Gebelik boyunca tüm hormon düzeniniz değişeceğinden büyük değişikliklere aklınızın ucundan geçmeyecek rahatsızlıklara rastlayabilirsiniz. Hamileliğiniz boyunca cilt kuruması da bunlardan biridir. Gebelikte cilt kuruluğu bir çok sebepten dolayı gerçekleşebilir, önemli olan nasıl baş edeceğinizi ve cilt bakımınızı gerçekleştirebileceğinizi bilmek! Hem bebeğinizi koruyan hem de cilt kuruluğunuzu gideren önerileri sizler için derledik:

Adım Adım Gebelikte Cilt Bakımı

1 Cilt kuruluğunda  özellikle yüz kuruluğuna dikkat edin. Kuruyan ve pul pul dökülen yüzünüz ile ilişkili saç dipleriniz de nasibini alacaktır. Çok rastlanmasa da hamilelik esnasında yüzünüzde de kurulular meydana gelebilir. Her zaman kullandığınız nemlendiricilerinizi kullanmaktansa bir dermatoloğa gitmeniz de fayda var. Gebelik dolayısıyla cildinizdeki kuruluklar için özel olarak hazırlanan gebelik nemlendiricileri ve maskelerini deneyebilirsiniz

2 Gebelik esnasında akne tedavisinden uzak durun. Akne tedavisinde kullanılan reçetli ilaçları gebelik boyunca da kullanırsanız cilt kuruluklarından kaçınamazsınız. Ayrıca bu tedavi süreçlerinde bebeğinizin sağlığı için de bu tedavileri kesmeniz gerekmektedir.

  • Gebelikte cilt kuruluğunu gidermek için tropikal esanslı nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Hızla kontrolsüz kurumalarınız var ise nemlendirici serumları doktor kontrolünde kullanmalısınız.
  • Gebelik esnasında kimi makyaj malzemeleri de cilt kuruluğuna sebep olabilir. Özellikle fondoten, pudra gibi kapatıcıları gebelik sırasında kullanmamanız gerekir.

3 Peeling ve cilt bakımları için doktorunuza danışın. Cilt kuruluklarına birebir gelen peeling için gebe olduğunuzdan kullanmanızın uygun olup olmadığına doktorunuz karar verebilir. Teninize istediğiniz her nemlendiriciyi sürelecek gibi bir yanılgıya kapılmayın. Hamileliğiniz esnasında hormonlarınızın dengesizliği nedeni ile kan değerleriniz ile ilişkili tedavi yöntemleri için doktorunuz en doğru yönlendirmeleri gerçekleştirecektir.

  • Gebelikte cilt kuruluklarını önleyici ve giderici yöntemlerden biri de spa’dır. Spadki bitkisel yağlar ile yapılan masaj ile hem kan dolaşımınız hızlanır hem de cildiniz nemlenerek kurumalardan kurtulursunuz.

4 Gebelikte kuruluğu engellemek ve karın çatlaklarını önlemek için karnınızı nemlendirin. E vitamini açısından zengin shea ve kakao yağları ile karnınıza masaj yaparak kuruluğundan kurtulabilirsiniz. Özellikle banyodan sonra yağlar ile cildinizi nemlendirin ve çatlak oluşumunu engelleyin. Karın bölgesine uygulayacağınız yağ dışında nemlendiricilerin kimyasal formüllerine aşırı dikkat edin ve bunları doktorunuza danışın. Karın bariyerini geçerek bebeğinizle nüfuz edecek kimyasallardan kaçının.

5 Düzenli olarak güneş kremi kullanın. Güneş cilt kuruluğunu arttıran ve cildinizin nem oranını azaltan en önemli faktörlerden birisidir. Özellikle hamileliğiniz esnasında güneşten ekstra korunmanız gerekir. Cildinizde kuruluğu önlemek ve kahverengi leke oluşumunu gidermek için yüksek korumalı güneş kremleri kullanın.

  • Düzenli olarak güneş koruyucu krem kullanarak cilt kuruluklarını önleyebilirsiniz. Gebelik süresince kemiklerinizin besleneceği şekilde güneşte kalmanız fazla güneşte beklemekten kaçınmalısınız. Aktif bronzlaştırıcı yağlar ve bronzlaştırıcı köpükleri kullanmamaya özen gösterin.

6 Aşırıya kaçmadan tüy dökücü kremler kullanabilirsiniz. Sanılanın aksine tüy dökücü kremler cildinizi tahriş etmez ve cilt kuruluğunu da arttırmaz. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için ağda yerine tüy dökücü kremler kullanabilirsiniz. Her tüy dökücü krem uygulamasından sonra tropikal yağlar ile cildinizi nemlendirmeyi unutmayın.

7 İçerisinde “hidrokinon” bulunan ten renginizi açacak kremler kullanmayın. Gebeliği olumsuz etkilediği ve cilt kurulukları ile ilişkili olduğu henüz kanıtlanmamış olsa da kimi nemlendiricilerin içerisinde bulunan hidrokonin maddesi cildinizin kurumasında büyük rol oynamaktadır. Kuruluk dolayısıyla genellikle ciltte lekelere de sebep olabilen hidroknonin içeren deodorantları da teniniz ile temas ettirmekten kaçının.

İpuçları

  • Makyaj malzemeleri ile aranızdaki mesafeyi açık gebelik boyunca ne kadar az kullanırsanız o kadar iyi.
  • Beklenmeyen kuruluklar ve lekeler için doktorunuza danışın.
  • Gebelik boyunca saç boyasından kaçının. Saç boyaları içindeki kimyasallar saç diplerinizin kurumasına sebep olacaktır.