballı ağda karışımını uygulayın. Üzerine ağda bandını yerleştirin ve 3-4 dakika bekleyin.

 7. 3-4 dakika bekleme süresinden sonra tüylerinizin çıkma yönüne ters şekilde kuvvetlice ağda bandını kaldırın.

 8. Ballı ağda uygulamasını bitirdikten sonra mumlu ve yapışkan olan bölgeyi ılık su ile yıkayın, daha sonra soğuk su ile pres yapın.

 9. Ballı ağda sayesine pürüzsüzleşen cildinizi bebek kremleriyle nemlendirerek tahriş olmasını engelleyebilirsiniz.

2. Alternatif: Bebek Pudrası ve Bal ile Ağda Yapımı

Gerekli Malzemeler

 • Bebek Pudrası
 • Bal

Uygulama

 1. Küçük bir çelik tencereye 3 emek kaşığı bal dökün ve bir mikrodalga fırında balı ısıtın.

 2. Bebek pudrasını ağda uygulayacağınız bölgeye boca edin.

 3. Bir spatula ya da pasta bıçağı yardımı ile ısıttığınız balı pudralı teninize sürün.

 4. Ağda bantları ya da ağda için bez ya da kumaş evinizde uygun olan bir daha kullanmaması göze aldığınız kumaşları ağdalı bölgeye yapıştırın. Tüylerinizin aksi yönünde çekin.

 5. Sorunsuz ve son derece kolay olan bu yöntem ile ağdayı oluşturmak so derece basit yalnızca balı ısıtarak ağda yapmak mümkün.