Eğer bir yaralanma veya ameliyat sebebiyle ağırlığınızı bir bacağınızın üzerine yükleyemiyorsanız, koltuk değneklerinden yardım almanız gerekir. Bu noktada bacağınızdaki yaralanmayı ve acıyı artırmamak adına doğru koltuk değneği kullanma tekniğini öğrenmeniz oldukça önemli. Koltuk değneği tutuşu, yerleştirilmesi, yürüyüş ve merdivenden iniş çıkış esnasında kullanımı ile ilgili bilmeniz gerekenler için okumaya devam edin.

Koltuk Değneği ile Yürüme ve Oturma

1. Yürümenize yardımcı olmak için koltuk değneklerinden yararlanın. Öne doğru eğilin ve her iki koltuk değneğini de gövdenizden bir adım önde tutun. Yaralı bacağınız ile hareket ederken ağırlığınızı koltuk değneklerine vererek ilerleyin. Vücudunuzu ileriye doğru sallayın ve yaralı olmayan bacağınızı dinlendirin. İlerlemek için hareketi yol boyunca tekrarlayın.

  • Yaralı bacağınızı eğerek gövdenizin arkasında hizalayın. Aynı zamanda sürüklenmemesi için yerden birkaç parmak yukarıda tutun.
  • Kafanız ayağınıza değil, ileriye bakarken yürümeyi deneyin. Zamanla duruma alışacaksınız ve bu durum size oldukça doğal gelecek.
  • Geriye doğru yürümeyi deneyin. Yolunuzun üzerinde herhangi bir mobilya veya obje olmadığından emin olmak için arkanıza dönerek kontrol edin.

2. Oturmanıza yardımcı olmak için koltuk değneklerini kullanın. Oturduğunuzda geriye gitmeyecek sağlam bir sandalye bulun. Sandalyeye sırtınızı dönerek iki koltuk değneğini bir elinizde tutun, yavaşça koltuk değneklerinin üzerine doğru eğilin ve yaralı bacağınızı öne alın. Diğer elinizi kullanarak sandalyeyi alın ve yavaşça oturun.

  • Koltuk altları aşağı bakacak şekilde koltuk değneklerini bir duvara veya sağlam bir masaya dayayın. Eğer uçları aşağı bakacak şekilde yerleştirirseniz yıkılabilirler.
  • Sandalyeden kalkmak için, koltuk değneklerini çevirin ve yaralanmanın olmadığı taraftaki elinize alın. Kendinizi yukarı çekerek kalkın ve ağırlığınızı sağlıklı bacağınızın üzerine veri. Dengeyi sağlamak için kalktıktan sonra bir koltuk değneğini yaralı tarafınızdaki elinize alın.

Koltuk Değneği ile Merdiven İnip Çıkma

1. Merdiven çıkarken sağlıklı ayağınızla ilk adımı atın. Merdivenin başına gelin ve tırabzanları bir elinizle tutun. Koltuk değneklerini diğer koltuk altınıza sıkıştırın. Sağlıklı ayağınızla adım atın ve yaralı bacağınızı geride bırakın. Bir sonraki adımı atarken koltuk değneklerine yaslanın ve yaralı bacağınızı geriden getirin.

  • Dengenizi korumakta zorlanacağınızdan, başlarda bir arkadaşınızdan yardım isteyerek merdivenleri çıkabilirsiniz.
  • Eğer tırabzanlara tutunmadan merdivenlerden çıkıyorsanız, her iki koltuk altınıza değnek yerleştirin. Sağlıklı bacağınızla adım atın, ardından koltuk değneklerinden yardım alarak yaralı bacağınızı öne alın.

2. Yaralı bacağınızı öne alarak merdivenlerden inin. Koltuk değneklerini birleştirin ve diğer elinizle tırabzanı tutun. Dikkatlice bir adım atın ve hoplayarak aşağıya kadar inin.

Merdivenlerin kenarında tırabzan yoksa, koltuk değneklerini birkaç basamak aşağıya indirin ve yaralı bacağınızı aşağıya doğru hareket ettirin. Ağırlığınızı değneklere vererek diğer bacağınızı da aşağıya indirin.

Kazara devrilme riskini azaltmak için, yaralı bacağınızı öne alarak merdivenin başına oturun ve ellerinizden yardım alarak merdivenlerden aşağı inin. Bu noktada birinden sizin için koltuk değneklerini merdivenin sonuna getirmesini isteyebilirsiniz.